Ugrás a tartalomra

Fényutazás a Munkácsy Mihály Múzeumban

Mengyán András Fényutazás című kiállítása elé

 

Mengyán András festő, grafikus, designer, tanár és szakíró, tanulmányait szülővárosában Békéscsabán, a Rózsa Ferenc Gimnázium diákjaként a Mokos-körben kezdte. 1968-ban végzett a Magyar Iparművészeti Főiskolán; már ekkor szakított a figuratív ábrázolásmóddal. 1973-tól az intézmény tanára, 1982-től Alapképzési Intézetének igazgatója volt. 1986–1987-ben a New York-i Pratt Institute tanácsadója. Ezután professzori állást vállalt Norvégiában, 1990-től 2006-ig a norvégiai Bergeni Állami Iparművészeti Főiskola formatan tanára és az Alapképzési Intézet igazgatója volt. Munkáját 2006-ban az ipari formatervezők Dózsa-Farkas András-díjával, 2007-ben pedig Munkácsy-díjjal ismerték el. A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja; akadémiai székfoglaló kiállítását 2007-ben rendezte az egri Templom Galériában Varázslatos transzparencia címmel.

 

Geometrikus szerkesztésű első konceptuális nagysorozata, A formák logikája 1969 és 1976 között készült. Ezt követte a Térkoordináták, valamint a Formák didaktikája (1969–1976), majd az 1974 és 1984 között született Vizuális programok című sorozat. 1984-ben a székesfehérvári Csók István Képtárban kiállított multimédia enviroment addig Magyarországon alig ismert újdonságnak számított. 1986-ig Mengyán András jónéhány számítógéppel vezérelt, vetített térinstallációt mutatott még be. 1991-től polifónikus vizuális terek létrehozásával foglakozik.

 

A békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban Fényutazás címmel rendezendő nyári kiállításán az elmúlt öt esztendőben készült fény- és programozható kinetikus munkáit mutatja be. A tárlathoz kapcsolódóan a Mengyán András által készített, és a múzeum épülettömbjére vetített filmanyaggal káprázatos idő- és fényutazásra vár mindenkit Mengyán András és a Munkácsy Mihály Múzeum.

 

 

Gyarmati Gabriella

a Munkácsy Mihály Múzeum művészettörténésze,

a kiállítás kurátora