Ugrás a tartalomra

Kolozsvári Ünnepi Könyvhét

A Magyarországon már hagyományossá vált Ünnepi Könyvhéttel párhuzamosan, 1941 után először, 70 év elteltével idén ismét Kolozsváron is szerveznek könyvhetet.

A magyar nyelven publikáló kiadók köteteit a Mátyás szülőháza előtti téren lehet megvásárolni és dedikáltatni a szerzőkkel. A könyvkiállítás és vásár mellett számos izgalmas kulturális esemény várja az érdeklődőket, könyvbemutatók, felolvasóestek, előadások, koncertek, szórakozató programok tarkítják a műsort.  

  

2011. június 2–5. között a Romániai Magyar Könyves Céh, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése az RMDSZ Főtitkárságának Program és Ifjúsági Főosztályával együttműködve megszervezi a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét nagyszabású kulturális rendezvényt. A rendezvény a magyarországi Ünnepi Könyvhéthez kíván csatlakozni, célja a kulturális élet felpezsdítése, az irodalmi értékekre való koncentrálás.

A Kolozsváron megrendezésre kerülő könyvhét történetéről tudni kell, először 1929-ben merült fel az ötlet, hogy a könyvet ki kell vinni az utcára, a kezdeményezés kigondolója Supka Géza újságíró volt. A könyv, akárcsak napjainkban, akkor is válságban volt és a rendezvény ezen a helyzeten szeretett volna változtatni, ugyanakkor másik fontos célkitűzése az volt, hogy közelebb hozza a magyar könyveket az olvasókhoz. A könyvek mellett már az eredeti elképzelésben megjelentek olyan társprogramok, melyek a kulturális életbe vonták be a közösséget. A későbbiekben ebből a kezdeményezésből nőtt ki a Magyarország-szerte évente megrendezésre kerülő Ünnepi Könyvhét, melybe 1941-ig Erdély is bekapcsolódott –tudhattuk meg Szabó Gyulától, a Kriterion Könyvkiadó igazgatójától, az ünnepi könyvhét társszervezőjétől.

Mint az kiderült: tulajdonképpen már tavaly gondoltak arra, hogy a magyar könyvek ünnepébe újból bekapcsolódjon Erdély is. Szabó szerint Kolozsváron nagymértékű érdeklődés van a kulturális, irodalmi események iránt, ezért úgy gondolták, nem volna hiábavaló egy ilyen kezdeményezés.

Szép Gyula, az RMDSZ Főtitkárságának megbízottja, a Kolozsvári Magyar Opera igazgatója szerint a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét a város kulturális életét kívánja színesebbé tenni. „ E hagyomány újjáélesztése művelődéstörténeti fontossággal bír: egy olyan esemény, mely megteremt egy lehetőséget, egy teret, ahol a könyvkiadók és a könyvbarátok találkozhatnak, beszélgethetnek, és együtt ünnepelhetik a magyar könyveket” – magyarázta. A több mint húsz könyvkiadóval büszkélkedő könyvhét jövőre nem csak Kolozsváron, hanem Erdély más városaiban is megrendezésre kerül – bíztattak a szervezők.

Az idei program igencsak izgalmasnak ígérkezik, zömében erdélyi, magyar könyvkiadók várják majd az érdeklődőket, dedikálással, könyvbemutatóval és felolvasóesttel, de magyarországi kiadók is képviseltetik magukat, mint az Ulpius-ház, Gaudeamus, Xantusz, Arcanum, Duna International.

Bocskai Ház – Óváry terem, Kolozsvár Társaság, Klausen Pubhouse, Café Bulgakov színterein a könyvbemutatók, felolvasások mellett számos koncert, színház-, operett- és táncelőadás, kiállítás, valamint gyerekprogram várja az érdeklődőket.

