„Aki idejár, azzal egy hajóban evezünk” – Interjú Karsai Attilával
A szegedi Grand Café programszervezőjével beszélgettünk a hirtelen zárás és újranyitás hátteréről, az ott formálódó szubkultúráról, sikerről és botrányról.
Korábbi írás: a Grand Café bezárásáról
„Aki idejár, azzal egy hajóban evezünk”
– Interjú Karsai Attilával
A Grand Café összesen 10 napig zárva volt. Miért a hirtelen zárás, miért a hirtelen nyitás?
Kiderült, hogy a bezárás hivatalos oka nem állta meg a helyét. Nincsenek olyan körülmények, amelyek miatt az épületet életveszélyessé kellene nyilvánítani.
Készült egy új tűzvédelmi, balesetvédelmi szakértői vélemény?
Az épület bezárásának oka, hogy nem készült el egy hiánypótlás, amelyet a tűzoltóság kért. A Szegedi Ifjúsági Ház Nonprofit Kft.-t (továbbiakban: IH) szólították fel 2010 decemberében, hogy júliusig pótolják a szakértői véleményben megjelölt hiányosságokat. Ez egyébként 100-150 ezer forint nagyságrendű javítás lett volna. A szakértői véleményen azonban 57 napig ültek, tehát nem végezték el az előírt munkákat, és teljesen törvényszerűen a tűzoltóság felszólította az előbb említett vállalkozást, hogy szüntesse meg a probléma forrását, vagy zárja be az épületet. A határozat ellen 15 napig fellebbezhettek volna, így nem volt oka az épület azonnali bezárásának. Ezt a tűzoltóság sem kérte, a szóvivőjük is ezt nyilatkozta. Mindössze a balesetveszélyes berendezések lekapcsolását kezdeményezte.
Az 57 napos információ-visszatartás miatt tehát a fenntartónak esélye sem volt elvégezni a munkálatokat?
Pontosítsunk. A fenntartó tartotta vissza az információkat. Mi díjért béreljük a helyiséget. Éppen ezért mint bérlőket tájékoztatniuk kellett volna minket. Mivel a Grand Café villamossági rendszere 1996-ban lett kialakítva, itt nem voltak ilyen jellegű problémák, melyeket ezeken az elriasztó fényképeken látni lehetett. Hozzánk csak egy kábel érkezik a Belvárosi Mozi rendszeréből, amely az áramot szolgáltatja. A probléma, hogy az egész épület áramellátását egy főkapcsoló vezérli. Csak technikai kérdés, hogy a Grand külön villamossági rendszeren legyen. Ezt kezdeményezhette volna a fenntartó az áramszolgáltatónál.
Milyen okokat sejtetek a mögött, hogy ezt az információt visszatartották előletek?
Itt meg kell várni a hivatalos állásfoglalást mind a kulturális bizottság, mind a napokban erre a célra felállított bizottság részéről. Csak a sajtó és a pletyka útján hozzánk eljutott információk alapján tudunk mi is tájékozódni.
A Grand Café dolgozói hogyan értesültek a bezárásról?
Az épület gazdájától kaptunk szóbeli tájékoztatást a bezárás előtt egy nappal. Egyébként ez sem felelt meg a normális jogi procedúrának, hiszen nekünk, az épület bérlőinek időben kellett volna erről értesítést kapnunk. Ehelyett Sódar Istvántól (az IH vezetője) tudtuk meg, hogy másnap már zárva leszünk.
Az itt dolgozók így egyik napról a másikra munkanélküliek lettek?
Ez ránk nem vonatkozott, mert a Grand Cafét a Kép-Szín-Ház Művészmozi Alapítvány, nonprofit szervezet működteti. Számos jelenleg is futó projektünk van (pl. nyáron egy eu-s pályázat mentén diákok részére filmkészítő táborok, Baka István Alkotó Tábor). A mi munkánk több szegmense nem feltétlenül helyhez kötött, mert telefon és internet segítségével is tudunk dolgozni. De az említett rendezvények megvalósításához szükségünk van a Grand Café terére.
Végül kinek köszönhető, hogy ilyen gyorsan újranyithattatok?
Alapvetően Botka László polgármesternek és kabinetjének kell mindezt megköszönni, hogy időben reagáltak a problémára. Az el nem végzett tűzvédelmi munkákat – az IH által előirányzotthoz képest lényegesen kevesebb pénzből – gyors ütemben pótoltatták.
A bezárás alkalmával a Belvárosi Mozi előtt egy szimpátiatüntetés szerveződött, ahol négy rendőrautó is megjelent. Milyen következményei vannak, lesznek ennek az intézkedésnek?
Meglátásom szerint nem volt tüntetés a mozi előtt. A Facebook-on elterjedt, hogy megemlékezünk a bezárásról – ezt akár sajtótájékoztatónak is nevezhetjük. A közönséget tájékoztattuk az eseményekről. Ez egy szervező nélküli, spontán alakult megmozdulás volt. Valószínűleg a bíróság sem tudna mit kezdeni az üggyel, ha eljutna odáig. Amikor a rendőrök megjelentek, arról tájékoztattak minket, hogy januártól minden 15 fő feletti rendezvény helyszínét a tűzoltósággal előzetesen ellenőriztetni kell. A problémát az jelenti, hogy ez az összejövetel a Casablanca Kávézó (a Belvárosi Mozi előtt működő hely) teraszán, azaz magánterületen történt.
A bezárás 10 napja alatt milyen válságterveket dolgoztatok ki?
