Az amszterdami Anne Frank Ház „Ha az lehetek, aki vagyok” című vándorkiállítása 2016. május 31-én az ELTE BTK-ra érkezik.
Az identitás és a diszkrimináció egykori és mai kérdéseit bemutató, előadásokkal és könyvbemutatóval egybekötött tárlatot Orosz Éva oktatási rektorhelyettes,
Levien Rouw, az Anne Frank Ház oktatási projektmenedzsere és Gajus Scheltema, a Holland Királyság magyarországi nagykövete nyitja meg.
Az esemény vendége: Melissa Müller, az Anne Frank egy lány élete című életrajz szerzője.
Tudom mit akarok, van célom, véleményem, hitem és szerelmem. Csak akkor nyugszom meg, ha az lehetek, aki vagyok.”
Ezeket a szavakat Anne Frank jegyezte le naplójába 1944. április 11-én. Amikor ezt írta, már két éve bujkálni kényszerült amszterdami rejtekhelyén. Javában zajlott a második világháború; Hollandia 1940 májusától német megszállás alatt állt. Anne szüleivel és testvérével a Hátsó traktusban, édesapja vállalkozásának nem használt részében keresett menedéket, hogy a nácik ne ejthessék foglyul őket.
A nácik szemében Anne csak egy „zsidó” volt. Faji törvények alapján állapították meg, ki zsidó és ki nem, megtagadva ezzel az élethez való jogukat. A náci antiszemitizmus a holokauszthoz, hatmillió zsidó férfi, nő és gyermek meggyilkolásához vezetett. Anne Frank egy volt közülük.
A kiállítás első részében az ő története áll középpontban.
Mi már egy másik korban élünk. Nagy különbségek vannak a múlt és a jelen között, de a diszkrimináció és a kirekesztés a második világháború után sem tűnt el.
A kiállítás második részében mai fiatalok mesélik el, hogyan birkóznak meg mindezzel és mi minden tartozik az identitásukhoz.
A kiállítás megnyitója egyben könyvbemutató is: Melissa Müller Anne Frank, egy lány élete című könyvének új, bővített kiadását mutatják be a szerző jelenlétében.
Időpont: 2016. május 31. 15:00
Helyszín: ELTE BTK (kari tanácsterem)
1088 Budapest, Múzeum krt. 4/A fsz.34.