KÖNYVBEMUTATÓ ARADON A JELEN HÁZ NAGYTERMÉBEN MÁRCIUS 21-ÉN, CSÜTÖRTÖKÖN DÉLUTÁN 17 ÓRAKOR.
„Nem tehettem mást, meg kellett írnom, mert ha nem teszem, ez az eltagadott és elhallgatott múlt velük együtt valóban el lenne temetve örökre” – Kováts Judit fogalmazott így MEGTAGADVA című, 2012 szeptemberében megjelent regénye születéséről.
A Magvető Könyvkiadó és a kötet szerkesztője, Király Levente így összegzett: „A múlttal való szigorú szembenézésre sarkall ez a könyv, amely olvasmányként is izgalmas, érdekfeszítő alkotás, jelentősége azonban túlmutat az irodalmon.”
A regényről:
A MEGTAGADVA c. regény a második világháború szörnyűségeit mutatja meg úgy, ahogy a történelemkönyvekből sohasem ismerhetjük meg. A regény főhőse, Somlyói Anna ugyan fiktív személy, de minden, amit elmond: megtörtént, igaz esemény. A szerző az „oral history” (beszélt történelem) elkötelezett művelőjeként hosszú éveken keresztül készített interjúkat szemtanúkkal a háborúról, a frontról és az orosz megszállásról. A huszonhárom személlyel készített, közel százórás anyag egyik fontos forrása lett a regénynek.
A kamasz Somlyói Anna és barátnői nem a háborúval vannak elfoglalva, hiába írunk 1942-t, hanem élik a maguk megszokott diákéletét. Amellett, hogy félik a tanáraikat vagy a latindolgozatot, Horthy Miklós fiába, a hősi halált halt fiatal és fess repülőtisztbe szerelmesek, fényképét titokban maguknál hordják. A plátói rajongás után azonban az utolsó gimnáziumi évek meghozzák Anna számára az igaz szerelmet egy gyerekkortól ismerős fiú, András személyében, ám a közelgő háború elszakítja őket egymástól. A front közeledtével az emberek egyre több időt töltenek a földalatti búvóhelyeken, a lányokat a családok minden létező trükkel igyekeznek elrejteni a szovjet katonák elől. Anna hosszú hetekig megússza, ám egy napon mégis elkapják. Később pedig elviszik ,,jóvátételi munkára” is, ahonnan hetek múlva sikerül megszöknie. A háború alatt már mindenki csak azon igyekszik, hogy valahogy életben maradjon a végsőkig redukált létben, vagy épp egy aprócska előnyt kicsikarjon magának, amely lehet, hogy éppen a túlélést jelenti.
Az író távolságtartó: csak láttatja az eseményeket, mintegy elénk tárja a valóságot, de a tanulságokat nekünk kell levonnunk. A tények márpedig makacs dolgok: az események kommentárok nélkül követik egymást, a tettek beszélnek az elvek helyett. A regény amellett, hogy izgalmas, lebilincselő olvasmány, jelentőségében túlmutat az irodalmon.
A visszhangról:
- A Magvető Könyvkiadó 15-ös (eladási) toplistájának – első kötetes szerzőként – a 8. helyezettje.
- A magvetős Facebook kedvelők szavazatai alapján a toplista 1. helyezettje.
- 2012 legjobb könyvei: a könyves.blog.hu top 50. listáján a 25. helyen a Megtagadva.
- A port.hu 2012. évi irodalmi toplistájába a 40. helyen szerepel a Megtagadva.
„Elmondhatatlan tragédiákról szól a könyv, a fájdalom lecsupaszított nyelvén. Nehéz olvasmány: sem letenni, sem belefeledkezni nem lehet. Műfaja is páratlan: az első olyan hazai szépirodalmi mű, amely az oral history módszerével íródott.” Sándor Zsuzsanna: A hallgatás falai. (168 Óra)
„Kováts Judit Megtagadva című regénye abszolút érték. Olyan mély, olyan ijesztő és olyan sötét történet, kordokumentum, hogy nehezen lehet letenni, bár az ember a háborús borzalmak rémisztően naturalista leírásánál néha azt érzi, ez már fokozhatatlan, ezt tovább olvasni képtelenség, de legalábbis embert próbáló.” Kozár Alexandra: Feloldhatatlan fájdalmak regénye. (szepginerva.hu)
A szerzőről
Kováts Judit nyíregyházi író.
Történész-levéltárosként tevékenykedett éveken át Sátoraljaújhelyben és Nyíregyházán, történelemből doktorált, óraadóként tanított a Nyíregyházi Főiskolán. Jelenleg a Feliciter Kiadó vezetője.
Számos tudományos munkája – kötete, tanulmánya, szakcikke – jelent meg a 19. századról, azon belül is a reformkorról. Kutatási területei közé tartozott a hadtörténet és a katonai térképészet is.
Elbeszéléséket, novellákat, tárcákat publikál többek között a Holmi, a Jelenkor, a Kalligram és A Vörös Postakocsi irodalmi folyóiratokban, illetve portálokon.
A www.avorospostakocsi.hu online folyóirat szerzője, ahol Az én háborúm című sorozata a Megtagadva című regényhez kapcsolódik, a háború szemtanúival készített interjúkon alapul, s többnyire a regényből kimaradó, valós történeteket mond el.
Pusztulás című novelláját beválogatták a Körkép 2011 antológiába.
A MEGTAGADVA című regényét a Magvető Könyvkiadó adta ki 2012 szeptemberében.