A Kolozsvári Állami Magyar Színház gyermeknap alkalmából jelmez- és viselettörténeti foglalkozást szervez IV–VII. osztályos tanulók részére.
A foglalkozás bevezeti a tanulókat a jelmeztörténet alapfogalmaiba és ízelítőt ad, egy-egy művészettörténeti és színháztörténeti korszak stílusából, színtani- és motívumkincséből.
A négy részből álló, részenként két órás foglalkozás egy elméleti bevezetővel kezdődik (amely során a diákok a jelmeztörténetbe, az öltözködés-, és a jelmez jelentéstanába, a színek és anyagok világába nyerhetnek betekintést), majd egy gyakorlati résszel folyatódik amelynek keretében a résztvevők szabadon és kreatívan használhatják fel egy-egy korszak színvilágát és motívumkincsét, illetve - lehetőség szerint - anyagait.
A diákok maguk alkothatnak agyagszobrokat, ékszereket, maszkokat, legyezőket, üvegfestményeket, emellett számos közös munka is készülhet (mint például paravánok, háttérképek), a melyeket a gyermekek saját iskolájukban is felhasználhatnak drámafoglakozás, vagy az általuk létrehozott színdarabok során.
A jelmez- és viselettörténeti foglalkozás célzó foglalkozást Szebeni Zsuzsa, a budapesti Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) munkatársa vezeti. A Színházi Intézet Budapesten és környékén folyamatosan szervez hasonló foglalkozásokat, az ezeken szerzett ismereteket a tanulók a tánc és dráma-, irodalom, történelem, rajz, művelődéstörténet keretében hasznosíthatják.
Június elsején négy 20-25 fős csoportot várunk tehát a kolozsvári színház stúdiótermébe.
A foglalkozások leírása:
1. Az ókori Egyiptom
Elmélet: (Hatalmi jelképek és szimbólumok, Ozírisz passiójáték megismerése)
Gyakorlati foglalkozás: Ékszer és hatalmi jelképek elkészítése, kartusok készítése, egyiptomi stílusban.
2. Az ókori Görögország (A színházi kultúra kiteljesedése)
Elmélet: A görög színjátszás megismerése, színházépület, drámaszerkezet, előadások
Gyakorlati foglalkozás: Görög stílusú maszk készítése, a kellékek megismerése.
3. Középkori színjátszás
Elmélet: Misztériumjátékok. Az egyház szerepe a művészetben, közösségi alkotás.
Gyakorlati foglalkozás: Gótikus üvegablak tervezés, pajzsok, kardok, készítése. Közös munka: korabeli életkép (középkori piactér).
4. A reneszánsz ember, és Shakespeare színháza
Elmélet: A reneszánsz emberkép, harmónia, divat és életszeretet megismerése .
Gyakorlati foglalkozás: Álarckészítés. Egy reneszánsz háttérkép tervezése.
Alternatív foglalkozás: díszlet, esetleg jelmezelemek elkészítése.
Újrahasznosítás, egy érdekes, de már kidobásra ítélt tárgyat, hulladékot felhasználni színházi kelléknek, vagy díszletelemként.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a szükséges anyagokat biztosítja, tanácsos, hogy a tanulók egy-egy régi polót hozzanak magukkal védőruhaként. Bejelentkezni a 0757-528294-ös telefonszámon, vagy az ethalmaier@yahoo.com e-mailcímen lehet.
Szeretettel várunk mindenkit!