Ugrás a tartalomra

Július Gyula fotósorozatai, installációi, videói kiállításon

Július Gyula képzőművész mintegy 100 munkájából – fotósorozatokból, installációkból, videókból – Juxtapozíció címmel nyílik kiállítás csütörtökön a Budapest Galéria Kiállítóházában.

    Július Gyula, aki 1984-ben diplomázott a képzőművészeti főiskolán sokszorosított grafika szakon, elmondta az MTI-nek, hogy a tárlat címe, a Juxtapozíció a gyermekrajzokra utal, amikor a képeken összetartozó dolgokat jelenítenek meg, de nem fűzik össze őket, az összkép mégis egységes.
    A művész példaképe a legendás Öveges professzor, aki 1958-tól a Magyar Televízióban egyszerű fizikakísérleteivel megmutatta, hogyan dolgozik az anyag. A tárlaton az alkotó bemutat többféle mozgó installációt, például egy dobozt, amelybe bepillantva oszcillogramot lát a néző. A dobozban UV fénnyel megvilágított horgászzsinórok vannak kifeszítve és olyan képet adnak, mint a tévészerelők képernyőre "varázsolt" geometrikus ellenőrző képe. "A médiaarcheológiához nyúlok vissza technikai leleteket kutatva" – tette hozzá.
    Az Olajcsepp nebulák című fotósorozata az esővizes aszfaltra cseppent színes olajfoltot és mint nebulát, csillagködöt ábrázolja, ugyanazt, mint ahogy az űrteleszkóp láttatja a szétrobbant szupernova maradványait.
    A kiállításon láthatók lesznek palacsinták, amelyekbe szövegeket, édesapja emlékére latin mondásokat sütött. Ezeket a konyha-videóinstallációban mutatja be, csakúgy, mint a forró gázrezsón szaladgáló vízcseppeket. "Egyszerű jelenségeket ábrázolok a legkorszerűbb technika eszközeivel és ezt a létezés sűrítményeinek nevezem" – fogalmazott a művész
    Július Gyula kísérleteinek alapja metaforikus jellegű, a technikai fejlődés 20. századvégi jelentőségére kérdez rá munkáiban, installációinak megfogalmazásában ötvözi a geometrikus konstrukciót az expresszionisztikus megjelenítéssel.
    A Juxtapozíció című kiállítása augusztus 7-ig tart nyitva.  (MTI)