Ugrás a tartalomra

Cseh Tamás előtt tiszteleg a Duna Televízió augusztus 27-én

„Most elmondom, mid vagyok, mid nem neked.
Vártál ha magadról szép éneket,
dicsérő éneked én nem leszek,
mi más is lehetnék: csak csönd neked.”

 

 

Cseh Tamás temetésének napján, augusztus 27-én a Kossuth-díjas előadóművész előtt tiszteleg a Duna Televízió. Cseh Tamás énekes- zeneszerzőt augusztus 27-én, csütörtökön délután fél háromkor kísérik utolsó útjára a budapesti Farkasréti temetőben. A ravatalnál várhatóan a barát és szerzőtárs, Bereményi Géza Kossuth-díjas művész mond beszédet. A Híradó 18.00 órától, Közbeszéd című műsorunk 20.00 órától különkiadásban számol be Cseh Tamás búcsúztatásáról. 20.30-tól Antoine és Desiré kalandjaival (Összes dalok időrendben, 2002), 21.45-től pedig Fonyó Gergely Cseh Tamás film című portréjával (2000) emlékezünk a kiváló művészre. További információk, fotók és videók honlapunkon, a www.dunatv.hu/csehtamas oldalon találhatók.

Cseh Tamás előadóművészt, Kossuth-díjas énekest, zeneszerzőt 2009. augusztus 7-én, életének 67. évében érte a halál. Dalai által azonban mindörökké köztünk marad, megőrizzük tiszta tekintetét, gyermekien őszinte lelkét, melyért cserébe sok-sok szeretetet kapott közönségtől. „Én nem vagyok zeneszerző. A dalok énekese vagyok. Egy füttyös cipészinas, akinek néha helyes dallamok jutnak az eszébe. Aki ügyesen bóklászik a lehetséges dallamok sokaságában. Van itt minden: két világháború közti sláger, beat, tangó, keringő, siralmak, bánatok. Rájuk támaszkodik a szöveg, és így mennek, együtt” – vallotta önmagáról Cseh Tamás.

Cseh Tamás temetése római katolikus szertartás szerint augusztus 27-én, csütörtökön délután fél háromkor lesz Budapesten, a Farkasréti temetőben. A ravatalnál várhatóan a barát és szerzőtárs, Bereményi Géza mond beszédet. „Cseh Tamás távozása egy harminckilenc éves közös munka végét jelenti. Halálával elvitte magával azokat a dalszövegeket, amiket csak neki tudtam volna írni, mert ezeket ő váltotta ki belőlem személyes találkozásaink során” – fogalmazott Bereményi Géza Kossuth-díjas író, dalszövegíró, filmrendező, Cseh Tamás dalainak szövegírója.

Augusztus 27-én, Cseh Tamás temetésének napján a Liszt- és Kossuth-díjas előadóművész előtt tiszteleg a Duna Televízió. 18:00 órától a Híradó, 20:00 órától Közbeszéd című háttérműsorunk különkiadásban tudósít Cseh Tamás búcsúztatásáról. Ezt követően, 20.30-tól Cseh Tamás: Összes dalok időrendben (2002) című műsorunkat sugározzuk. Cseh Tamás 2002-ben a Bárka Színházban adta elő „összes dalait időrendben”. Ebben az epizódban az 1977-es év klasszikusait hallhatjuk: Antoine és Desiré kalandjait, többek között a Micsoda útjaim, a Gyertyák vagyunk az éjszakában, a Kéne egy dal, a Fegyverszünet és a Jobbik részem című dalokat. 21.45-től Fonyó Gergely 85 perces dokumentumfilmje (Cseh Tamás film, 2000) is a képernyőre kerül: a film személyes hangvételű, lírai portré az énekesről, aki felkeresi életének, pályafutásának legfontosabb helyszíneit. A játékfilmes elemekből építkező filmben felbukkannak azok a barátok, szerelmek, akik nélkül nem teljes a történet. A legendás Baksa Soós János, Bereményi Géza és a család mesél a zenészről és az emberről. A filmben sok-sok dalt hallunk természetesen Cseh Tamástól, akitől e napon búcsúzunk.

„Ez egy levél, a borítékja kékes, a bélyeget forintért vettem. A keltezés: Kelt: Budapest. Na jó, na jó, legyen ez a színhely, a keltezés legyen a díszlet” – szól Cseh Tamás A levél kezdete című dalszövege.

