Fél évszázad – az 1890–1940-es évek – legszebb virágcsendéleteiből nyílik kiállítás pénteken a székesfehérvári Városi Képtár-Deák Gyűjteményben.
A november 21-ig látható kiállításon 69 virágcsendéletet, köztük Czóbel Béla, Csók István, Rippl-Rónai József, Márffy Ödön, Vaszary János, Iványi-Grünwald Béla alkotásait láthatja majd a közönség – mondta el Szücs Erzsébet, a képtár igazgatója szerdán, sajtótájékoztatón.
Az adott kor polgári kultúrájának részét képező műveket a Magyar Nemzeti Galériából, a BTM Fővárosi Képtárából, a kaposvári Rippl-Rónai Múzeumból, a miskolci Herman Ottó Múzeumból, a győri Városi Művészeti Múzeumból, a székesfehérvári István király Múzeumból, a Kovács Gábor Művészeti Alapítványtól, az Antal-Lusztig Gyűjteményből és több magángyűjtőtől kölcsönözték. A bemutatott alkotások közül hét a Városi Képtár-Deák Gyűjtemény tulajdona.
A tárlaton a kor női alkotóinak munkáiból is ízelítőt kapnak a látogatók. A többnyire neves művészcsaládokhoz tartozó hölgyek munkái közül 11-et állítanak ki.
A virágcsendéleteket felvonultató tárlat folytatása annak a jelentős kiállítás-sorozatnak, amely a képtár és a Bűbali Kft. együttműködésével valósult meg, s amelynek eredményeként Salvador Dalí grafikáit, a Munkácsy Mihály-vándorkiállítást, valamint Szinyei Merse Pál és a hazai táj című kiállítást láthatta a székesfehérvári közönség.
A pénteken nyíló kiállításon bemutatott képek egymilliárd forint biztosítási értéket képviselnek. A rendezéshez 3,7 millió forinttal járult hozzá a székesfehérvári közgyűlés kulturális és turisztikai bizottsága - mondta el Devecseri Andrea, a Bűbali Kft. ügyvezetője.
A tárlatot iparművészeti tárgyak, szecessziós vonalvezetésű, virágmintás és virágformájú vázák egészítik ki, de számos kísérőprogramon is részt vehetnek az érdeklődők.
Szentes Ottokár és Acsa Szűcs Imre székesfehérvári festőművész vezetésével festőkurzust rendeznek például autodidakta alkotóknak és művészpályára készülőknek. Virágcsendélet az egyetemes és magyar művészet történetében, valamint Virág a fotókon címmel szabadegyetemi előadásokat is tartanak.
Fotópályázatot hirdetnek a beküldők kedvenc virágmintás ruháinak megörökítésére, virágkollázs készítésére, Mária és Erzsébet napon pedig az ünnepeltek virágkötő mesterek segítségével készíthetik el saját ajándékcsokrukat.
Esélyegyenlőségi nap is szerepel a programok között: ekkor a fogyatékkal élők számára tartanak tárlatvezetéseket. (MTI)