Világszerte április 8-án ünneplik a Nemzetközi Roma Napot, az akcióhoz – az elmúlt évekhez hasonlóan – a Tűzraktér is csatlakozik.
1971-ben tartották az első Nemzetközi Roma Kongresszust, ahol a világ minden országából roma küldöttek gyűltek össze, hogy leróják kegyeletüket a holokauszt roma áldozatai felé. A jelen lévők zászlót és himnuszt választottak, és – a világon először – a kongresszus hivatalosan is elismerte a cigány nyelvet. Ez a rendezvény adja az alapját az azóta minden év április 8-án megszervezett tiszteletadó ünnepségeknek, rasszizmus-, diszkrimináció- és háborúellenes kampányrendezvényeknek.
A Tűzraktér Art Sector Alalpítvány – hangsúlyozva, hogy az alapítvány non-profit, támogatók nélküli társadalmi célú rendezvényéről van szó – továbbra is a kultúra legszélesebb skáláját próbálja képviselni, az egymásra való odafigyelésének jegyében pedig a diszkrimináció elleni fellépést választja, mégpedig olyan neves vendégekkel, művészekkel, mint Horváth M. Judit, Stalter György (fotográfusok), Szegedi Tamás András (színész-költő), vagy a Romano Glaszo Népzenei Együttes és Gyermekkórus.
Mostani mottónk: „Lehet más, lehet értékes!”
2010. április 8. Tűzraktér – 17.00 órai kezdettel
Program:
17.00 Fotókiállítás és ahhoz kapcsolódó beszélgetés (Kiskávézó) HORVÁTH M. JUDIT és STALTER GYÖRGY kiállítókkal DARÓCZI JÓZSEF beszélget.
18.00 A kimondott szó ereje – pszichoanalitikus vers-est SZEGEDI TAMÁS ANDRÁS színész-költővel (Kiskávézó)
19.00 OSI kiállítás megnyitó
19.30 Hazaadás (Slovakia, 2008, 29 perc) dokumentumfilm R: Jaroslav Vojtek,
20.00 Jogtalanul (a TASZ filmje) dokumentumfilm R: Takács István Gábor,
21.00 ROMANO GLASZO NÉPZENEI EGYÜTTES és GYERMEKKÓRUSA
22.00 Nagyecsedi cigánytánc-oktatás és táncbemutató Balogh Zsolttól
ROMENGI VOJA (Cigányok jókedve) koncert
Kiállítások, beszélgetések
17.00 Fotókiállítás és ahhoz kapcsolódó beszélgetés (Kiskávézó)
Horváth M. Judit és Stalter György kiállítókkal Daróczi József beszélget.
Hogyan került közel György a romák világához, miért választotta őket visszatérő témájául? Hogyan szeretett bele Judit férjén keresztül a fotózás művészetébe? Hogyan élik meg a közös munkát, a közös alkotást, melyek azok a megosztható tapasztalataik, amelyeket munkájuk során a romákkal való találkozásokkor szereztek?
„Horváth M. Judit és Stalter György évek óta járják a putrik világát. Azt a világot, ahol üveg helyett újságpapír az ablak, ahol egy-két rozzant szék, asztal s néhány ócska fekhely a teljes bútorzat, ahol jó, ha melegít s nem csak füstöl a kályha, ahol minden zugból árad a savanyú szegényszag. Horváth M. Judit portréi ebből a világból mutatnak fel sorsokat, Stalter György képei a sorsszerűséget is. A képeknek történetiségük, reménytelenül kudarcra ítélt távlatuk van. Az előbbiek lírai színeit az utóbbiak keménysége szinte a végtelenségig felnagyítja. Ezek a képek felkiáltójelek. Lelkiismeretünk felkiáltójelei!” (Göncz Árpád)
18.00 A kimondott szó ereje – pszichoanalitikus vers-est Szegedi Tamás András színész-költővel (Kiskávézó)
Saját versekből és más szerzők szövegeiből összeszőtt verses párbeszéd színész és néző, író és olvasó között, sajátos dramaturgiába ágyazva.
„ Az előadás során közösen előállítunk szerelmet, haragot, megértést, barátságot – csupa olyan emberi érzést, amely a mindennapjainkat kitöltik.(…)A vers-est felnőtteknek szól, tehát nem nélkülözi a szexualitást, és az erőszakot. Széles amplitúdóval kíván mozogni az élet alapját képező indulati tényezők között. A részvétel 16 éven aluliak számára nem ajánlott. Kérem, dőljenek hátra, fogyasszanak egy kis üdítőt, vagy kávét, és egy percig se gondolják azt, hogy Önök nem fognak ott állni a pódiumon!” Sz. T.A.
