Kivonulás a József Attila-díj jelölési folyamatából
FŰALATT
Négy szakmai szervezet ultimátumot adott Balog Zoltán miniszternek az állami kitüntetésekkel kapcsolatban: ha nem változtatnak a döntési folyamaton, nem vesznek részt a jelölésben és a József Attila-díj odaítélésében.
FRISSÍTVE A MINISZTÉRIUM VÁLASZÁVAL
Kivonulás a József Attila-díj
jelölési folyamatából
Korábbi, Alternatív József Attila-díjat alapítanának fiatal írók című cikkünkben beszámoltunk arról, hogy szakmai szervezetek a korábbi évek jelölési procedúrája miatt a tiltakozás különböző formáin gondolkodnak. A 2013. március 25-én kelt, Balog Zoltán miniszternek címzett levélben négy szakmai szervezet (a Fiatal Írók Szövetsége, a József Attila Kör, a Magyar Műfordítók Egyesülete és a Szépírók Társasága) jelentette be, hogy ezentúl nem vesz részt a jelölési folyamatban. Az erről szóló levelet változtatás nélkül közöljük:
„Emberi Erőforrások Minisztériuma
Balog Zoltán miniszter részére
Tárgy: Tiltakozás a művészeti középdíjak ügyében
Tisztelt Miniszter Úr!
Alulírott reprezentatív irodalmi szervezetek tiltakozunk a művészeti középdíjakba történt ismételt politikai beavatkozás és a szélsőséges nézetek állami elismerése ellen.
Az EMMI 2013. január 1-jétől új rendszert vezetett be a művészeti középdíjak tekintélyének visszaállítása érdekében. Több évtizedes szakmai múlttal rendelkező, a kortárs irodalom egészét lefedő írószervezeteket kért fel arra, hogy tegyenek javaslatokat a szakmai bizottságok tagjaira, és jelöljenek alkotókat a művészeti díjakra.
Az új rendszert a legtöbb szervezet elfogadta, ugyanakkor többen fenntartásukat fejezték ki, mert úgy látták, a miniszter a szokásjoggal ellentétben, a jogszabályok adta lehetőséggel visszaélve idén is önkényesen felülbírálhatja a szakmai bizottság demokratikus módon meghozott döntéseit. Félelmeik sajnos annak ellenére beigazolódtak, hogy a minisztérium a nyilvános szakmai tájékoztatón ígéretet tett arra, hogy maradéktalanul tiszteletben tartja a kuratóriumok döntését.
A József Attila-díj esetében folytatódott az a három éve tartó rossz gyakorlat, ami ellen már tavaly márciusban nyílt levélben tiltakozott nyolc irodalmi szervezet. A minisztérium idén is semmibe vette az általa felállított szakmai kuratórium javaslatait és önkényesen megváltoztatta a díjazottak névsorát.
A kontroll nélküli politikai beavatkozás sérti a művészet integritását, mert az esztétikai helyett politikai szempontokat érvényesít. Ez a gyakorlat újra és újra méltatlan helyzetbe hozza a mindenkori díjazottakat, megalázza mind a bizottságot, mind a javaslatot tevő szakmai szervezeteket, és elrongyolja a József Attila-díj tekintélyét. Az irodalmi szervezetek által többször bírált eljárás következménye az is, hogy idén több olyan ember vehetett át díjat, akik nyíltan kirekesztő és rasszista nézeteik miatt méltatlanok bármiféle kitüntetésre.
Az irodalmi szervezetek a művészeti középdíjak tekintélyének és szakmaiságának megőrzése érdekében mindig is nyitottak voltak a korrekt párbeszédre, azonban azonban a továbbiakban nem látjuk értelmét az együttműködésnek. Mindaddig nem kívánunk részt venni a jelölési és döntési folyamatban, amíg valóban meg nem történik a művészeti középdíjak szakmai rehabilitációja az érintettek bevonásával. A kuratóriumi tagokat pedig tisztelettel arra kérjük, hogy fontolják meg, a történtek után továbbra is részt kívánnak-e venni a jelölési folyamatban.
Üdvözlettel:
Budapest, 2013. március 25.
Fiatal Írók Szövetsége,
József Attila Kör Irodalmi Egyesület,
Magyar Műfordítók Egyesülete,
Szépírók Társasága”
Forrás: A FISZ blogja
A bevezetőben található kép forrása: gyujtokboltja.hu
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának válasza a fenti nyílt levélre:
„Válasz az irodalmi szervezetek nyílt levelére
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a 2013-as művészeti középdíjak odaítélése során a hatályos jogszabályok és a vonatkozó miniszteri rendelet szerint járt el, szemben a József Attila Kör Irodalmi Egyesület, a Fiatal Írók Szövetsége, a Magyar Műfordítók Egyesülete és a Szépírók Társasága nyílt levelében megfogalmazott állításaival.
Ahogyan a Kultúráért Felelős Államtitkárság 2013. március 25-i közleményében is áll, Halász János államtitkár Balog Zoltán miniszter megbízásának eleget téve elkezdte a munkát, mely során áttekinti a jelölési és bírálati rendszert, és javaslatot dolgoz ki annak módosítására. Cél, hogy a szakmai szervezetekkel kialakított konszenzus alapján, széles körben elfogadott döntés szülessen a jövőben.
Ennek megfelelően a kultúráért felelős államtitkár a szakmával való párbeszéd jegyében már a héten megkezdi a szakmai szervezetek képviselőinek meghallgatását, ennek első lépése a Magyar Írószövetség képviselőivel való egyeztetés lesz. Halász János a közeljövőben természetesen a Balog Zoltánnak nyílt levelet megfogalmazó négy írószervezettel is egyeztetni kíván.
Budapest, 2013. március 27.”