A novemberben megjelenő regény Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció.
„Múlnak, telnek alázatosan az évek, dolgoznak a családfakutatók és a pszichológusok, és a szerző követi őket, aztán ő is csöndben, mint a cseppkő, rárakódik az anyagra. 15 év keresés, kutatás, felkészülés, 3 év konkrét előkészület és 3 év megírás, számokban nagyjából ennyi ez a hír” – így jelentette be az új könyv megjelenését hivatalos közösségi oldalán Grecsó Krisztián. A készülő „aparegény” nyomai tetten érhetők voltak korábbi köteteiben, különösen a két legutóbbi, a Lányos apa és a Valami népi írásaiban.
Az Apám üzent regényes nyomozás a családi múlt után. A főhős, Erik meg akarja érteni apja üzeneteit, ezeken keresztül apja életét, vágyait és kudarcait, családja és saját sorsát. A családi emlékezetben élő történetek nyomait kutatja a valóságban.
A regény az apa temetésével indul. „Erik apja úgy tartotta, az élet súlytalanságát, a céltalan létet az mutatja meg leginkább, ha elutasít minden ceremóniát, amit az ősei, a szülei fontosnak találtak, amit az a hagyomány, amelyben élt, szorosan követett. Azt kérte, semmilyen búcsúztatása ne legyen, hamvasszák el, a hamvakat el se hozzák a krematóriumból, keveredjen el a többivel, takarítsa ki az ügyelet.” Erik, az elsőszülött fiú „sem a rokonoknak, sem a plébánián nem említette, hogy lenne a halottnak végakarata. Aztán nem tartott be belőle semmit.”
A nyomozás során megelevenedik több generáció élete, küzdelme, szerelme és boldogtalansága. Kiderül, mit jelent a kitörés a paraszti kultúrából, milyen férfiszerepeket kínál fel a társadalom, és mennyire ura egy nő a saját sorsának. A regény középpontjában az a kérdés áll, hány generáció életét változtatja meg egy különös döntés.
Az Apám üzent megrázó család- és identitásregény, apakönyv egy nemzedékről, amely nem találta a helyét a Kádár-korban, de még kevésbé a rendszerváltás után, és egy másik nemzedékről, amelynek ezzel az örökséggel számot kell vetnie.
Az Apám üzent című regényről Turi Tímea beszélget Grecsó Krisztiánnal a Radnóti Színházban november 18-án és 19-én 19 órakor. A könyvből Bata Éva olvas fel részleteket.
Forrás: Magvető Kiadó.