Ugrás a tartalomra

Varázsló, aki titkokat fotóz

HELYSZÍNI


Szentes Zágon nemcsak a kellő pillanatot képes lencsevégre kapni, fotói mély történeteket mesélnek el különös világokról. A festészet, grafika és fotóművészet találkozik ezekben az alkotásokban. Válogatott fényképeit nemrég a Korunk Stúdiógalériában tekinthettük meg.

 

 

 

 

Varázsló, aki titkokat fotóz

 

 

„Zágon olyan varázsló, aki több világot képes összeötvözni. Az övét, a miénket, a másokét, olyan új és különös világokat, amelyekről nem is hinnők, hogy léteznek, avagy hogy egyáltalán igazak lehetnének. Zágon egyszerre ő maga és sokan mások. Létezésében és lényében összetalálkozik békésen a fotográfus, a filozófus, a festő, a költő, az álmodozó, a tudós, a mester, az élet szerelmese és imádója. Úgy tűnik, mindezekből a szerepkörökből tevődik össze az a művészi mód, amelyben nézi, szemléli, érzékeli és elmeséli azt, ami őt körülveszi itt avagy a más világokban való utazásaiban” – fogalmaz Feleki Károly, a Kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezési Egyetem tanára egyik írásában Szentes művészi világáról. Hasonló gondolatokkal méltatta az alkotót a kiállítást megnyitó Dorel Găină fotóművész, a Kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezési Egyetem, a Sapientia EMTE tanára.

 

Găina szerint a fotóművész nagyfokú érzékenységgel, empátiával tudja szemlélni a világot, a kellő helyzetekben van jelen, de munkái mégsem csak a pillanatot tárják elénk, hanem mély történeteket mesélnek el. Olyan, mint egy búvár, aki a tenger mélyén kutat és időnként a felszínre tör levegőt venni. Varázsló, aki titkokat tár elénk.  A felszín és a mély találkozása jelenítődik meg a fényképekben. Sosem agresszív, barátságosan közelíti meg az embereket, állatokat, a körülöttük lévő tárgyakat.

Ugyanakkor az alkotásokat szemlélve nemcsak a fotóval, hanem a művészi fényképekben megbújó festménnyel is találkozunk. Szentes ugyanis kiváló festő és grafikus is, és ez befolyásolja kompozícióit.  Mintha barátságos, ünnepi színbe öltöztetné a tengert, a kisgyereket a szürke, szomorú városban, a madarat, a tárgyakat, tájrészeket, emberi alakokat. „A nap követe, aki hírt tud hozni különböző világokból” – jellemezte őt Găina.

 

Az Irodalmi Jelen kérdésére a fotográfus-festőművész elmondta: a tárlat anyaga 2008-tól mostanáig született alkotásainak válogatott anyaga. A képeknek tulajdonképpen nincs összefüggő, egységes koncepciója, témája. „Járok-kelek a világban, és amit meglátok, azt lefotózom. Igazából ezek ilyen valóságszeletek, amit kivágok a környezetből. Különböző színeket, elemeket, textúrákat hozok össze”.

A meleg, a napsütés megihleti, ezért olyan gyakori elem alkotásaiban a tengerpart, a csónak, a hajó, a víz, de bárhol meg lehet találni a formákat, színeket, az olyan összefüggéseket, amelyekből izgalmas képi világot lehet fölépíteni – mondta a fotóművész. Bár festeni kevesebb ideje van, mint fotózni, évente eljár különböző alkotótáborokba, ahol csak ezzel foglalkozik, ilyenkor öt-nyolc kép is születik.

Szentes másik érdekessége, hogy író-, költőportrékat és irodalmi rendezvényeket fotóz. A kortárs irodalom képviselőivel a festészet révén került kapcsolatba. 2000-ben szerveztek egy kiállítást a Korunknál, ahol az volt a szokás, hogy egy zenészt és egy költőt is felkértek a közreműködésre. A fotóművésznek muzsikus ismerőse volt, de költőbarátokban akkor még nem igazán bővelkedett. Orbán János Dénest sem ismerte személyesen, de verseinek merész és egyedi hangneme nagyon szimpatikus volt számára, ezért őt kérte meg, hogy társuljon ehhez a kiállításhoz. Orbánnak megtetszettek Szentes munkái, meg is vásárolt néhányat belőlük, majd két könyvborítójának illusztrációjaként is felhasználta festményeit (Teakönyv, Párbaj a Grand Hotelben). Aztán felkérést kapott az Erdélyi Híradó Kiadó borítóterveinek elkészítéséhez, valamint irodalmi rendezvények fotózására is. Azóta otthonosan mozog ebben a világban. Elmondása szerint nem nehéz az irodalmi esteken fotózni, tulajdonképpen csak alkalmazkodni kell a helyzetekhez, elkapni a kellő pillanatot, igazából csak technikai akadályai vannak időnként ennek a munkának.

Szentesnek legközelebb augusztus 23-án a Transilvanian Art Grouppal lesz közös kiállítása, amelyen öt-hat festménnyel lesz majd jelen, az ősz folyamán pedig a horvátországi Jelsában megrendezett alkotótáborban esedékes egy tárlata, és szerepel tervei között egy egyéni festménykiállítás is legújabb munkáiból. A művész régebbi festményeivel a Bulgakov Kávézó falain lehet találkozni, a most kiállított fotókat július 20-ig hétköznaponként reggel tíz és délután kettő között lehet megtekinteni a Korunk Stúdiógalériában.

 

Varga Melinda

Irodalmi Jelen

Irodalmi Jelen

Az Irodalmi Jelen független online művészeti portál és folyóirat. Alapítva 2001-ben.

.