A Kráter Műhely Egyesület évzáró közgyűlésén az éves visszatekintést Turcsány Péter kezdte. Idén a megjelent könyvek száma 34-ről 35-re nőtt, viszont – átmenetileg – csökkent a CD-k kiadása. Kovács Attila Zoltán kiadói főszerkesztő hangsúlyozta a műfajonkénti arányosságot: harmadrészt szépirodalmi, ismeretterjesztő és gyermekeknek szánt képeskönyv jelent meg, őrizve és tovább építve a Kráter szellemiségéből adódó fő kiadói profilokat.
Turcsány Péter szerint idén a Kráter szerzőinek Kárpát-medencei eloszlása is tükrözi a határokkal szétszaggatott magyarság összképét: Nehéz Ferenc felvidéki (dunamocsi) származású emigráns író novelláskötetének megjelentetése mellett az Egyesület a Nemzeti Civil Alapprogram és a község vezetésének segítségével szobrot is állított a kiváló írónak. Wass Albert centenáriumának évében az író leveleinek kiadása és a Wass Albert, a boldog szomorúember című élet(mű)-rajzi munka mellett a Kultúra Lovagrendje felajánlásából a mezőségi Feketelakon Wass emlék-kopjafa állítására is sor került. Rendezvények sora mutatta meg, hogy a magyarságnak 21. századi öneszmélésében is szüksége van a nagy író hagyatékára: írók, művészek, tudósok, szobrászok, polgármesterek, városi önkormányzatok, lelkészek és a magyar nép kulturált olvasórétege olvasmányválasztásaikkal és szoborállításaikkal nap mint nap bizonyítják ezt. Nehezebb a helyzet a többi életműsorozat esetében, de a "csodát" továbbra is művelni kívánja a szerkesztőség, ezt mutatja a szintén erdélyi Daday Loránd (Székely Mózes) újabb két munkájának egy kötetben történt kiadása (Zátony, Kié az ország?), és Németh László Égető Eszter című nagyregényének újrakiadása idén karácsonyra.
A prózai-szépirodalmi művek közül Szappanos Gábor első regénye, (Csőregh Márton válogatott szenvedései) Széki Soós János novelláinak Mezőségről hozott híradása (Holttengeri idők) és Sulyok Katalin – Siklós László nagy történetfolyama emelkedik ki (Elsüllyedt (B)irodalom), a verseskönyvekből pedig Zas Lóránt harcias őszikéi mellett Major Judit keramikusművész Női fohász című verses naplója, melyet édesanyja halálának évében írt, s melynek fő témája Isten megtalálása hétköznapjainkban.
Igazi karácsonyi újdonság a fiatalabb olvasóknak a 19 esztendős Balla Zsuzsanna L.A.: Fauntallasia című modern mítoszmeséje.
A tanulmánykötetek között említenünk érdemes a rendezvény meghívójában szlogenül választott Magyar Karácsony-hoz kapcsolódó műveket, amelyek a kiadó által megjelentetett PoLíSz folyóirat Történelem faggatása rovatának szellemében kínálják magukat év végi olvasmányul: Környei István személyes emlékű Don-kanyar ábrázolása (Katonasors II.), Dömsödy Aurél posztumusz dokumentuma a szovjet hadifoglyok kálváriájáról (Soha ilyen vendégséget), Széchenyi Kinga: Megbélyegzettek című monográfiája a történelmi osztályok 50-es évekbeli kitelepítettjeiről, Boda László magyarságeredetünket boncoló ismeretterjesztő összefoglalója, Ujlaky István történész Nemzetkönyve, amely a Kárpátok alatti nemzettörekvések ezeréves összefoglalóját nyújtja, higgadt, pontos történészi szempontok alapján.
A karácsony fényét emelik a kiadó képzőművészeti igényű Wass Albert mese- és mondasorozatai: idén Borsódy Eszter, Dávid Júlia, Dózsa Tamás, Joó Zoltán, Simorka Sándor csatlakozott míves grafikáival a már sokak által megszeretett Makhult Gabriella, Gábor Emese és Sárkány Roland alkotta alkotógárdához. S ide tartozónak tekinthetjük Hangya János Wass Albert Hanky tanár úr Amerikában című kötetéhez készített rendkívül frappáns és igényes illsztrációit is.
Végezetül Barcsa Dániel Ördögűzés pendelyben címen kiadott pajzán székely történetei már a szilveszteri és újévi tréfákra készíti elő olvasóit, egyfajta Magyar Dekameron 69 darabjának közreadásával: melynek hatását csak fokozzák a szerző és fia népi ihletésű grafikái.
(Kráter-Press)