A fellépők között többek között olyan nagynevű zenekarok lesznek, mint a Lyra együttes, a Holló, a Kővirág, a Katapult, a Yesterdays, a Kalapos Band, a Karaván, a Bogáncs, a Harmadik zenekar, a Passegio, a Kisbácsi hagyományőrző néptánccsoport, vagy a Palatkai hagyományőrző zenészek.

Csütörtökön délután két órától a Kolozsvár Társaságnál könyvkiállításra került sor, Erdélyi könyvek 1919–1945 között címmel, majd öt órától a Bulgakov Irodalmi Kávéházban Palocsay Zsigmond Írottmuzsika könyvét mutatják be.

Izgalmasnak ígérkezik az Erdélyi Híradó Kiadó által szervezett Fiatal írók felolvasóestje, melynek meghívottjai Márkus András, Potozky László, Székely Örs, Varga László Edgár, Vass Ákos lesznek.

Pénteken a Polis Könyvkiadó könyvbemutatójával indul a nap Könyvek Kolozsvárról cím alatt Dávid Gyula, Murádin Jenő, Horváth Andor, Gaal György részvételével.

De találkozhatunk Csoóri Sándorral is, aki a Hova megy a hegy? című könyvet mutatja be. Azok sem unatkoznak majd, akik szívesebben eveznek a politika mintsem a szépirodalom vizein.  Bakk Miklós bemutatja Balázs Sándor könyveit Magyar képviselet a királyi Románia parlamentjében, Román képviselet a dualista Magyarország parlamentjében I−III.

Ugyanakkor a Helikon felolvasó délutánjára is be lehet ülni, ahol Egyed Emese, Karácsonyi Zsolt, Király Zoltán, László Noémi, Mózes Attila, Papp Attila Zsolt, Sigmond István szórakozatja az érdeklődőket.
Este Bálint Tamás, költő Visszaút a fekete folyón könyvét vehetjük a kezünkbe.

Szombaton a Magyar Napló könyvbemutatójáé a tér: Csenter Levente a Fordított zuhanás című kötettel ismerkedhetünk meg.
Mindezek mellett számos kortárs szerző könyvét lehet dedikáltatni majd. Találkozhatunk többek között olyan nagy nevekkel, mint drd. Gidó Attila történész, Egyed Ákos történész,  dr. Fosztó László néprajzkutató, antropológus, Karácsonyi Zsolt költő, dr. Könczei Csongor néprajzkutató.

www.lyra.hu

http://unnepikonyvhet.ro/wp-content/uploads/2011/05/1-29-of-50-1024x556.jpg
A Katapult zenekar Kolozsváron alakult 2006-ban, ahol azóta is aktivál. Felállasunk ének-gitárok-basszus-dob, stílusunk az alternatív rock-al írható legjobban le.

2006 végen a Katapult nyerte a Médiabefutó (erdélyi tehetségkutato) fődíját, amit 2007 elején egy három dalból álló demo felvétele kovetett (Pontazin 2007). 2007 es 2008 folyamán a zenekar megfordult több erdélyi es magyarországi fesztiválon. Íme nehány példa: Félsziget fesztivál (Marosvasarhely) 2007/2010, Kárpátfeszt 2007, Rockmaraton (Szelykefürdő) 2007, Sziget fesztivál (Tálentum színpad) 2008.
Továbbá a zenekar 2009-ben saját erőforrásaira támaszkodva felvette első lemezének anyagát, aminek a “Menetel” címet adták.

www.katapult.ro

 

http://unnepikonyvhet.ro/wp-content/uploads/2011/05/kep2.jpg

A Kolozsvári Magyar Opera művészeinek előadásában

Fellépők: Pataki Enikő, Székely Zsejke, Ádám János, Sziklavári Szilárd – a Kolozsvári Magyar Opera művészei, zongorán kisér: Kulcsár Szabolcs, a Kolozsvári Magyar Opera karmestere.

A műsorban felhangzanak részletek közkedvelt operettekből, valamint chansonok és musicalslágerek.

