A Magyar Rádió (MR) „Kultúrkincs, Közkincs!” kezdeményezésének keretében a határon túli magyar nyelvű adásokat sugárzó rádiószerkesztőségek részére jogdíjmentesen elérhető hanganyagai több órányi tartalommal bővülnek az idei évben, többek közt klasszikus- és kortárs irodalmi művek feldolgozásaival, a XX. század magyar- és világirodalom legjelentősebb alkotóinak műveiből készült rádiós adaptációkkal, illetve hangjátékokkal.
Már több mint másfél év telt el azóta, hogy a Magyar Rádió útjára indította a „Kultúrkincs, közkincs!” kezdeményezést. Az MR által jogdíjmentessé tett és feltöltött hangzóanyagok közül a határon túli magyar rádiószerkesztőségek szabadon válogathatnak, illetve a letöltött hanganyagokat jogdíjmentesen sugározhatják. A kezdeményezés tavalyi indulása óta a szerkesztőségek által letöltött hangzóanyagok száma mára már meghaladta az ezret, ami igazolja a kezdeményezés sikerét.
A kezdeményezés kapcsán az elmúlt időszak tapasztalatairól, a hallgatói visszajelzésekről kérdeztük három határon túli rádió szerkesztőségének képviselőjét: a Marosvásárhelyi Rádió aligazgatóját Borbély Melinda Auréliát, a Szabadkai Rádió magyar adásának szerkesztőség-vezetőjét Németh Ernőt, valamint Dani Zoltánt az Újvidéki Rádió magyar szerkesztőség-vezetőjét.
Mindhárman külön kiemelték, hogy a „Kultúrkincs, Közkincs!” kezdeményezés elindítása jelentősen segítette műsoraik tartalmi felfrissülését, ezzel támogatva a határon túli magyarok kultúra iránti érdeklődésének fenntartását: „A hangzóanyagok nagyban hozzájárulnak a magyar szellemiség életben tartásához, a magyar tudat erősítéséhez.” – vélekedett Dani Zoltán. „A hallgatói visszajelzések alapján sikeresnek mondható a kezdeményezés!” – hangsúlyozta Borbély Melinda is, aki szerint a Marosvásárhelyi Rádió műsorai értékesebbé, színvonalasabbá váltak a letöltött hangzóanyagoknak köszönhetően, majd hozzátette: „A kezdeményezésnek is köszönhető, hogy rádióműsoraink nem váltak belterjessé.” A határon túli szerkesztőségek korlátozott anyagi keretei ugyanis nem minden esetben teszik lehetővé friss, kulturális tartalmak előállítását.
Németh Ernő hangsúlyozta, hogy szerkesztőségük részére már a kezdeményezés elindításakor feltöltött műsorok is bőséges választási lehetőséget biztosítottak. Az idei év tartalmaival kapcsolatban megemlítette, hogy nagy örömmel fogadnának mesejátékokat, illetve további zenei koncertfelvételeket, hiszen ezek a legnépszerűbb műsorok a hallgatóik körében.
A Magyar Rádió, figyelembe véve az elmúlt időszak tapasztalatait illetve a határon túli magyar szerkesztőségek visszajelzéseit, 2009-ben újabb kulturális tartalmak feltöltésével igyekszik a kezdeményezés folytonosságát biztosítani.
Az idei évben letölthetővé válik 27 a XX. század világ- és magyar, illetve a kortárs irodalom művei alapján készített rádiós adaptáció, az „Arcvonások” sorozat újabb interjúi illetve népzenei és további komolyzenei művek is.
„Remélem, hogy az idei év során elérhetővé váló hangzóanyagokat, hasonlóan a tavalyi évhez, is nagy számban fogják letölteni a határon túli szerkesztőségek, és abban bízom, hogy a határon túli rádióhallgatók körében is hamar népszerűvé válnak majd az új műsorok.” – vélekedik a kezdeményezés idei évéről Such György, a Magyar Rádió elnöke, majd hozzátette:
„Az idei év újdonságai közül kiemelném Polcz Alaine: Nem trappolok tovább poszt humusz megjelent naplójának rádióváltozatát, Esterházy Péter: Semmi művészet című regényének, Páskándi Géza: Begyűjtött vallomásaim szubjektív naplójának rádiós feldolgozását, Nádas Péter: A Biblia című kisregényének, Kovács András Ferenc gyermekverseinek rádiós feldolgozását, valamint a Magyar Rádió Népi Zenekarának népzenei felvételeit. Biztos vagyok benne, hogy 2009-ben is érdemes lesz rádiót hallgatni a határon túl is!”
