Zágrábi bátorítás, hazai díjátadás a magyar sci-fi-szerzőknek
HELYSZÍNI
Szeptember 19-én tartották meg a Magyar Írószövetség székházában az Sci-fi Szakosztály 2012/13-as szezonnyitó estjét – a szűk egyórás találkozón átadták a Zsoldos Péter-díjakat, és szó esett az európai sci-fi-találkozó tavalyi állomásáról, a zágrábi rendezvényről és magyar vonatkozásáról is.
Zágrábi bátorítás,
hazai díjátadás
a magyar sci-fi-szerzőknek
Ha valaki kíváncsi volt rá, milyen, amikor a Magyar Írószövetség egy mély és aktuális irodalmi kérdéseket tálaló, fölfaló és megemésztő beszélgetéssel átfont posztós, dohányfüstös, csészecsörgős nagyrandevú helyett szinte csak összeröffen egy könnyed, passzolgatós csevejre, támpontot kaphatott mindehhez az SF Irodalmi Szakosztály 2012/13-as szezont megnyitó estjén.
Zsoldos Péter-díjasok
S. Sárdi Margit (Fotó: eper.elte.hu)
A munkaév-nyitány háziasszonya dr. S. Sárdi Margit, a szakosztály elnöke volt, aki először köszöntötte „kedves barátait”, majd a napi program „lightos” jellegét pedzette: „A vezetőség dolgozik majd, de előbb átadunk néhány díjat a tisztelt megjelenteknek” mondta. Ezután átadta a szót Tóthné Baranyai Juditnak, az AVANA Egyesület elnökének, aki jelezte: bár az egyesület jelenlétének apropója az, hogy néhány szerzőnek a HungaroConon – távollét miatt – át nem vett díját most adhassák oda, sem a Preyer Hugo nevével fémjelzett, évenként meghirdetett emlékverseny dicséretben részesültjei, sem a 2012-es képregénypályázat győztese nem jelent meg. Átvette azonban emlékplakettjét és könyvjutalmát a Talált tárgyak című képregényével harmadik helyet elért Szunyoghy András.
Az est első felét a Zsoldos Péter-díj átadása zárta, két műfajban; dr. S. Sárdi Margit elmondása szerint a novellamegmérettetésre „rendkívül sok pályamű érkezett be; a szövegek 51%-a legalább harminc pontot elért a maximális negyvenből, és mindössze 10% – azaz négy munka – nem vehetett részt a bírálat második körében”. F. Tóth Benedek első helyezett Éjnek hajnaláról így írt az elnök: „A novella a legszörnyűbb rémálmot öltözteti cselekménybe: a kényszerű választást az emberiség és a gyermek, a hűség és a szeretet között. Minthogy ennek a dilemmának nincs jó megoldása, leghelyesebb az itt választott lezáratlanság. Az ábrázolás nem hatásvadász, inkább intellektuális, egy kicsit talán a szükségesnél is jobban külsődleges; még a döntő párbeszéd sem él a drámaiság lehetőségével. A szerkezet arányos. A főhős ábrázolása visszafogottságában megrendítő.” [sfportal.hu]
F. Tóth Benedek (Fotó: sfportal.hu)
Ami a regényeket illeti, itt két év termését dolgozta föl a zsűri, amely a legmagasabb pontszámot Antal József iDeal című e-bookjának szavazta meg. „A regény az öntudatra ébredő és világőrző szerepet betöltő MI témáját dolgozza föl újra; ez esetben a fő téma az emberi kisebbség szabadságharcával egészül ki. […] A regényt számos remekül eltalált, sok esetben kevés vonással is plasztikusan ábrázolt figura népesíti be… Az írói ábrázolás erénye a beszéddel való jellemzés, a dialógusok elevenek, az egyes figurák beszéde egyénített. […] A láttatás eszközével az író rendkívül szűkmarkúan bánik, mondhatni jó sok teret enged az olvasó fantáziájának. Nem kapunk képi ábrázolást még az olyan, a hangulat szempontjából kulcsfontosságú színhelyekről sem, mint az átformált Szahara, az erdő, az erdészház, a végre elért, megújult Kijev; csupán a vándorlás képez némiképp kivételt talán épp dramaturgiai és érzelmi súlya miatt.” [Uo.]
Zágrábi sci-fi-találkozó
Két nyertes, két tapshullám, egy közös fotó a zsűrivel, és a szín már át is alakult: Németh Attila foglalt helyet a terem végi emelkedőre készített asztal mögött, hogy beszámoljon a nyár eseményeiről. „Ha már nyár, elmondom, hogy április 26–30-án részt vettünk a 2012-ben Zágrábban megrendezett EuroConon, az éves európai sci-fi-találkozón. Hazai szemmel kissé fájó pontja volt a rendezvénynek, hogy ahhoz képest, hogy tíz éve nem volt ilyen közeli helyszín, nagyon kevesen voltak ott magyarok” – fájlalta az írószövetség SF szakosztályának elnökségi tagja. Zágrábban díszvendégként köszöntötték Tim Powerst (Anubisz kapui I–II; Ismeretlen vizeken), Charles Strosst (akitől magyarul még csak novellákat olvashatott a közönség, így pl. A kósza farm címűt) és egy orosz szerzőt, Dmitry Glukhovskyt (Metró 2033; Metró 2034).
Ahogy évről évre, ezúttal is kiosztották Európa sci-fi-íróinak díjait, amelyeket 10 évente egyszer lehet elnyerni, és amelyekre minden ország két delegáltja tehette le voksát; hogy csak néhány, előkelő elismerést említsünk, Ian McDonald lett a legjobb szerző, Pavel Weigel a legjobb fordító, az sf-encyclopedia.com pedig a legjobb honlap. Utóbbi szerkesztői – így Németh – „már a ’70-es évek óta dolgoznak ezen a projekten, amelynek már csak azért nincs nyomtatott kiadása, mert az alighanem fölemésztené a föld papírkészletét”. Márki István, az egyetlen magyar díjazott nevét a „bátorítottak” kategóriában emelték ki. (zagreb-eurocon2012.com)
Németh még elmondta, hogy bő három hónapra rá a szakosztály részt vett a Művészetek Völgyén, ahol bemutatták a 40 éves Galaktikát, sciencefiction-műveltséget felmérő kérdőíveket töltettek ki a völgyelőkkel, és néhány művet is felolvastak, majd visszaadta a szót S. Sárdinak, aki ugyanolyan közvetlen, baráti hangnemben, „lightosan” zárta le az estet, ahogy megnyitotta. Ellátta jókívánságaival a hallgatóságot, elköszönt a vendégektől, és munkára szólította fel kollégáit; a közönség távozott, a szakosztály pedig összeült, hogy – most már zárt körben – csakugyan nekivágjon a szezonnak.
Bujáki Márton