Liszt-faktor, Liszt-játszma és Liszt-finálé - a zalaegerszegi Liszt Ferenc Általános Iskola diákjai változatos programokkal, vetélkedővel, hangversennyel, gálaműsorral emlékeznek meg Liszt Ferenc születésének 200. évfordulójáról.
A Liszt-játszmával hétfőn fejeződött be a zeneszerző életéről szóló, közel egyéves vetélkedősorozat, a diákok pedig kedden a Lisztfaktor című matiné kertében hangszeres tudásukat mutatták be. A tanítványok nagy része zeneiskolába is jár, így a dobtól kezdve a zongoráig szinte az összes hangszert meg tudják szólaltatni - mondta az MTI-nek Winklerné Fehér Lívia igazgató.
Csütörtökön Vajda József népzenekutató, az iskola volt igazgatójának tiszteletére rendeznek népdalének-versenyt. Pénteken zenekedvelőknek, énektanároknak szakmai előadás hangzik majd el Liszt vokális írásmódjáról.
A hetet pénteken, a zeneszerző születésének évfordulója előestéjén Liszt-finálé zárja: a gálaműsoron az énekkar mellett táncosok is fellépnek és bemutatnak egy Liszt zenéjére készült koreográfiát is - sorolta a programokat az igazgató.
Az ünnepi héten avatták fel Liszt Ferenc szobrát is: Hadnagy György iparművész egész alakos, diófából készült, kis méretű alkotását az iskola aulájában állították fel.
Az igazgató kiemelte, hogy a pedagógusok sokat tettek azért, hogy a gyerekek, szülők, az intézménybe látogatók tudják, ki volt az iskola névadója. Liszt a maga korában modernnek számított, alkotásaiban újító volt - mutatott rá Winklerné Fehér Lívia, hozzátéve, hogy az iskolának is az a célkitűzése, hogy a hagyományokat megőrizve próbáljanak folyamatosan megújulni.
A zalaegerszegi Liszt Ferenc Általános Iskolába csaknem 400 diák jár. A nyolc évfolyamos intézmény két párhuzamos osztállyal működik. Az ének-zene-mozgásművészeti osztályban folyó képzés a zenei hagyományokra épül; az emelt szintű ének-zene mellett a diákoknak néptánc és jazzbalett órákat is tartanak.
(MTI)