A Cities On The River (Folyóparti városok) című vándorkiállítás megnyitójával megkezdődött a magyar európai uniós elnökséghez kapcsolódó rendezvénysorozat, a Kultúrfolyam Bécsben.
A Collegium Hungaricumban csütörtökön este megnyílt tárlat kortárs festők, fotóművészek alkotásait vonultatja fel. Az alkotásokat négy Duna menti városban mutatják be. Az első állomás Győr volt, a következő Pozsony lesz, a negyedik a belgrádi Osztrák Kulturális Fórum lesz.
A kiállítás kiindulópontja a tájábrázolás. Témája egyrészt a város, mint az ember jelenkori környezete, másrészt a globális világvárossal szembeállított közvetlen környezet identitásának keresése, megragadása.
A február 4-ig látogatható tárlat címe is utal a bécsi Kultúrfolyam programsorozat egyik központi motívumára, a dunai országok kulturális együttműködésére. A bécsi Collegium Hungaricum egy kulturális klaszter megalapítását kezdeményezi a Duna-stratégia keretében. Egy olyan hálózat létrehozását javasolja, amely a regionális vonatkozású témákban összeköti a Duna menti országokban működő intézményeket, és segíti az együttműködést a művészet, a kultúra, a kulturális turizmus és az úgynevezett kreatív ipar területén.
A Duna és a dunai városok köré szerveződik a Kultúrfolyam több másik rendezvénye is, fotó- és formatervezői kiállítások, irodalmi estek.
A Collegium Hungaricum, a bécsi magyar nagykövetség és a Magyar Turizmus Zrt. összefogásával magvalósuló bécsi programok másik központi témája Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója lesz.
A Liszt-emlékév nyitányaként január 22-én a bécsi Szent István-székesegyházban (Stephansdom) felhangzik a Krisztus oratórium a Pannon Filharmonikusok előadásában. A belvárosi Bankgasséban álló magyar nagykövetség februárban, áprilisban és májusban a Liszt-szalon címet viselő koncertekkel emlékezik meg a XIX. századi zeneszerzőről és zongoravirtuózról. A követség épületében megtekinthető az a díszes barokk zongora, amelyen Liszt Ferenc is játszott. (MTI)