A szülőfaluban augusztus 7-én immár huszadik alkalommal sorra kerülő hagyományos ünnepség színhelye a Kő Pál szobrászművész alkotása díszítette református templomkert, ahol Pakulárné Bu Julianna lelkipásztor, Marian Gheorghe polgármester és Erdei D. István parlamenti képviselő köszöntőjét követően Kiss Gy. Csaba irodalomtörténész, a budapesti Eötvös Lóránd Tudományegyetem tanára tart beszédet, ki jelenleg legjobb ismerője az európai himnuszok történetének, s gondozásában jelent meg öt esztendővel előbb a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársai szerkesztette azon hanglemez, melyről míves fordításokban a világ tizenhét nyelvén hallható Kölcsey Ferenc Hymnusa és Vörösmarty Mihály Szózata.
Az elmúlt évekhez hasonlóan András Gyula és Marcel Mirea szatmári színművész tolmácsolja a helység nagy szülöttének örökértékű költeményét, azt az alkotást, melyet Erkel Ferenc épp 165 esztendővel előbb zenésített meg, s nyilvános ünnepségen – az óbudai hajógyár „Széchenyi” nevű gőzhajójának 1844. augusztus 10-i vízrebocsátásakor – ugyancsak 165 esztendővel ezelőtt hangzott fel először.
A Szatmárnémeti Kölcsey Kör és az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület által a tasnádi és szilágypéri RMDSZ-szervezetekkel, valamint Sződemeter Református Egyházközségével és a helybeli Polgármesteri Hivatallal közösen szervezett megemlékezésre a Kölcsey nevével összeforrt települések: Szatmárcseke, Álmosd, Nagykároly, Debrecen képviselői is hivatalosak. A szatmári színművészek mellett a költő alkotásait nagymajtényi, szatmárcsekei, szilágypéri és tasnádi szavalók tolmácsolják, énekszámaival pedig a Schmidt Mária vezette tasnádi „Maestoso” kórus teszi majd emlékezetessé Szatmár mellett a szomszédos Szilágy és Bihar megyéből, valamint a magyarországi Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből is invitált és szeretettel várt érdeklődők számára az ünnepséget.
Bővebb felvilágosítás a 00 40 261 712-808-as telefonszámon.