Idősebb Markó Károly Mexikóból érkezett festményeit is kicsomagolták pénteken a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) szakemberei, ezzel minden alkotás megérkezett az intézmény május 6-tól látogatható, Markó Károly és köre – mítosztól a képig című kiállítására.
A nagyszabású, 170 művet felvonultató tárlatra a Markó-életmű 26 kiemelkedő darabja érkezett külföldi múzeumokból. A Barcelonából, Bécsből, Koppenhágából, Pozsonyból és Mexikóból kölcsönzött festmények nemcsak Magyarországon lesznek most először láthatóak, hanem nagy részük még az őrzési helyükön kívül sem volt soha kiállítva.
A tárlat egyik különlegessége lesz a mexikói Museo Nacional de San Carlos gyűjteményéből érkezett négy festmény: a Jézus megkísértése (1854), a Szent Péter elhívása (1856), A megszállott meggyógyítása (1856) és A törvényszegés (1854). Mint az MNG munkatársai elmondták, Markó Károlytól 1854-ben és 1855-ben az Academia Nacional de San Carlos rendelte meg azokat a bibliai kompozíciókat, amelyek azóta is nagy becsben állnak a múzeum gyűjteményében; a képeket Mexikón kívül még nem láthatta a közönség.
"Ez lényegében az első olyan átfogó, tudományosan is kidolgozott Markó Károly-kiállítás, amely az életmű egészét áttekinti a fiatalkori művektől az utolsó darabokig, kiegészítve tanítványainak és követőinek munkáival" – mondta el az MTI-nek Bellák Gábor, a kiállítás egyik kurátora.
Mint a művészettörténész hozzáfűzte, ennek azért van jelentősége, mert a XIX. századi magyar tájképfestészet számos kiváló mestere: Ligeti Antal, Telepy Károly, Molnár József és sokan mások Markó tanítványai voltak. "Markó nyolc gyereke közül négy is kiváló festőművész lett, és az ő festészetük eddig soha nem lett olyan részletességgel és gazdagsággal bemutatva, mint ezen a kiállításon. Tehát a mostani nemcsak a Markó-életmű eddigi legnagyobb kiállítása, de a Markó-gyerekek (ifjabb Markó Károly, Ferenc, Katalin és András) alkotásainak is az első komoly bemutatása" - hívta fel a figyelmet Bellák Gábor.
A művészettörténész elmondása szerint Markó Károly művészete a XIX. század első felének azt a fajta klasszicista tájképfestészetét képviseli, amelyben nem áll teljesen egyedül: Angliától Németországon át Ausztriáig rengeteg alkotó dolgozott hasonló felfogásban és stílusban. "De összehasonlítva Markót kortársaival és a kései klasszicizmus festői világával, azt kell mondani, hogy kiemelkedő kvalitású festő. Aki, mint minden jó művész, mindig aktuális" - hangsúlyozta a kurátor.
Mint Miklós Magdaléna, a nemzeti galéria kommunikációs igazgatója közölte, az esztergomi Keresztény Múzeumban az MNG kiállításához kapcsolódva kísérőtárlatot rendeznek, amelyen idősebb Markó Károly grafikáit mutatják be. A kiállítás a vidéki Múzeumok éjszakáján, június 18-án nyílik, ekkortól a két intézmény között buszjárat is közlekedik majd.
A Magyar Nemzeti Galéria időszaki kiállítása október 2-ig látogatható. (MTI)