Ugrás a tartalomra

Kínai kalligráfia- és festménykiállítás a Pesti Vigadóban

A hagyományos művészeti ágakat a modern művészettel ötvöző kortárs kínai alkotók festményeit, kalligráfiáit és pecsétvéséseit mutatja be a Kínai Nemzeti Művészeti Akadémia Keletről. című, hétfőn nyíló kiállítása a Pesti Vigadóban.

 

Egy érdeklődő a Kínai Nemzeti Művészeti Akadémia Keletről... című kalligráfia- és festménykiállításának sajtóbejárásán a Vigadó Galériában

MTI-fotó: Máthé Zoltán

 A kilenc kínai művész műveit felvonultató tárlat hétfői sajtóbejárásán Kucsera Tamás Gergely, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) főtitkára úgy fogalmazott: a kínai művészetben nem különülnek el élesen a különféle művészeti ágak, egyfajta egymást átható, organikus együttállás tapasztalható.
    A május 31-ig látogatható kiállítás kétéves előkészítő munka eredménye, az MMA először 2014-ben küldött delegációt a Kínai Nemzeti Művészeti Akadémiához, amelyet tavaly követett a szervezet képviselőinek budapesti látogatása. Ekkor döntöttek a Keletről. című képzőművészeti kiállítás megszervezéséről is – idézte fel.
    A kínai szervezet alelnöke, Tan Ping hangsúlyozta: a mostani kiállítás elsősorban a hagyományos művészeti ágakra koncentrál, azonban a jövőben szeretnék a modern kínai képzőművészetet is megismertetni a magyar közönséggel, valamit gondolkoznak a kínai zene- és táncművészet bemutatásának lehetőségein is.
    A két akadémiai közti együttműködés részeként a magyar művészek közös kiállításon várhatóan 2018 elején tárhatják műveiket a kínai közönség elé – fűzte hozzá.
    A Magyarországon először látható tárlat kurátora, Niu Kocseng kiemelte: az 1951-ben alapított Kínai Nemzeti Művészeti Akadémia működése három nagy területre terjed ki, a képzőművészetekre, a hagyományos népi iparművészetre és az oktatásra. A szervezet soraiban megtalálhatóak a hagyományos és a modern művészeti ágakat képviselő alkotók is. 
    A budapesti kiállításra elsősorban a klasszikust a modern kínai művészettel vegyítő, elsőrangú művészek alkotásaiból válogattak. A tárlaton szereplő alkotásokkal képviselteti magát a festészet – az ember- és tájábrázolások, valamint az állati motívumok is –, a kalligráfia és az ősi pecsétvésés hagyománya is – fűzte hozzá. Mint fogalmazott, az alkotásokon és a tárlaton látható két kisfilmen nyomon követhető, miként válik a kortárs alkotók révén a klasszikus kínai művészet modern művészetté. 
    Nem csupán a kínai művészet múltja, hanem jövője is tükröződik a műveken – hangsúlyozta a kurátor. Kiemelte a Tien Liming és 16 másik művész egy 18 méter hosszú papírtekercsre készített közös, verssorokat és idézeteket tartalmazó kalligráfia-alkotását, amelyben keveredik a "régi és az új", valamint egyesülnek a művészek különféle világról alkotott elképzelései is. 
    A kínai művészet egyedülálló esztétikai értékeit és gondolatvilágát bemutató, a megértést rövid magyarázatokkal és katalógussal segítő kiállításhoz kapcsolódva a két akadémia április 11-én közös konferenciát rendez Érintkezések címmel a Pesti Vigadóban. Az eseményen előad mások mellett Salát Gergely sinológus, Horváth Janisz kalligráfia-kutató, Puo Pengpeng, a Kínai Pecsétvéső Akadémia igazgatója, valamit Niu Kocseng is. A tanácskozás előtt szervezeteik nevében Fekete György, az MMA elnöke és Tan Ping együttműködési megállapodást ír alá. (MTI)