Ugrás a tartalomra

Hagyományos és digitális

Fábri Anna Arany idők. Eszmék és emberek gróf Teleki László neveltetésében című új könyvének (Kortárs Kiadó, 2022), valamint a hozzá kapcsolódó Teleki-kézirat Tanácsadás a nevelésről, 1796 digitális szövegkiadásának (OSZK – dHUpla) együttes bemutatója. 
 
Magyar nyelvterületen egyedülálló módon egy nyomtatásban megjelent tanulmánykötet tárgyát digitális szövegkiadás formájában érhetik el az olvasók, összekapcsolva az analóg és a digitális kulturális tereket. 
 
A digitális népszerűsítő kiadás a következő oldalon érhető el: 
https://dhupla.hu/collection/teleki-laszlo-tanacsadasa 
 
A 18. századi magyar pedagógiai irodalom egyik mesterdarabjának, gróf Teleki László nevelési útmutatójának digitális közlése régi adósságot törleszt. A mindmáig kiadatlan értékes kézirat megismerését nemcsak a kutatók, hanem a mindennapi élet és a mindennapi problémák története iránt érdeklődő olvasók számára is elérhetővé teszi. Mindemellett együtt olvasási lehetőséget kínál a szöveg közreadójának, Fábri Annának a Telekiek pedagógiai eszméivel és gyakorlatával foglalkozó könyvével. 
Digitális Olvasókönyvünk az autográf (sajátkezű) kéziratnak és modernizált átírásának oldalról oldalra történő együttes közlésével egyszerre képes teljesíteni a hitelesség és a könnyebb olvashatóság feltételeit. A kiadás az olvasás lényegesen kedvezőbb feltételeit teremti meg, mint a papíralapú hasonmás-kiadás, hiszen tetszés szerint nagyíthatók, világosíthatók a nehezebben olvasható szövegrészek, másfelől a keresőprogram lehetőséget nyújt az autográf szöveggel való tetszés szerinti egyéni foglalkozásra is. 
  
A tanulmánykötet: 
Miért nevezte "arany idők"-nek gyermekéveit gróf Teleki László (1811-1861), kora egyik legismertebb közéleti szereplője? Boldogság és kötelesség, felfedezés és tanulás, szorgalom és szorongás miként jellemezték felnevelődését? - Fábri Anna új könyve a választ a tiszta jellemű, kiemelkedő értelmű és tragikus sorsú politikus gyermekkori naplójából és apjának korábbi nevelési "Tanácsadás"-ából kiindulva keresi. Ismerteti és elemzi e kiváló református grófi család körültekintő és áldozatos nevelési gyakorlatát. A francia szellemi nagyságokkal érintkező nagyapa, Teleki József idejéig visszatekintően mutatja be a folytonosan megújuló pedagógiai tanokhoz, eszmékhez és helyekhez fűződő szálakat, megjeleníti Pestalozzi és mások nevelőintézeteit és módszereit, illetve Göttingent, a protestáns egyetemi oktatás korabeli fellegvárát, ahol a fiatal grófok és a feladatukra módszeresen előkészített nevelőik nemzedékei tanultak. Kiadatlan levelek, iratok, emlékezések alapján ismerheti meg az olvasó a Teleki család vallási kultúráját, társas életét, otthonait: a sziráki kastélyt és a pesti palotát, olvasmányokat, beszélgetéseket és játékokat, magát a családot, a korán megözvegyült anyát és a gyámot, a jóval idősebb testvért, az Akadémia első elnökét. Kirajzolódik a házi nevelő alakja, feladatköre és neveltjével való bonyolult kapcsolata, valamint az a sokrétű erkölcsi és művelődési eszmény, amely felkészíti a grófi gyermeket társadalmi helyére és hivatására. - A szerző a több évtizedes tudósi-tanári munkája során felhalmozott árnyalt és gazdag korismeretét e különleges könyvben finom beleérző-ábrázoló írásmóddal nyújtja át olvasójának, egyszerre kínálva részletes elemzéseket, összegző értelmezéseket és mához szóló tanulságokat. 

Az Országos Széchényi Könyvtár október 7-én párhuzamos rendezvény miatt csak a Csikós-udvar felőli III. emeleti kapun, illetve az V. emeleti szolgálati bejáraton keresztül érhető el.

Az eseményen való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. Kérjük, részvételi szándékát jelezze a press@oszk.hu e-mail-címen.

Forrás: OSZK