Ugrás a tartalomra

Kerekes György-emlékkiállítás nyílik a Munkácsy Mihály Múzeumban

Kerekes György békéscsabai festőművész, művésztanár emlékére nyílik kiállítás május 31-én a Munkácsy Mihály múzeumban a művésztanár születése 110., halála 30. évfordulója alkalmából. A tárlat június 14-ig látogatható.

    Hatvan év után tér vissza a Munkácsy Mihály Múzeumba Kerekes György festőművész, akinek alkotásaiból élete során több alkalommal is rendeztek itt kiállítást - mondta Medgyesi Pál múzeumigazgató-helyettes a keddi sajtótájékoztatón.
    A tárlat fővédnöke Kerekes Attila önkormányzati képviselő, a művész fia, valamint tizenegy képviselőtársa, akik magánemberként vállalták az emlékkiállítás megrendezésével járó költségeket. A teljes életmű bemutatása érdekében a Munkácsy Mihály Múzeum országos felhívást tett közzé, ebben arra kéri a magángyűjtőket és családokat, adják kölcsön a múzeumnak a náluk lévő alkotásokat a kiállítás idejére.
    Kerekes György főleg tájképeket festett, érzelmekben gazdag, a táj szeretetét sugárzó alkotásai a Körösökhöz kötődnek, különösen kedvelte a város környéki tanyák hangulatos világát. Portréi a családról szólnak, készített képeket egyházi vezetőkről is, közülük a békéscsabai Páduai Szent Antal Plébániatemplom tulajdonában lévő alkotások is láthatóak lesznek a kiállításon.
    A festőművész Zilahon született, a Képzőművészeti Főiskolán Rudnay Gyula tanítványa volt. Kaposvárról került Békéscsabára, a Lorántffy Zsuzsa Gimnáziumban tanított és mellette alkotott egészen 1950-ig, amikor klerikális ellenzékké nyilvánította az akkori politikai hatalom, kizárták a művészeti alapból és az iskolát el kellett hagynia. A család ezután a képek eladásából élt, nehéz körülmények között.
    Gyarmati Gabriella művészettörténész elmondta: Kerekes György legjelentősebb alkotásai az 1930-as, a főiskolai évek után készített tájképei, ezek alkotják a kiállítás gerincét.

 (MTI)