Folytatódtak a programok a jeruzsálemi könyvvásáron kedden, magyar írók dedikáltak és szó esett a magyar könyvek héberre, a héber nyelvűek magyarra fordításának nehézségeiről.
"A külföldi művek kiadásával járó gondokat Izraelben nem elsősorban az elosztás, hanem inkább a kiskereskedelem okozza: két áruházlánc uralja a piacot, mindent ők diktálnak" - mondta Móse Áron, az Ám Oved nevű kiadó szerkesztője. Ez a ház jelentette meg héberül Spiró György novelláskötetét. Hozzátette: nincsenek független könyvesboltok, de a kis könyvkiadók, a kis nyelvek számára lehetőséget teremthet a digitális forradalom, az internetes kereskedelem.
Sárközy Bence, a Libri Kiadó vezetője szerint a magyar könyvkiadásban elsősorban a jelenlegi piaci viszonyok okozzák a válságot, a magas kultúrának a kevésbé igényes és divatos művekkel kell versenyeznie akkor, amikor az embereknek az élelem és a ruha megvásárlását követően egyre kevesebb pénze jut könyvekre.
Kőbányai János, a Múlt és Jövő Kiadó vezetője szerint a könyvkiadásban is megjelent a globalizáció azzal, hogy a kis nyelvek háttérbe kényszerülnek. A kis piacot jelentő Magyarországon - a héberül publikáló izraeli könyvkiadáshoz hasonlóan - egyre nehezebb gazdaságosan kiadni könyveket. A héber alkotások megfelelő színvonalú magyarra fordításához és a magyar művek héberre ültetéséhez fiatal írók-költők fordítóvá való képzését javasolta.
A beszélgetés résztvevői szerint igen hasonlóak a héber és a magyar nyelv különlegességéből adódó fordítási és könyvkiadási nehézségek. Az izraeli szakemberek szerint a zsidó államban - kicsiny piaca ellenére - mégis sok külföldi művet fordítanak le és adnak ki, akárcsak Magyarországon.
A 26. jeruzsálemi könyvvásáron kedd délelőtt Spiró György és Röhrig Géza dedikálta műveit a magyar standnál, este Dragomán Györggyel beszélgetett műveinek héber fordítója, Avi Dekel.
A magyar standnál egy négy éve Izraelben élő, a Jeruzsálemi Héber Egyetemen jiddis irodalmi tanulmányokat folytató fiatalember, Hunyadi Zsombor kínálja a magyar könyveket a látogatóknak. Mint elmondta, a vevők több-kevesebb ideje Izraelben élő vagy második-harmadik generációs magyarok, de vannak, akik másféle kötődés miatt érdeklődnek a magyar könyvek iránt.
A vasárnap nyílt, ötnapos jeruzsálemi könyvvásáron kétszáz magyar könyvet mutatnak be, az eseményen összesen négy magyar író - Spiró György, Dragomán György, Schein Gábor és Röhrig Géza - vesz részt személyesen.
(MTI)