Irodalmi Jelen
  • Csunderlik Péter

    „Árokparton törvénykeznek”

    A vörösterror ábrázolása Fekete István Zsellérek című regényében

    Az elsősorban állattörténetek írójaként és ifjúsági szerzőként ismertté vált, százhuszonöt éve született Fekete István (1900–1970) életműve nem egy, történészi szemmel is tanulságos művet magában foglal, amelyekre rendszerint kevés figyelem irányul. – Csunderlik Péter a Zsellérek című regény kommünábrázolását vizsgálja tanulmányában.

  • Utry Attila

    Nyu, Kró, Toró és Killi

    Fabula a 125 éve született Fekete István emlékére

    A farkast, Nyút régebben nem szerették az emberek. Csak azután kedvelték meg, hogy „megtanulta” érteni a hollók, a varjak károgását és a héják vijjogását. Vonítással, vicsorgással, morgással, csaholással kísért anyanyelve mellett ezek a madárnyelvek rendkívül hasznosnak bizonyultak háziasított kényelmében. Az emberek szívesen idomítottak vadakból házllatokat, szerették volna érteni a nyelvüket, irigyelték erejüket, szabadságukat.

  • Tüskevár
    Laik Eszter

    Kortalan, lápi mese

    Ötven éve hunyt el Fekete István

    „…ez a vén mindentudó pedig csak leteszi a markából a terepre a magonc fiúkat, mint a pelyhes madárfiókákat, hogy aztán menjenek, és ismerkedjenek a világgal.” – Laik Eszter tárcája.

  • Szőcs Géza

    Szőcs Géza: Egy erdei ember halálára

    Hajdanában azzal ugrattam, hogy úgy érzem, a novelláit vállán a vadászpuskájával írja. Meg hogy bizonyára messzelátóval nézi a kéziratpapírt. Hol volt még akkor a billentyűzet...

  • Onagy Zoltán

    Fekete István

    (1900. január 25.–1970. június 23.) 

    Aligha nyerő szöveg a hidegháború idején. De maradjunk ennyiben. Ha olvasni akarunk, ha a gyerekek vagy az unokák kezébe akarunk nyomni Fekete Istvánt, tegyük meg, felejtsük el a politikus agyatlanságokat.