Ugrás a tartalomra

Cannes – Irán bírálja a fesztivált átpolitizáltsága miatt

Bírálta a cannes-i filmfesztivált átpolitizáltsága, az ellenzéki iráni filmesek támogatása miatt az iszlám köztársaság kulturális minisztere, de megerősítette, hogy országa részt vesz az eseményen – jelentette csütörtökön az iráni sajtó.

    Muhammad Hoszeini szerint a seregszemle olykor politikai pozíciót foglal el, amelyet Irán ellenez és elítél. A miniszter annak kapcsán fogalmazta meg véleményét, hogy az idei mustrán két rendszerellenes iráni filmrendező – Dzsafár Panahi és Muhammad Raszoluf – alkotásait is műsorra tűzi.

    "Úgy véljük, egy olyan nemzetközi fesztiválnak, mint a cannes-i rendezvénynek, szakmai és művészi alapokon kell nyugodnia" – jegyezte meg a politikus.

    Dzsafár Panahi – aki már több mint egy éve nem hagyhatja el Iránt, és akit 2010 decemberében hatévi börtönre ítéltek, valamint 20 évre eltiltották a forgatástól – az In Film Nist (Ez nem film) című alkotással van jelen a fesztiválon. A szervezők szerint a rendező félig számkivetettként készítette videóra forgatott filmjét, amelyet versenyen kívül, a Séance spéciale (Különvetítés) programban mutatnak be.

    A különböző filmfesztiválokon nagy sikert arató Panahi tavaly a cannes-i mustra zsűrijében foglalt volna helyet, de politikai okokból már akkor nem tehetett eleget a felkérésnek.

    A másik – szintén hat évre – elítélt rendező, Muhammad Raszoluf alkotását a fesztivál egyik legrangosabb szekciójában, az Un Certain Regard (Egy bizonyos nézőpont) programjában mutatják be pénteken.

    Az iráni rendezők nehéz helyzete miatt bírálatok érték a fesztiválra érkező iráni delegációt. "A Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál olyan esemény, amelyre a világ minden tájáról érkeznek emberek. Ezért az iráni mozi képviselőinek jelenléte is igazolt, hogy hasznosítani tudják a világ filmművészetének tapasztalatait" – fogalmazott Hoszeini. "Politikai kapcsolatban állunk a világgal, nem foszthatjuk meg magunkat ettől" – hangsúlyozta.  (MTI/AFP)