Ugrás a tartalomra

Liszt-év – Film Liszt Ferenc utolsó tíz napjáról Bayreuthban

Elkészült, az MTV 1-es csatornája karácsony másnapján már sugározta is, és kedden este az Uránia Nemzeti Filmszínházban ünnepélyesen is bemutatják Gyöngyössy Bence Utolsó rapszódia című tévéfilmjét, amely Liszt Ferenc életének utolsó, Bayreuthban töltött tíz napját dolgozza fel.

    "Eleve a képernyőre szántuk a 75 perces produkciót, de úgy véltük, hogy a Liszt év végén járva érdemes jobb technikai feltételekkel, méltó körülmények között, a vásznon is bemutatnunk a filmet" – mondta el az MTI-nek a rendező, Gyöngyössy Bence.
    A forgatást szeptember végén kezdték, és az utolsó pillanatban lett kész a mű, így adódott, hogy a képernyős után rendezik a díszbemutatót – fűzte hozzá. A francia–magyar koprodukcióban a főbb szerepeket Jordán Tamás, Sárközi-Nagy Ilona, Söptei Andrea, Molnár Piroska és Kálloy-Molnár Péter alakította.
    "A kezdetektől úgy éreztük, mivel már több biografikus film is készült Liszt Ferencről, nekünk nem egy száraz életrajzi krónikát kell készítenünk, hanem inkább a személyiségét feladatunk közelebb vinni a nézőhöz. Azt a romantikus figurát, aki a korszak egyik legjelentősebb alakja volt. Benne valóban megtestesült a romantika, hiszen nemcsak a művészetét, hanem a hétköznapjait is a nagy érzelmek vezényelték.
    Minden sikeres művészben van egy jó adag önbizalom, öntudat, de nem nevezhető cinikus alaknak. A kapcsolataiban is a hozzá hasonlóan érzelmes emberek kaptak fontos szerepet: Wagner vagy Erkel. Fonyódi Tibor forgatókönyve az egyik növendék, Lina Schmalhausen naplójának részleteire támaszkodik, de mégis fikció. A történetben rejlő különleges múzsa-mester kapcsolat misztikuma érdekes" – mondta a rendező.
    A cselekmény három idősíkban játszódik, a tanítvány mesél Lisztről 1911-ben – ez adja a keretet. A művész halálának 25. évfordulóján egy budapesti színházban színre kerül egy Liszt utolsó napjairól szóló darab, a Tristan. Ennek próbáján jelenik meg egy középkorú hölgy, Nina Schliemann, aki mint szemtanú elmeséli, mi történt valójában Bayreuthban. Ezt a karaktert Lina Schmalhausen ihlette.
    A tanítvány naplóját Alan Walker elismert Liszt-kutató tette közzé; a könyv magyar nyelven 2007-ben jelent meg a Park Kiadónál Liszt Ferenc utolsó napjai – Növendéke, Lina Schmalhausen kiadatlan naplója alapján címmel.
    A film elkészültét a NEFMI és az MTVA támogatta.

(MTI)