A Budapest Bábszínház Bitódalok című darabja lett a XV. Pécsi Nemzetközi Felnőttbáb Fesztivál legjobb előadása.
"A legjobb rendezésért járó díjat a győztes darab rendezője, Veres András érdemelte ki, a legjobb művészi koncepcióért és megvalósításért a Paper cut című produkciót jegyző izraeli Yael Rasooly, a legjobb látványért a Ljubjana Bábszínház Tiltott szerelmek című darabjának bemutatásában közreműködő Silvan Omerzu részesült elismerésben" – tájékoztatta a hétvégén véget ért fesztivált szervező Bóbita Bábszínház hétfőn az MTI-t.
Hozzátették: az egyhetes rendezvénysorozat zsűrije a legjobb zenéért a Stúdió "K" Színház Vakkacsa tojások című előadásának zenéjét szerző Spilák Lajost, a humánus színházi üzenetért a francia La Compagnie du Coin Qui Tourne társulatot, a legjobb társulati összjátékért a Stúdió "K" Színházat jutalmazták. A legjobb színészi alakításért a Mesebolt Bábszínház János Vitéz (52) és a Griff Bábszínház Ibusár című produkcióiban bábozó Szabó Tibor, valamint a Vaskakas Bábszínház Kádár Kata revüjében közreműködő Kocsis Rozi részesült elismerésben.
A Fidelio díját a Budapest Bábszínház és a Stúdió "K" Színház megosztva, a Bábművész Szövetség-díjat Kuthy Ágnes kapta.
A pécsi Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program kiemelt rendezvényén tizenegy ország huszonhat társulatának művészei vettek részt, akiktől hat nap alatt félszáz, elsősorban felnőtteknek szóló bábelőadást láthatott a közönség. A versenyprogramban hat külföldi és nyolc magyar társulat produkciói szerepeltek. A produkciókat úgy válogatták össze, hogy a hagyományos vásári tradíciók mellett a mai kor törekvéseit is bemutathassák az érdeklődőknek.
A szabadtérre kívánkozó nagyközönséget vásári játékokkal szórakoztatták, az igazán különleges bemutatókról nemzetközi hírű bábművészek gondoskodtak. Az utóbbiak közül kiemelkedett Eric Bass világhírű amerikai bábos és Cengiz Özek, a legjobbnak tartott török bábművész fellépése.
A fesztivál ideje alatt Pécsett vendégszerepelt a Vietnami Nemzeti Vízibábszínház, az Oszakai Nemzeti Bunraku Színház, a francia Théatre du Rugissant, valamint a Compagnie des Chiffonniéres, amely tartózkodása idejére saját százhúsz férőhelyes színházat épített fel a baranyai megyeszékhelyen.
A bábfesztivállal párhuzamosan tizenkét hazai város tizenkét bábszínházának bábjaiból nyílt kiállítás a Pécsi Kisgalériában, az indonéz nagykövetség bábgyűjteményéből pedig a Parti Galériában.
A pécsi felnőttbáb-fesztivált először 1969-ben rendezték meg, eleinte két-, majd 1989-től háromévente. Az elmúlt mintegy négy évtized alatt huszonnyolc ország csaknem száz bábszínházi társulata lépett fel a Dunántúl legnagyobb városában. Az EKF-programnak köszönhetően a fesztivál szervezésére idén minden eddiginél többet, 50 millió forintot fordíthatnak a szervezők. (MTI)