Ugrás a tartalomra

EU-elnökség – Magyar kultúrtörténet szőnyegen hétfőtől Brüsszelben

Csaknem 27 méter hosszú, 7 és fél méter széles az a magyar kultúrtörténetet összefoglaló intermediális padlógrafika, amely jövő héttől szőnyegként díszíti az Európa Tanács brüsszeli székházát a magyar EU-s elnökség idején.

    Pápai Lívia textilművész, a képkollázs szerzője, egy fiatalokból álló alkotócsapat irányítója az MTI-nek elmondta: a szőnyeg egy képkollázs, egyesítve a képi kőmozaik padlóval, egy kopásálló anyaggal bevont négyzetrácsos grafika, amelynek a négyzeteit töltötte meg képekkel.
    Mint elmesélte, a csúcstechnika segítségével nagyon rövid idő alatt végeztek nagy munkát, hiszen november 20-án kapta meg a kulturális kormányzattól a megbízást, a két ünnep között zajlott a gyártás és e héten hétfőn érkezett a 202 négyzetmétert kitevő grandiózus anyag Brüsszelbe.
    A magyar kultúrtörténetet felidéző szőnyeg ötlete Lengyel Rolandtól, a Hungarofest munkatársától származik. A művésznő elképzelése alapján képkollázs született, amely padlógrafikában jelenik meg multimediális módszerekkel elkészítve. Pápai Lívia Magyarország kultúrtörténetét 40 képen illusztrálja a római kortól a középkoron, az 1848-as függetlenségi törekvéseken, a modern tudományokon és Széchenyi tevékenységén át a híres magyar feltalálókig és zenészekig, épületekig.
    Munkáját komoly műszaki szakértői csapat, fotósoktól a Kreatív Műhelyen át a különböző magyar gyűjtemények, többek között az Országos Széchényi Könyvtár, a Magyar Nemzeti Múzeum segítette; Pápai Lívia a kiállításokon válogatta ki a szőnyegre került képanyagot.
    A művész számítógépes programmal készítette a tervet, majd a fotósok digitalizálták a képeket. Mátyás király mellszobrát hat méter magasról fényképezték le, és betáplálták a számítógépbe. Öt épület – a Mátyás templom, a Lánchíd, a Magyar Tudományos Akadémia, az Esterházy-kastély és az Iparművészeti Múzeum – szerepel a dekoráción, amelynek centrumában egy 1850-ből származó Európa térkép szerepel.
    A szőnyeg képi kőmozaik labirintussal kezdődik. Az alkotó a 40 képet úgy illesztette egymáshoz, hogy például a Liszt Ferenc-portrét Bösendorfer zongorájának húrjaival, vagy Kempelen sakk-gépével kötötte össze, és az egész "nem fotószerűen képszerű" – tette hozzá.
    Az egész padlógrafika színes, látványos, élénk és pasztell árnyalatok váltják egymást rajta, jól illeszkedik a modern, üveg-beton épület aulájához és a galériáról is kellemes a képi összhatás.
    "Fontos szempont volt, hogy senki ne érezze úgy, valakinek a fején áll. Éppen emiatt az volt a törekvésem, hogy a padlógrafikán azúrba és szürkébe hajló részletek váltakozzanak. A felületet  kopásálló bevonattal láttuk el, olyannal, amely bírja a strapát" – fejtette ki Pápai Lívia.
    A padlógrafika a magyar EU-s elnökség ideje alatt, június végéig "szolgál", utána a 2011 második felében EU-elnök Lengyelország dekorálhatja a Justus Lipsius reneszánsz gondolkodóról elnevezett épület auláját.  (MTI)

 

Kép: http://w3.externet.hu/~doborl/index.html