19.00 OSI kiállítás megnyitó
A „CHACHIPE YOUTH” fotói
2008 novemberében az Open Society Institute (OSI) online fotópályázatot írt ki „Chachipe Youth” címmel (a chacipe roma szó jelentése: igazság, valóság). A pályázat a 12-25 éves fiatalokat bíztatta arra, hogy 2005 óta különböző országokban romákról készített fotóikat küldjék be az OSI számára. A felhívás a Roma Integráció Évtizedének (2005–2015) nyitó aktusa volt. A kiállítás nem titkolt célja, hogy a roma kultúrát látványosan és érzékletesen tárja a néző elé, és megpróbálja legyőzni az esetleges sztereotípiákat, amelyek fennállhatnak a cigánysággal szemben. Több mint 1400 fotó érkezett a felhívásra, ezek közül a zsűri 8 kategóriában választott díjazottat, amelyeket most a Tűzraktárban láthat a nagyközönség.
Filmes blokk
19.30 Hazaadás (Jaroslav Vojtek, Slovakia,2008, 29 perc) Dokumentumfilm – milyen ma romának lenni Közép-Európában. A Morze Infoshop külön-programja a Nemzetközi Roma Nap alkalmából.
Vlado Sendrei zenész. Ugyanakkor aktivista is. Közösségi rendezvényeket szervez. Egy cigányzenekar énekese és ügynöke. Korábban futballjátékos volt és a helyi csapat edzője. Egy nap meghívást kaptak egy szerbiai versenyre. Az esemény a rasszizmus elleni küzdelem jegyében zajlott ezért a csapatnak “multietnikusnak” kellett lennie. Megismerjük Dávidot, az egyik roma játékost, akinek zenész édesapja eladta a gitárját és arany ékszereit azért, hogy fia útját kifizethesse, és egy pár sportcipőt tudjon venni. Végül a csapat indulásra készen állt. A fiatal focijátékosok hamarosan megtapasztalhatták milyen a való világ. A szerző mindvégig velük utazott, és útközben felfedezte a rasszizmus hatásait pont úgy, ahogy a rasszizmus elleni küzdelem sorsfordító aktusait is.
20.00 Jogtalanul (a TASZ filmje) Rendező: Takács István Gábor, operatőr: Bordás Róbert
A tatárszentgyörgyi gyilkosságok után Juhász Péter és Békés Bence Ózd környéki falvakat kezdtek el látogatni, hogy az ott élő romáknak segítséget nyújtsanak. A médiát és a TASZ-on keresztül a jogérvényesítést felhasználva megkezdődött egy a helyiek érdekérvényesítését fejlesztő folyamat, melyet részletesen szeretnének dokumentálni, ennek első lépése ez a film. Hogyan vádolnak meg valakit azzal, hogy 700 kiló fát tol a biciklijén?
Hogyan minősítik vaklármának, mikor egy egész falu tanúsítja, hogy fegyvert fogtak egy terhes asszonyra? Hogyan zárhatnak börtönbe egy szülőpárt, csak azért, mert gyermekük nem járt iskolába?
A két film után beszélgetés a Közép-Európai roma helyzetről.
Zenei blokk
21.00 ROMANO GLASZO NÉPZENEI EGYÜTTES és GYERMEKKÓRUSA
A 4 felnőtt és 7 gyermek tagot számláló Romano Glaszo (Cigány Hang) a maguk által feldolgozott magyarországi, spanyol, balkáni, orosz és román cigány népdalokkal és táncokkal alapozza meg az est hangulatát.
Közreműködik: Kalász Borcsa – tánc; Kalász Tamás – nagybőgő; Kalász Máté – hegedű; Lakatos Sarolta – tánc, ének; Lakatos Gyurika – tánc, ének, dob, gitár; Lakatos György – ének, gitár
A zenekar gyermekkórusának tagjai: Nagy Dóra, Dénes Patricia, Dénes Edina, Varga Luca, Lakatos Sarolta, Lakatos György Csutka, Prekopa Laura
22.00 Nagyecsedi cigánytáncok oktatása és táncbemutató Balogh Zsolttól és Romengi Voja (Cigányok jókedve) koncert
Az 5 és féltagú cigány együttes autentikus és városi zenét játszik, de néha a spanyol területekre is elkalandoznak.