Mintegy százmillió forintos uniós pályázati forrásnak köszönhetően látványraktárrá alakul a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum iparművészeti és néprajzi gyűjteménye; a csaknem 700 négyzetméteres történeti-néprajzi raktárbázison 20 ezer eddig elrejtett műtárgy válik láthatóvá.
Limbacher Gábor múzeumigazgató az MTI-nek elmondta, hogy az elsősorban oktatási célokat szolgáló fejlesztéssel interaktív történelemórát is tudnak majd tartani decembertől a múzeumban és a beruházással a helyhiány miatt eddig elzárt műtárgyak is láthatóak lesznek a látványraktárban.
"A veszprémi múzeum több százezer darabos gyűjteményének évente átlagosan egy százalékát tudtuk bemutatni kiállításokon, egyrészt a kiállítóterem, másrészt a tematika hiánya miatt" - fogalmazott a múzeumigazgató, hozzátéve, hogy az új fejlesztéssel a húszezer néprajzi-történeti műtárgy között nem csak fizikai formában, hanem majd az interneten keresztül is bárki kutakodhat a régmúlt kincsei között.
Az Európai Unió Társadalmi Infrastruktúra Operatív Programjának keretében a meglévő 1200 négyzetméteres múzeumi raktárépületet egy kétszintes, 105 négyzetméteres épületrésszel bővítik, és kialakítják a 700 négyzetméteres, akadálymentes tanulmányi raktárt.
A bővítéssel új tárolórendszert és vitrineket építenek, amely a korszerű oktatási és műtárgyvédelmi követelményeknek is megfelel. A tanulmányi raktár része lesz egy 25 férőhelyes tanterem is, ahol a múzeumi leletanyag közvetlenül, kézzel fogható módon tanulmányozható lesz a történelem, hon- és népismeret, művészettörténet órák keretében.
A Laczkó Dezső Múzeumban jelenleg hat tárlat látható, a látogatók április 10-ig kedvezményes áron tekinthetik meg a többi között a veszprémi kézilabda-történeti és az Anne Frankról szóló, a holokauszt történetét bemutató kiállításokat. (MTI)