Ugrás a tartalomra

Kiállítás Gerevich László kutatásairól

Fotók, rekonstrukciós rajzok, portréfilm és műtárgyak mutatják be a Gerevich László régész vezette kutatásokat a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) Vármúzeumában szombattól látható kiállításon.

    A Paloták, kolostorok, falvak – Gerevich László (1911–1997) középkori kutatásai című, október 15-ig látogatható tárlaton az érdeklődők portréfilmet tekinthetnek meg a régészről, tanulmányozhatják az ásatásokon készült felvételeket, de láthatnak egyebek mellett késeket, ollót, pecsétnyomót, cserépsípot, padlótéglákat, gyertyatartót és gyerekjátékokat is.
    A közönség megismerkedhetnek a Csút középkori faluban, Albertfalva erődített udvarházában, a budai királyi palotában, a pilisszentkereszti ciszterci monostorban és a dömösi prépostságban zajló, Gerevich László által vezetett kutatásokkal. A tárlat eddig egyáltalán nem, vagy csak nagyon ritkán látott műtárgyakat és a mindennapi élet emlékeit tárja a látogatók elé. Gerevich László életútjának ismertetésén, személyes tárgyainak bemutatásán túl a kiállítás azt is érzékelteti, hogy hogyan jut el a régész-művészettörténész a maradványok aprólékos helyszíni dokumentálásától a részleteken át a teljes virtuális vagy valós építészeti rekonstrukcióig – közölte a BTM Közönségkapcsolati és Szervezési főosztálya pénteken az MTI-vel.
     A kiállítás az MTA Régészeti Intézetével közös szervezésben, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre. A magyar középkorkutatás kiemelkedő alakja, Gerevich László száz éve, 1911. április 7-én született, ebből az alkalomból emlékkonferenciát is rendeztek a múzeumban.
    A Kossuth-díjas régész, akadémikus a BTM vezetője volt 1948 és 1961 között, a Régészeti Intézetnek alapítója és igazgatója volt 1958-tól. Az 1950-es évektől az 1980-as évekig az egyik legnagyobb hatású alakja volt a magyar régészeti és művészettörténeti életnek, valamint az egész magyar középkortudománynak. Éveken át a budai Várhegyen folyó ásatások vezetője volt, több műve jelent meg a budai Vár feltárásával kapcsolatban. Szerkesztette a Budapest Régiségei, valamint a Tanulmányok Budapest Múltjából című sorozatot. Ezen munkák megkoronázását jelentették a Kosáry Domokossal együtt szerkesztett Budapest története című kötetek. Fő kutatási területe a középkor, valamint a reneszánsz építészete és szobrászata. (MTI)