Ugrás a tartalomra

Instant Vajdaság-élmények – A Találkozások zombori rendezvénysorozatáról

2011. október 25-én 139. alkalommal tartotta Találkozások – számunkra fontos emberekkel, művekkel, barátokkal című rendezvényét a  hiánypótló kulturális és művészeti tevékenységet folytató zombori Berta Ferenc Zsebszínház.

 

 

 

Instant Vajdaság-élmények


– A Találkozások zombori rendezvénysorozatáról
 

A programsorozat állandó helyszíne a Magyar Polgári Kaszinó, mindenkori házigazdája Fekete J. József, Arany János-díjas író, irodalomkritikus.

– Jubilálunk idén, ezt az évet a fiatal alkotók bemutatásának szenteltük. E tekintetben Csík Mónika, szabadkai költőnő a tökéletes vendég: amellett, hogy fiatal, 2011- ben két kötet megalkotásával is büszkélkedhet – hangzott Fekete barátságos felvezetése. A műsor kezdetén Deák Ferenc íróra, drámaíróra, költőre, a Berta Ferenc Zsebszínház vezetőségi tagjára emlékeztek, zenével, de baráti jellemzéssel is: ,,Szeretet-aura vette körül” – mondta  róla Fekete J. József. A beszélgetős Találkozásokat mindig vizuális művészeti élmény is kíséri. Ezúttal Vesna Uzelac Varićak, ifjú zombori képzőművész tárlata nyílt meg: portrék, testek, természet viszonyáról. A színpadi élmény igen összehangolt volt.

Csík Mónika a Magyar Szó napilap munkatársa, a Sikoly folyóirat szerkesztője. Az újvidéki Bölcsésztudományi Karon végzett, első verseskötete 2006-ban a Sziveri János Művészeti Színpad gondozásában jelent meg  Metszetek címmel. Sándor Zoltán, a Herceg János-díjas író, a Sikoly  folyóirat főszerkesztőjének, és a József Attila-díjas költő, a zEtna Könyvkiadót vezető Beszédes István bemutatásából ismerhettük meg a két legújabb könyvet, a Mákvihar –gyermekversek (zEtna Kiadó) és az Instant – rövid- és mikroprózák (Fórum Kiadó) köteteket. Nagyjából három hét különbséggel jelentek meg, majdnem ikrek. Beszédes szerint a Mákvihar első író-olvasó találkozója – melynek közönsége szabadkai gyerekhad volt – kiváló példája annak, hogyan kell a legfiatalabb generációhoz közelebb hozni a verset, a homokvár-építés szavakba foglalhatatlanságának mégiscsak megfogalmazható örömét. ,,Emelkedő kezek erdejébe ütköző tekintet” – ezzel a képpel jellemezte Beszédes István az egykori gyerekkönyv-élményt.

A Találkozások közönsége körében szintén érzékeny befogadókra találtak a versek, melyeket a költőnő maga olvasott fel. Egyként nevettek hetvenesek és  harmincasok a Homokvároson, mely azt summázza, hogy szinte minden, minden e világon homokkép csupán, vagy a Bújócskán, mely játékosan közelíti meg az önmagunk és az egymás előli rejtőzködés lehetetlenségét.

Az Instant kisprózái az írás és a vizualitás kölcsönhatásán alapulnak. Fotókra (többek között Bartis Attila, Molnár Edvárd, Lennert Géza, Gergely József vagy Vicai Olivér képei), zenékre, színpadi művekre születtek. Sok helyütt felbukkan bennük a ,,szerethetőbb”, hetven-nyolcvan évvel ezelőtti Szabadka, Kosztolányi és Csáth városa (például az Esti című, Esti Kornélhoz szóló, az esten elhangzott mikropróza). De ezekben az alföldi novellákban is egymás mellé kerül a bácskai por, az alföldi spleen, egy ,,maroknyi Vajdaság”, a  nagyváros, a kisváros, a falu. Mónika kispiaci származású (kis település a Vajdaság északi részén), s mivel szülei gyümölcstermesztők, szombatonként ő is  bevállalja a piacozást. – Ott lehet csak valódit  ihletődni – állítja. Ahogy az alkotói terméssel, úgy a gyümölccsel sem fukarkodik, hozott a Találkozások közönségének is. A Zsebszínház mindig ,,kalapolni” szokott (azaz adományokat gyűjt), melyből egyebek mellett a rendezvény utáni megvendégelést, az omlós pogácsa és a jó pálinka árát fedezi. Ezúttal az adományokért cserébe alma járt, ropogós… gyerekversekkel és valódi felnőttprózával.

Lennert Tímea

A leadben található fotón Csík Mónika látható.

A bevezető fotóján kívül a többi képet F. Cirkl Zsuzsa készítette.
 

Irodalmi Jelen

Irodalmi Jelen

Az Irodalmi Jelen független online művészeti portál és folyóirat. Alapítva 2001-ben.

.