Három magyar galéria kapott meghívást idén a kortárs és modern művészet tavaszi találkozójára és vásárára Párizsba, a Grand Palais kiállítócsarnokban szerda este megnyílt Art Paris Art Fair-re, amelynek idei díszvendége Oroszország.
A francia fővárosban 15. alkalommal megrendezésre kerülő négynapos kortárs képzőművészeti vásár a tavalyi igazgatóváltáskor a külföld felé való nyitást tűzte ki célul. A tavalyi 16 után idén 20 országból kapott meghívást összesen 144 galéria. Közülük 74, azaz a résztvevők több mint fele először állít ki a párizsi találkozón, ahol mintegy 1500 művész munkái tekinthetők meg.
Az 1999-ben a kortárs francia szcéna támogatására létrejött, a nagyközönség számára nyitott művészeti vásár fokozatosan vált nemzetközi találkozóvá. Az idei résztvevőknek már 43 százaléka külföldi meghívott, jelentős részük kelet-európai. Először van jelen Bosznia-Hercegovina, Szlovénia és az Egyesült Arab Emirátusok.
A díszvendég Oroszországból érkezett tíz és további húsz európai galéria pedig mintegy kilencven orosz művész munkáit mutatja be az 1930-as évektől napjainkig. Budapestről három kortárs művekkel foglalkozó galéria, a kilenc fiatal alkotót bemutató Inda Galéria, a többek között Franciaországban világhírűvé vált magyar festőket (Hantai Simon, Reigl Judit) képviselő Kálmán Makláry Fine Arts és idén először a Várfok Galéria Nádler István, Misetics Mátyás, Mulasics László és Rozsda Endre munkáival vesz részt a vásáron.
Guillaume Piens főkurátor a megszokott politikai és művészi sztereotípiáktól eltérően szeretné az orosz kortárs művészetet bemutatni, amely elsősorban a rendszerváltást követő nehéz társadalmi átalakulásról ad számot. "Ez egyáltalán nem díszítőművészet, hanem a létezés alapkérdéseiről beszél" – hangsúlyozta a kurátor. Megítélése szerint a válság ellenére a művészeti piac nagyon élénk, amelyre az elmúlt években számos új vásárló lépett be olyan feltörekvő országokból, mint például Oroszország vagy Katar.
Promesses (Ígéretek) címmel az Art Paris Art Fair először szentel külön figyelmet az elmúlt öt évben létrejött galériáknak, a számukra kialakított részen 12 intézmény mutatkozhat be. Az Artdesign sarokba pedig kilenc olyan galéria kapott meghívást, amely a dizájn és a kortárs művészet közti kapcsolatokat aknázza ki fiatal tehetségek egyedi megrendelésre készülő formatervezett tárgyainak bemutatásával.
Az idei találkozó újdonsága a művészeti kiadványoknak szentelt kioszk is, ahol mintegy harminc kiadó részvételével közönségtalálkozókat rendeznek kortárs alkotókkal és művészettörténészekkel a közelmúltban megjelent művészeti kötetetek bemutatására. A kiemelt témák, például a művészeti dizájn vagy a kortárs orosz művészet politikai jellege kapcsán idén először konferenciákat is rendeznek az Art Paris Art Fair-en.
(MTI)