Ugrás a tartalomra

Áttekintő – Bartis Attila, Filip Florian és Kemény István estje

A fenti címmel rendezett, évzáró irodalmi estre várják a literatúrakedvelőket a G. Kulturális Egyesület vezetői: Bartis Attilával, Filip Floriannal és Kemény Istvánnal Murányi Sándor Olivér beszélget 2015. december 10-én, csütörtökön 19 órától a székelyudvarhelyi G. Caféban.

Bartis Attila író Erdélyben született, édesapja, Bartis Ferenc (1936–2006) költő, édesanyja Gherasim Margit. Családjával 1984-ben költözött Budapestre, amikor apját megfosztották román állampolgárságától. 1990–1991 között a MÚOSZ Újságíró Iskola diákja volt. Huszonhét évesen (1995) jelentette meg bemutatkozó regényét, A sétát. Három évvel később jelent meg novelláskötete A kéklő pára címen. Eddigi legnagyobb sikerét A nyugalom című, 2001-ben megjelent regénye szerezte. Ez alapján írta meg Anyám, Kleopátra című drámáját, amelyet 2003-ban mutattak be a Nemzeti Színházban Garas Dezső rendezésében, Udvaros Dorottya főszereplésével. Egy évig írt tárcákat az Élet és Irodalom című folyóiratnak. Itt megjelent írásait A Lázár apokrifek című kötetében adta ki. Könyveit több nyelvre lefordították. Fotóművészként fényképei számos kiállításon vettek már részt. A nyugalomból Alföldi Róbert rendezett filmet, melyet 2008-ban mutattak be (Nyugalom). Idén megjelent regénye, A vége máris nagy érdeklődésnek örvend.

Filip Florian 1968-ban született Bukarestben. Geológiát és geofizikát tanult, a rendszerváltást követően újságíróként dolgozott, 2005-ben debütált regényíróként. Első munkája a több debütdíjat is besöprő, misztikus realizmussal átitatott, több nyelvre lefordított Degete mici (Kisujjak) című regény. 2008-ban jelent meg Zilele regelui (A király napjai) című regénye. Ez elnyerte a Román Irodalom Nemzeti Múzeumának „Manuscriptum” díját, illetve Az Év Könyve díjat a Kortárs román regény kollokviumán. A 2013-ban megjelent Toate bufniţele (Minden fülesbagoly) című kötete elnyerte az év legjobb könyve díját A Román Könyvipar Gáláján. Regényeit több mint tíz nyelvre fordították le, számos nemzetközi irodalmi fesztiválon (PEN World Voices New York, Internationales Literaturfestival Berlin, Edinburgh International Literature Festival stb.) vett részt, és több ország közel száz városában tartott nyilvános felolvasást. A közönség kedveli műveit, a szerzőt a kortárs román irodalom nagy mesélői közé sorolják. Magyarul a Magvető kiadónál két regénye jelent meg, a Kisujjak (2008) és A király napjai (2009), testvérével, Matei Floriannal közösen írt regényét, a Kölyökutcát (Băiuţeii) pedig 2014-ben adta ki a csíkszeredai Bookart Kiadó.

Kemény István 1961-ben született Budapesten. Édesanyja tanítónő, 1999-ben elhunyt édesapja szobrász volt. Középiskolai tanulmányait Budaörsön végezte. Az érettségi után négy évig jogot tanult, majd átjelentkezett az ELTE-re, ahol 1990-ben magyar–történelem szakon szerzett diplomát. 1984-es bemutatkozó kötetét 2006-ig hét versgyűjtemény követte. Számos kritikusa nemzedéke legjelentékenyebb költői között tartja számon. Parti Nagy Lajos szerint „költészetén immár több nemzedék nőtt fel, a sajátja is bizonyos fokig és az utána jövők is. Alapember, nem nagyon kerülhető meg, noha nem mondhatnám, hogy bárkinek útjában állna.” Első prózakötetét, Az ellenség művészete című kisregényt 1989-ben adták ki. Az Élet és Irodalomban 1992-től 1996-ig közzétett tárcáiból készült összeállítás 1997-ben jelent meg. Első nagyregénye Kedves Ismeretlen címmel 2009-ben látott napvilágot. 2014-ben Romániában verseskötete jelent meg O îndepărtată alarmă aeriană címmel.

Az íróhármas közös estjének támogatói a Szépírók Társasága, a Magvető Kiadó, a G. Kulturális Egyesület, valamint a Gondűző Étterem és Szálloda. Köteteik kedvezményesen megvásárolhatóak, a helyszínen dedikálják. Mindenkit szeretettel várnak.