Válságterveink nem voltak, mert folyamatosan dolgoznunk kellett, táborokat, későbbi programokat készítettünk elő. Óráról órára változtak az események. De ennek a történetnek nincs vége. A kulturális bizottság döntése alapján szeptember 15-ig az IKV-nak kell felbecsülnie, hogy milyen költségekkel jár az épület rendbetétele. Sajnos, ahogy az elmúlt napok eseményei mutatják, annak sincs vége, hogy a Belvárosi Mozi dolgozói ne lennének kitéve bizonyos fajta fenyegetettségnek. (Sódar István igazgató 2011. július 6-án „utasítást adott ki a cég munkavállalói számára, hogy nyilatkozzanak szakszervezeti hovatartozásukról és ott betöltött tisztségükről. Ez egyrészt ütközik a Munka Törvénykönyvének azon kitételével, hogy a munkáltató ilyen nyilatkozatot nem követelhet, másrészt – szintén e törvény szerint – a szakszervezeti tisztséget betöltő munkavállaló rendes felmondással csak akkor bocsátható el, ha ehhez a közvetlen felsőbb szakszervezeti szerv hozzájárul.” – Forrás: a Tiltakozunk a Belvárosi Mozi és a Grand Café bezárása ellen Facebook-porfilja, Szerk). Tehát feltételezhetjük, hogy továbbra sem tettek le az épület bezárásáról.
Ti kedvezményesen bérlitek a helyet. A fenntartónak pedig nem az lenne az érdeke, hogy minél több profitra tegyen szert?
A Kép-Szín-Ház Művészmozi Alapítványt 1993-ban alakult, 1996-ban nyitotta meg a Grand Cafét. Ez az intézmény art-mozi státuszával, kulturális találkozóhely és műhely jellegével, felolvasóestjeivel, kiállításaival, rendezvényeivel olyan szerepet próbál betölteni a városban, amely egyedülálló. A város 2010-ben közművelődési megállapodást kötött velünk, amihez kapcsolódva elsősorban a vizuális kultúra fejlesztése érdekében projekteket szervezünk több iskola tanulói számára. Az országban is ritka példa, hogy civilek próbáljanak meg egy kulturális intézményt úgy működtetni, hogy ebből a város is profitáljon. Ebből persze senki nem tud meggazdagodni, ahogy mondják törzsvendégeink: „a Grand nem a pénzről szól.” Vállalkozunk is, vendéglátó helyként is működünk, a bevétel maradványából – főleg ha nem jönnek a pályázati támogatások – meg tudunk hívni mondjuk egy-egy kortárs írót, ki tudjuk fizetni az útiköltségét, a szállását, talán még a tiszteletdíját is. 15 éven át nagyon nehéz talpon maradni, főleg most, hogy az állami támogatások megszűntek.
Miből gazdálkodtok most?
Idén kisegített minket egy uniós projekt. Minden évben küzdenünk kell. Sok közös rendezvényünk van más szervezetekkel, egyetemi helyekkel. Ez munkánk egyik fontos komponense. Ilyen az őszi Super8-as fesztivál, a Pasolini-szimpózium, a Hajnóczy-konferencia, a Szlovák Filmszeminárium, a Román filmhét. Telik a naptár, időhiányban vagyunk. Az art-mozik válsága minket is elért, de mi mindig is több lábon álltunk. Azt is be kell látnunk, hogy egyre inkább rétegkultúra igényeket elégítünk ki.
Gyakran látni, hogy itt, a kávézóban egymás mellett ül a punk, a nemzeti érzelmű, a baloldali és a liberális gondolkodású fiatal. Hogyan jellemzed a grandos szubkultúrát?
Az alapító okiratunkban is szerepel, hogy a Grand Café egy politikamentes hely. Szeretnénk ha nálunk nem léteznének a fenti kategóriák. Számunkra csak érdeklődő, nyitott emberek vannak. Mindenben, amit ez a közösségi tér elbír, partnerek vagyunk. Az idejárók, a velünk kapcsolatban lévők együttesen alkotnak egyfajta sajátos szubkultúrát. Ez magában hordozhatja a magas kultúra, de a populáris kultúra bizonyos elemeit is, esetenként változó arányban.
A napilapok kommentjeiben sokan a „liberális értelmiség fészkének” nevezték a helyet…
A liberális jelző ma már szitokszó lett. A kommentelőknek nyilván fogalmuk sincs a szó jelentéséről. Sem amit történetileg, sem amit politikailag jelenthet. Magyarországon jelenleg nincs liberális párt és a liberális értékek is lejtmenetben vannak. Ezért fogalmam sincs, hogy mire gondolhatnak. Sőt, ha jobban meggondoljuk, a Grand egy kőkeményen értékorientált konzervatív hely. Persze ma már lehet, hogy a konzervatív szóról sem tudjuk, hogy mit is jelent. Felvonul nálunk például a magyar irodalom java: Darvasitól a Pannonhalmi Szemléig, Spirótól Tolnai Ottóig. Szőcs Géza is járt itt anno egy könyvével. Szörényi László egyik legkedvesebb vendégünk.
Melyik volt számodra a legemlékezetesebb rendezvény?
Erre lehetetlen válaszolni. A legtöbben legutóbb a Filozófusok Éjszakáján voltak, de a Bajusz Parti is óriási siker volt, ahol arcszőrzetükkel, filmes jelmezbe öltözve versenyeznek a résztvevők.
Emlékezetes botrány?
A bezáráson kívül nem nagyon. Egyszer megjegyezték, hogy a Grandban szól a Sokol. Ez a hangosítás minőségére vonatkozott – jogosan. Tanultunk belőle, és utólag örültünk a megjegyzésnek. A Grand hangulatában van egy olyan békesség, ahol elsimulnak a konfliktusok. Aki idejár, azzal egy hajóban evezünk.
Boldog Zoltán
Kapcsolódó anyag:
Tisztázatlan vezetékek - A szegedi Grand Café és a Belvárosi Mozi bezárásáról