# # #
A Magyar Rádió, a teljesség igénye nélkül, az idei évben az alábbi kulturális tartalmakat teszi elérhetővé a határon túli magyar rádióadások szerkesztőségei részére:
A Magyar Rádió Népi Zenekarának előadásában az alábbi zenei művek válnak letölthetővé:
Bososs Lajos prímás vezetésével
Első magyar körtánc hangfelvételei
Kozák Gábor József prímás vezetésével
Friss csárdás;
Lassú magyar és friss;
Tánccsárdások;
Lakatos Sándor prímás vezetésével
Nyugat-dunántúli táncok;
Klarinét rapszódia;
Fantázia cimbalomra és népi zenekarra;
Cigánydalok Op.20;
Kesergő, palotás és friss;
Verbunkos és friss;
Csárdás;
Lakodalmas tánc;
Tavaszi szél – népdalcsokor;
Hangjátékok tekintetében az alábbi felvételek válnak letölthetővé a kezdeményezés keretében:
Lehoczky Orsolya szerkesztésében
Esterházy Péter: Semmi művészet
Borbély Szilárd: Orfeuszok és az Euridikék
Markovits Ferenc szerkesztésében
Kosztolányi Dezsőné: Karinthy és Kosztolányi I.
Kosztolányi Dezsőné: Karinthy és Kosztolányi II.
Oravecz Imre: Ondrok gödre I.
Oravecz Imre: Ondrok gödre II.
Háy János: A gyerek I.
Háy János: A gyerek II.
Balázs Attila: A meztelen folyó I.
Balázs Attila: A meztelen folyó II.
Palotás Ágnes szerkesztésében
Mesterházi Márton: Árvízi mesék
Podmaniczky Szilárd: A hetedik érzés
Mikó Csaba: Idill
Czigány Zoltán: Csoda és Kósza
Salamon András: Adél
Petőcz András: Idegenek
Solténszky Tibor szerkesztésében
Páskándi Géza: Begyűjtött vallomásaim
Erdős Virág: Merénylet – színmű
Sólyom András: Osvát
Garaczi László: Plazma
Polcz Alaine: Nem trappolok tovább
Szebényi Cecília szerkesztésében
Polcz Alaine: Egész lényeddel
Turai Tamás szerkesztésében
Nádas Péter: A Biblia
Galambos Attila, Háy János, Molnár Gál Péter, Tasnádi István, Tóth Krisztina, Vinnai András: Kuratórium
Gothár Péter: Jancsi és Juliska
Varga Viktor szerkesztésében
Határ Győző: Diszkrét báj kicsiny pocakkal
Géher István: Polgár Istók
Magos György: Gramofon
Varsányi Anikó szerkesztésében
Nyerges András: Voltomiglan II.
Nyerges András: Voltomiglan I.
Zoltán Gábor szerkesztésében
Móricz Zsigmond: Az ágytakaró
Vörösmarty Mihály-Spiró György: Czillei és a Hunyadiak
Láng Zoltán: Az oltalom kolostora
Márton László: Az ablakkeret
Móricz Zsigmond: Novellák
Kovács András Ferenc: Kovács András Ferenc gyermekversei
Kaffka Margit: Lírai jegyzetek egy évről
Ezen túlmenően nagy számban interjúk is letölthetők lesznek a mai magyar kulturális és sport közélet kiemelkedő alakjaival, mint például Gyurkovics Zsuzsa színművésznővel, Benkő Péter színésszel, Csiky László szobrásszal, Kásás Zoltán vízilabdaedzővel, vagy épp Gomba Szabolcs professzorral.