Ugrás a tartalomra

Az Elbai Filharmónia nagyratörő terv, de minden pénzt elnyel

A késlekedésekkel és az árrobbanással pénzügyi rémálommá változott az Elbai Filharmónia (Elbphilharmonie) nagyratörő terve Hamburg számára, amelyet a Hansa-város a jelképévé szeretne tenni.

    Ma még senki sem tudja megmondani, hogy mennyibe kerül, sem azt, hogy mikor nyílik meg a közvetlenül az Elba folyó fölött emelt, 110 méter magas impozáns létesítmény. A második legnagyobb német város számára a tét a világ tíz legjobb koncertterme egyikének létrehozása 2150 férőhellyel és a főként a Los Angeles-i Walt Disney Koncertteremről ismert Toyota Jaszuhisa fémjelezte akusztikával.
    A folyómederben emelt talpazaton, amelyen valaha egy 1700 pillér tartotta téglaraktár állt, jéghullámokat idéző, csupa üveg építmény tör a magasba. A két szint között, 37 méter magasan egy terasz található, ahonnan körpanoráma tárul a nyolcszáz éves, 4,3 millió lakosú városra, Európa harmadik legnagyobb kikötőjére.
    A pekingi nemzeti stadiont is építő Herzon & de Meuron svájci tervezőiroda szállodát és luxuslakosztályokat is tervezett a koncertpalotához.
    Eredetileg a kikötőnegyed fejlesztése jelképének szánt beruházás költségvetése 114 millió euró volt. A költségeket jelenleg 323 millió euróra becslik, és a számla összege még tovább nőhet. A megnyitást évről évre halogatják. A 2012-es időpont – az építkezés kezdete után 5 évvel – kevéssé tűnik reálisnak.
    Karl Olaf Petters, a városháza kulturális ügyekben illetékes szóvivője szerint "mindent nem lehetett előre látni", így az építkezési gondokat és a jogvitákat sem. "A lelkesedés és az érdeklődés sértetlen, ez egy mágikus hely lesz" - fogalmazott.
    Az építkezés májusi hivatalos bemutatásakor Ole von Beust polgármester, aki azóta bejelentette, hogy augusztus 25-én távozik posztjáról, közölte: az Eiffel-toronyhoz, a Szabadság-szoborhoz vagy a sydney-i operaházhoz hasonló jelképet kívánnak emelni.
    "Nem tudom, lenne-e bátorságunk hozzá, ha most kellene elkezdenünk" – ismerte be a polgármester, amikor a tartományi jogú város megszorító intézkedésekre kényszerül az évi 550 milliós hiány miatt.  (MTI/AFP)