Ugrás a tartalomra

Ismeretterjesztő sorozat a sámánokról a Néprajzi Múzeumban

Sámánok Szibériában régen és ma címmel hatrészes ismeretterjesztő sorozat indul szerdán a budapesti Néprajzi Múzeumban Kerezsi Ágnes muzeológus előadásában.

    Az első előadás azt a kérdést járja körül, hogy mit nevezünk sámánizmusnak, mi tartozik a sámánizmus fogalomkörébe. Szó esik az animizmuson alapuló ősi hiedelemrendszerről, az extázistechnikáról, a sámánok csoportosításának változatairól, a sámánná válás folyamatáról és a sámánok személyiségjegyeiről - közölte a múzeum az MTI-vel.
    Március 25-én a sámánmitológia jellemzőiről, a sámánok tárgyi világáról és a sámánviselet fajtáiról, valamint a dobról, dobverőről és a hallucinogén anyagok használatáról beszél az előadó, aki bemutatja az Európa-gyűjtemény ide tartozó tárgyait, a sámándobokat, a segítőszellem figurákat és a különleges hangszereket.
    Április 1-jén a sámánok szerepéről és a sámánszertartás fázisairól, április 8-án az obi-ugor sámánokról, április 15-én az obi-ugor sámánizmus sajátosságairól hallhatnak az érdeklődők. Április 22-én Kerezsi Ágnes videofelvételeit tekintheti meg a közönség különböző típusú sámántevékenységekről, a kutató magyarázatával: ilyen egyebek mellett a szent láda emelgetése, vödörrel, dobbal való sámánkodás, áldozati szertartás, az áldozati rénszarvas feláldozása az istenek tiszteletére és a jóslás.
    Az előadásokon való részvételhez előzetes regisztráció szükséges a kerezsi@neprajz.hu címen.

 

(MTI)