A szegedi könyvtár alapítója, Somogyi Károly életét, tevékenységét és irodalmi munkásságát mutatja be eredeti dokumentumok és az alapítványi gyűjtemény különlegesen ritka, muzeális értékei segítségével az a kiállítás, amely pénteken nyílik a tudós pap születésének 200. évfordulója alkalmából a Tisza-parti városban.
Somogyi Károly esztergomi kanonok az 1879-es nagy árvíz pusztítása után ajánlotta fel "Szeged városának ajándékképpen, örök tulajdonul" 43 ezer 701 kötetes könyvtárát – mondta Szőkefalvi-Nagy Erzsébet, a tárlat rendezője az MTI-nek.
A Somogyi-hagyaték rendkívül gazdag, szinte bármilyen – földrajzi, orvos- vagy hittudományi – témában látványos és tartalmas, 200-250 kötetet bemutató kiállítást lehet rendezni belőle. Magáról az alapítóról azonban kevés tárgyi emléket őriz a közgyűjtemény, így a május 18-ig látható kiállítás anyagának egy részét az esztergomi főegyházmegyei könyvtár, a káptalani és prímási, valamint a Csongrád megyei levéltár, a Móra Ferenc Múzeum kölcsönözte erre az alkalomra – közölte a szakember.
A kiállítás egyik érdekes darabja Somogyi Károly első, 1853-ban készült végrendelete. A tudós pap ebben részletesen rendelkezik vagyonának sorsáról, javai nagy részét jótékony célokra ajánlja fel. Két külön passzusban említi már akkor is értékes könyvtárát, s azt kéri, feltétlenül tartsák egészben a gyűjteményt, s ha értékesíteni kell, akkor is csak egyben adják el. A végrendelet írása után Somogyi Károly még huszonnégy esztendőt élt, így volt alkalma tovább gyarapítani könyvtárát – jegyezte meg Szőkefalvi-Nagy Erzsébet.
A kanonokot Szeged jótevőjének is nevezték, gyűjteményének felajánlása azonban nem mindenütt kapott kedvező visszhangot. Egy, a tárlaton látható korabeli esztergomi élclap például azért rója meg Somogyit, mert "másokra szórja a főúri javakat".
A látogatók megismerhetik az a tudományos alaposságú munkát is, amellyel az alapító gyűjteményét gyarapította. Gondolkodásmódjának, értékítéletének egyik legszemléletesebb példája az a több mint háromszáz oldalas kéziratos könyvecske, melyet Somogyi Károly készített egy stuttgarti antikvárius – az ős-Faustot is újra kiadó – Scheibl egy katalógusáról. A tudós pap nem tudta megszerezni az eredeti katalógust, ezért lemásolta azt, s az egyes tételekhez megjegyzést is fűzött, miért tartja értékesnek vagy éppen értéktelennek az adott könyvet.
A kiállításon bemutatnak számos Somogyi Károlyt ábrázoló képzőművészeti alkotást is. Az egyik litográfiát Barabás Miklós készítette. A tárlaton bemutatják Somogyi Károly könyv- és lapkiadói tevékenységét is. Látható például az 1848/49-ben megjelent Március 15. című lap is, melyet elsőként terjesztettek rikkancsok hazánkban. (MTI)