 

Szép Gyula fontosnak tartotta kiemelni azt is: a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét alkalmával az RMDSZ Főtitkársága könyvadományozási akciót szervez a szórványban működő magyar nyelvű iskolák támogatása céljából. A rendezvény időszaka alatt bárki adományozhat könyvet (újat vagy használtat), továbbá a rendezvény bizonyos eseményeire egy könyv képezi majd a szimbolikus belépőt. Az ily módon összegyűjtött könyveket a szervezők a szórvány magyar iskoláknak ajánlják fel.

Supka Géza ekképp vall a hetven évvel ezelőtti könyvhét kezdeti elképzeléseiről, ami úgy vélem, a mostani rendezvény programjáról is elmondható: „Az évnek egyik napján […] könyvnap rendeztessék, amely […] az írót és a közönséget közvetlen kontaktusba hozza egymással, hogy ezen a napon egyszer egy évben a könyvírás és a könyvkiadás művészete is kimenjen az utcára, éspedig ingujjban, közvetlen, bohém formában.” De nem csak a könyvekre gondolt, hiszen színházi, zenei előadásokat, kiállításokat is beleképzelt a forgatagba: „… gerincét a festői könyvvásár teszi ki, amely a városnak lehetőleg valamely csendesebb terén, amennyire lehetséges, históriai épületek vagy természeti szépségek keretében folyik le […] egyszerűbb, de művészien dekorált polccal, állvánnyal, tolóskocsival, ponyva­sátorral, bódéval vagy pavilonnal”.

Érdemes azt is kiemelni: az első erdélyi könyvhétre Benedek Marcell, Benedek Elek legidősebb fia, aki egy ideig a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének főtitkára volt jött el, hogy előkészítse a kolozsvári, a marosvásárhelyi, a nagyváradi és a szatmári rendezvényt.  A főtéren felállított kilenc sátor előtt olyan írók ajánlották könyveiket, mint Móricz Zsigmond, Veress Péter, Sinka István, Ignácz Rózsa, Reményik Sándor.

 

Varga Melinda

 

 

 

Könyvkiállítás • Erdélyi könyvek 1919–1945 a Szentimrei Alapítvány gyűjteményének bemutatója

Tárlatvezetés: Szabó Zsolt, a Szentimrei Alapítvány elnöke
Helyszín: Kolozsvár Társaság
Időpont: 2011. június 2., csütörtök, 14.00 óra

Kriza János Néprajzi Társaság és a Magyar Néprajz és Antropológia Tanszék könyvbemutató
A Czégényi Dóra, Keszeg Vilmos és Pozsony Ferenc által szerkesztett Kriza János Néprajzi Társaság Évkönyve 18. Oktatás, kutatás, intézmények Kolozsvárt című kötetet bemutatja Szabó Á. Töhötöm.
A Keszeg Vilmos által szerkesztett Korunk. 2011/3. Élettörténetek antropológiája című számot bemutatja Ilyés Sándor.
Könczei Csilla: Kulturális identitás, rítus és reprezentáció a Brassó megyei Háromfaluban. A borica című kötetét bemutatja Jakab Albert Zsolt és Könczei Csongor.
Helyszín: A Kriza János Néprajzi Társaság székháza (Croitorilor/Mikes u. 15. sz.)
Időpont: 2011. június 3., csütörtök, 17.00 óra

Kriterion könyvbemutató • Palocsay Zsigmond Írottmuzsika
Helyszín: Bulgakov Kávézó, Virág utca / I. M. Klein 17.
Időpont: 2011. június 2., csütörtök, 17.00 óra

Erdélyi Híradó Kiadó • Fiatal írók felolvasóestje
Márkus András, Potozky László, Székely Örs, Varga László Edgár, Vass Ákos
Helyszín: Bulgakov Kávézó, Virág utca / I. M. Klein 17.
Időpont: 2011. június 2., csütörtök, 20.00 óra