Augusztus 27-én emlékezzen a Duna Televízióval a Kossuth-díjas előadóművészre, írjuk meg mi is azt a bizonyos levelet... Ahogy már életében is…

A Duna Televízió június 21-én, a Zene Ünnepén Cseh Tamás dalait, koncertjeit és a róla készült portréfilmeket tűzte műsorára, hogy erőt adjon a művésznek a súlyos betegség leküzdésében. A nézők, a közönség szeretete kísérte végig Cseh Tamás életét és pályáját. Ebből az alkalomból is a világ minden tájáról érkeztek az üzenetek, hogy gyógyulást kívánjanak a nagyszerű művésznek. Cseh Tamás különös szeretettel fogadta a „Zene Ünnepén – Levél Cseh Tamásnak” címet viselő tematikus napot. Azt mondta: „Nagy megtiszteltetés számomra, hogy ennyire szeret és kiemel a Duna Televízió. Köszönöm Nektek!” Amikor összegyűjtöttük a Nemzet Televíziójához érkező e-maileket és újságcikkeket az adásnap után, eljuttattuk azokat Cseh Tamásnak, aki meghatódottan fogadta a figyelmességet. A gyilkos kór azonban elhatalmasodott az életen, marad a csend, az űr, melyet nem pótolhat senki. Cseh Tamás a Duna Televízió műsorainak állandó és visszatérő vendége volt, műsort is vezetett nálunk. Szerelmes földrajz című műsorunkban önmagáról vallott, amelyet a www.dunatv.hu <http://www.dunatv.hu&gt; oldalon tekinthetnek meg a gyászoló rajongók.
 
 
Cseh Tamás (1943. január 22.– 2009. augusztus 7.)

 
Ha valaki körbenéz majd a XX. század második felének archívumában, hogy megtudjon valami pontosat és fontosat a ’70-es, ’80-as és ’90-es évekről, biztos magához veszi majd örök megőrzésre egy krónikás, bizonyos gitáros-énekes ember felvételeit. Hallgatva a bakelit- és CD-lemezeket, nézegetve a koncert- és játékfilmeket, ámuldozva konstatálja: mi mindent megtudhat e tág korszakról, történelemről és művészetről, figurákról és struktúrákról, elődökről és utódokról, széles e hazáról és széles e világról, kis- és nagyemberekről, kicsi és nagy dolgokról, dalban, hangban egy szikár, törékeny, ám hatalmas karizmájú alaktól, akit úgy hívnak: Cseh Tamás. A Kossuth-díjas zeneszerző, előadóművész nevéhez olyan népszerű, közkedvelt dalok fűződnek, mint A jobbik részem, A dédapa dala, Álomfejtés, Amikor Désiré megérkezett Budapestre, Az ócska cipő, Egy bogár, Krakkói vonat, Tangó, Jóslat, Nincsen más, Megyek az utcán vagy a Tanulmányi kirándulás. És még hosszan sorolhatnánk a kiváló művész védjegyeit…
 
Cseh Tamás 1943. január 22-én született Budapesten. 13 éves koráig a Fejér megyei Tordason élt. Az érettségi után a Budapesti Tanítóképző Főiskolára, majd az egri Tanárképző Főiskolára járt, később a Képzőművészeti Főiskolát is elvégezte – festőnek készült. 1967 és 1974 között tanított, méghozzá általános iskolásoknak rajzot. A’70-es évek elején hozta össze a sors Bereményi Gézával, akivel ettől kezdve közösen dolgoztak. „Ezekről a dalokról kiderült, hogy fontosak. Nekem, Gézának, sőt, másoknak is” – vallotta Cseh Tamás. Az újonnan jött „szerelem” miatt otthagyta a festőállványt, a tanári pályát, és teljes erőbedobással a „dalokra” kezdett koncentrálni, nekilátott a „levelek megírásának”… 1972 és 1977 között a Huszonötödik Színház tagja volt (önálló estek: Dal nélkül, Levél nővéremnek), később az Új Tükör Pinceklubban és az Egyetemi Színpadon tartott dalesteket. Évekig volt a Katona József Színház majd a Bárka Színház tagja. Cseh Tamás első lemeze 1976-ban jelent meg Levél nővéremnek címmel, amelyet az Antoine és Désiré, A Fehér babák takarodója, Műcsarnok, Frontátvonulás, Jóslat, Utóirat, Mélyrepülés, Vasárnapi nép, Új dalok, Nyugati pályaudvar, Levél nővéremnek II., A telihold dalai, Jóslat a metrón, A véletlen szavai, Az igazi levél nővéremnek, Ady és az Esszencia követett. Utóbbira 43 dal került – ezeket 30 év közel 1000 dala közül válogatta össze Cseh Tamás és Bereményi Géza. 1988-ban Az év lemeze díjat, 1992-ben a Magyar Köztársaság Tisztikeresztjét, 1993-ban Liszt Ferenc díjat, 1998 Pro Urbe Budapest-díjat, 2001-ben Kossuth-díjat kapott.  2008 májusától a VIII. kerület, 2009 áprilisától Bakonybél díszpolgára. Cseh Tamást 2009. augusztus 7-én, életének 67. évében érte a halál.

Bővebb információkat, képeket és videókat a Duna Televízió honlapján, a www.dunatv.hu/csehtamas  oldalon találhat.