Ugrás a tartalomra

Glenn Brown-kiállítás

2010. február 5-én nyílik meg a Ludwig Múzeuma a Glenn Brown-kiállítás.
Egyedülálló alkalom és lehetőség egy múzeum életében, amikor olyan világsztárt láthat vendégül a tereiben, mint Glenn Brown brit festőművész.

Glenn Brown (Hexam, 1966), a kilencvenes években a brit művészeti életbe berobbant festő-generáció egyik legsikeresebb alakja a festészetet mint témát állítja vizsgálódásának középpontjába. A művészettörténet ismert és kevésbé ismert alkotásait vagy a populáris kultúra képeit reprodukáljanagyméretű festményein. Korokat, stílusokat kever, virtuóz technikával, pasztózus ecsetvonás-effekttel állít elő tükörsima felületű képeket,egyszerre utalva a művészettörténet nagy alkotásainak kanonizált voltára és az egyedi műalkotások és reprodukcióik összetett viszonyára.
A mesterségbeli tudást szembeállítja a modern digitális képalkotási eljárásokkal. Aprólékos ecsetvonásokkal megfestett vásznai akár hatalmasra nagyított reprodukcióknak is tűnhetnek. Brown az eredetiség mindenhatóságát is megkérdőjelezi: Rembrandt, Fragonard vagy Dalí műveit másolja; ez utóbbi miatt a Dalí alapítvány a kilencvenes években be is perelte a Turner-díjra jelölt művészt.
A Ludwig Múzeum kiállítása Glenn Brown munkásságának első átfogó bemutatója: a Tate Liverpool és a torinói Fondazione Sandretto Re Rebaudengóval való együttműködés eredményeként jött létre. A budapesti kiállítás anyaga néhány kivételtől eltekintve megegyezik a korábban megrendezett liverpooli és torinói kiállításokéval, ugyanakkor első ízben szerepelnek a válogatásban Glenn Brown ún. „rétegzett” grafikái, rézkarcai.
Glenn Brown a legjobban csengő nevek közé tartozik a nemzetközi műkereskedelemben, ami többek között az amerikai galeristájának, Larry Gagosian-nek is köszönhető, akit az Art Review 2009 egyik legbefolyásosabb véleményformálójának választott. Brown képei csillagászati összegekért cserélnek gazdát a legnagyobb londoni és New York-i aukciókon, a művek biztosítási összértéke a Ludwig Múzeum – és általában a kortárs művészet eddigi magyarországi – bemutatóihoz képest is kiemelkedően magas.
A kiállított műtárgyak a világ legnagyobb kortárs gyűjteményeiből és hollywoodi sztároktól kerültek az átfogó válogatásba, az életmű minél teljesebb bemutatása érdekében.