Ugrás a tartalomra

Bordi András akvarellportréiból nyílik kiállítás Szegeden

Bordi András festőművész, a Marosvásárhelyi Kultúrpalota egykori igazgatója akvarellportréiból nyílik kiállítás szerdán a Budapesti Román Kulturális Intézet Szegedi Fiókintézetében.

    A látogatók a nyár végéig nyitva tartó tárlaton összesen negyven, az 1989-ben elhunyt művész családjának tulajdonában lévő és a különböző magángyűjteményekben fellelhető alkotással találkozhatnak – mondta Kimpián Péter, a fiókintézet munkatársa kedden az MTI-nek.
    Bordi András 1905-ben született a Maros megyei Héderfáján. Első egyéni kiállítását – még nyolcadikos gimnazistaként – 1925-ben rendezte iskolájában a marosvásárhelyi református kollégiumban. Festeni a budapesti Képzőművészeti Főiskolán Réti István és Rudnay Gyula tanítványaként tanult, és részt vett egy egyéves párizsi tanulmányúton a Julian festőakadémián.
    1931-ben tért vissza Erdélybe, szülőházában műtermet alakított ki. 1940-től több mint három évtizeden át a Marosvásárhelyi Kultúrpalota igazgatójaként dolgozott. Nevéhez nemcsak a kultúrpalota gyűjteményének 135-ről 1100 darabosra gyarapodása fűződik, hanem a műtárgyak megmentése is a második világháború idején. 1971-ben vonult nyugdíjba, ezt követően csak a festészettel foglalkozott.
    A művészettörténészek a huszadik század egyik legeredetibb, legmodernebb akvarell festőjének tartják. 1944-ig művészi érdeklődésének homlokterében az emberi arc és alak állt. Portréfestészetének legszebb darabjai családi vonalozásúak. Az ötvenes években több nagyobb méretű olajfestményt készített. Az 1960-as évek közepétől alakította ki jellegzetes akvarell stílusát, amelyet a formai leegyszerűsítés és a fokozott színek harmóniája jellemez. E periódus festményeinek többsége tájkép és portré.
    Több mint ezer alkotását tizenkét ország magángyűjteményeiben és múzeumaiban őrzik. (MTI)