Ugrás a tartalomra

„Lesz lehetőség a minőségi irodalomhoz hozzájutni”

Minden nappal közelebb az év legjelentősebb könyves ünnepe, a Könyvhét. Mire várnak, mivel számolnak, mit kívánnak, ezt kérdezte az Irodalmi Jelen tizenöt irodalmártól (név szerint: Ádám Tamás, Andrassew Iván, Antall István, Darabos Enikő, Faludi Ádám, Géczi János, Hargitai Ildikó, Jász Attila, Kiss Judit Ágnes, Láng EszterPécsi Györgyi, Podmaniczky Szilárd, Szabó Tibor Benjámin, Tarján Tamás ). És a bónusz interjúk: Anonymus, Boldog Zoltán, Weiner Sennyey Tibor, Mányoki Endre.

 

 

„Lesz lehetőség a minőségi irodalomhoz hozzájutni”

Weiner Sennyey Tiborral a Könyvhétről

 
Onagy Zoltán: Nyakunkon a Könyvhét (2011.06.02 - 2011.06.06), honnan, hogyan informálódsz, szakmabelinek illik, melyik kiadó mit jelentet meg?
Weiner Sennyey Tibor: Már több mint egy hónapja folyamatosan készülök erre a pár napra. Ilyenkor is nagyon fontosak a kisebb és minőségi kiadók. A teljesség igénye nélkül Erdélyből mondjuk a Koinónia vagy Vajdaságból a zEtna. A pesti kiadók közül az Európa, a Gondolat, a Scolar mindig számomra fontos és jó könyvekkel jelentkezik. Lehetne sorolni. Amúgy észrevehető mindenki számára egy monopolizálódási tendencia a könyvkiadásban, amit még erősít is a saját levében megfőtt kánon. A magát minőséginek gondoló irodalom megszólíthatatlan, dialógusképtelen néha-gyakran, míg a nagyiparban, valóban sok példányban eladott könyvekkel megesik, hogy egyszerűen nem jók. Bulvározó és geilponyva tombol a könyvpiacon. Ez mindaddig nem érdekel, amíg van és lesz lehetőség a minőségi irodalomhoz hozzájutni, és igenis van lehetőség műhelyekben dolgozni, mint amilyen az Irodalmi Jelen is.
 
OZ: Ha kicsit nosztalgikusra veszem, az emlékezet határán a Könyvhét – zsurnaliszta panellal – valóban a Könyv Ünnepe, az olvasó készült rá, fehér inget húzott, úgy indult a Térre, ahol helyileg felverve a helyi könyvesboltok sátrai. Egy időszakban érdemes volt jó viszonyt kialakítani az eladókkal, hogy a kötelező aktuálisokat meg tudja venni az olvasó a pult alól, mint például a Körképet, a Szép verseket, a Rivaldát, ezekből soha nem szállítottak eleget az első menetben. Mostanában valami okból nem érzem a régi áhítatot. Ugyan miért? A Könyvhét nem lehet korfüggő.
WST: A Könyvheti antológiák gyakorlatilag a két nagyobb kánon kiszolgálói lettek, és szerintem nem mentesek politikai megfontolástól, még ha nem is az alapján szerkesztik őket. Először és utoljára 2007-ben volt versem valamelyik szép-verses kötetben, de mondhatnám más, nálamnál sokkal jobb költők és írók verseit is vagy novelláit, amelyek különösképpen mindig kimaradnak. Mindig is nagy egotripnek tartottam, ahogy a sok költő kis fotócskája ott virít a borítón, meg aztán micsoda illúzió azt hinni, hogy ezekben a kötetekben vannak a legjobb, legszebb versek. Azok olyan kis verseskötetekben vannak, amelyet alig vesznek néhányan, de talán ilyenkor hozzá lehet jutni. A számomra legérdekesebb irodalom ma az Interneten jelenik meg és kész. Szóval nem érdemes a régi idők illúziójába ringatni magadat, hogy ezek az antológiák bármi mást jelentenek, mint klikkek szépen préselt lenyomatát. Ezen most biztos van, aki megsértődik, de szerinted miért állnak halomban és árulják kötegekben, negyedáron a korábbi évek antológiáit még évekkel később is? Mert nem érdekes, nem ott történik az irodalom, és az olvasókat nem lehet, nem is szabad átverni. Provokálni igen, tréfálni mindenképpen, még kicsikét csalni is, de hazudni soha.
 
OZ: Szerinted megmaradt a Könyvhét rangja a két másik könyves akció mellett? Ha három húsvét volna, törhetnénk a fejünket, melyik húsvét húsvét, melyik még húsvétabb.
WST: Ott voltunk a Könyvfesztiválon is, végig tudósítottunk. A Könyvfeszt sokkal inkább a külföldi irodalomról szól, a Könyvhét pedig nagyon magyar. Az előbb felsorolt problémák is szerintem csak itt lehetségesek.
 
OZ: Kicsi a piac és minden nappal vékonyodik az olvasói réteg. Szerinted a gyors egymásutánban lenyomott Feszt és Könyvhét nem fosztja-e ki egymást, húzza el a vásárlóerőt egymás elől? Vagy éppen ellenkezőleg?
WST: Nem.
 
OZ: Kitől (kortárstól, magyartól) vársz új munkát, kötetet, mi az, amit feltétlenül megnézel?
WST: Jász Attila új kötetét a Napkútnál, Böszörményi Zoltán új regényét az Ulpiusnál, Alexander Bródytól Hunyady Sándor arcképét. Nagyon várom a mi kis műhelyünkben – az Irodalmi Jelen Könyvekben - megjelenő könyveket, mint amilyen az első Faludy-monográfia lesz Blénesi Évától és Hegyi Botos Attila első verseskötetét a Rögnyi eget. Fontos lesz Acsai Roland és Szécsi Noémi új könyve is.
 
OZ: Mi az, amit megvásárolsz, már most tudod, hogy biztosan?
WST: Szerencsés helyzetben vagyok, mert mi már kapjuk a legjobb, legfrissebb könyveket a kiadók ugyanis odafigyelnek a kritika rovatunkra, az írásainkra. Szóval előre megkaptunk már több könyvet, amit én nagy eredménynek és elismerésnek élek meg. Ennek ellenére minden évben félreteszek olyan tízezer forintot és megveszek pár olyan könyvet, ami csak nekem fontos és nem kell írni róla. Hedonista olvasó vagyok ugyanis, és vigyáznom kell, hogy a szakma ki ne nyírja az élvezetet.
 
OZ: Mekkora összeget tartalékolsz könyvheti vásárlásra?
WST: Könyvre nem sajnálom, ha van. Ha nincs, akkor kölcsönkérek. Ezt az egy pazarlást elnézi nekem az asszony.
 
OZ: Mi az, amit biztosan megkapsz baráti ajándékként?
WST: Nagyon sok mindent. Szerencsére.
 
OZ: Ki az a fiatal, országosan még nem ismert tehetség, akit szemmel tartasz?
WST: Danyi Zoltán, Payer Imre, Rónai-Balázs Zoltán, Jónás Tamás, Simon Márton, Centauri.
 
OZ: Ha tudsz valamit a könyvheti felhozatalból, szerinted mi lehet a Könyvhét sikerkönyve? Egyáltalán létezik még a fogalom, hogy „sikerkönyv”?
WST: Tudom, hogy mi lesz számomra a legizgalmasabb könyv, de nem árulom el. Sikerkönyv? Biztos valamelyik politikus, vagy nőimagazin szerző, esetleg ezopápa ír olyan könyvet, amit majd megvesznek sokan, és aztán örökre elfelejtik. Szóval a „sikerkönyv” ebben a közegben furcsa és abszurd dolog, persze, mondjuk az angolszász világban ez egészen mást jelenthet.
 
OZ: Hagyatkozol a kiadói ismertetőkre, recenziókra, kritikára, vagy pedig évek óta jól bevált íróidat vásárolod?
WST: Odafigyelek ismertetőkre, recenziókra, sőt baráti észrevételekre is. Nem csak a jól bevált írókat vásárolom, sőt mindig figyelem a legfrissebb, legújabb szerzőket, könyveket. Hátha.
 
OZ: Ha érintett vagy az idei Könyvhéten: mivel? Kötettel, író-olvasó találkozók, kiadói beszélgetések moderálásával?
WST: Még nem mondhatom el.

 

Irodalmi Jelen

Irodalmi Jelen

Az Irodalmi Jelen független online művészeti portál és folyóirat. Alapítva 2001-ben.

.