Ugrás a tartalomra

Lotz János nyelvészre emlékeznek születésének 100. évfordulóján Bonyhádon

Lotz János (1913-1973) nyelvészre emlékeznek a hétvégén a bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnáziumban, a világhírű tudós egykori alma materében születésének 100. évfordulója alkalmából.

    A centenáriumon Szellemi zsendülés címmel hat országos tanulmányi versenyt rendeznek, köztük a Lotz János szövegértési és helyesírási verseny döntőjét, valamint az Ordass Lajos retorikaversenyt.
    A megméretésekre 82 iskolából mintegy 250 diák érkezik a bonyhádi gimnáziumba - mondta az MTI-nek Lenczné Vrbovszki Judit szervező, az intézmény igazgatóhelyettese.
    A pénteken kezdődő, kétnapos programban lesz az evangélikus iskoláknak meghirdetett történelmi, valamint földrajzi és német országismereti verseny is.
    A szövegértési versenyt hatodik éve rendezi meg a bonyhádi gimnázium, amelynek 1923 és 1931 között volt tanulója a később az Egyesült Államokban híressé vált nyelvtudós. A versenyen a diákok szövegértését értékelik, ezúttal a névadó életéről szóló történeteket felhasználva.
    A gimnázium a nyelvész verstani munkásságához kapcsolódva rajzversenyt is hirdetett. Az alkotások témája bármely vers vagy József Attila A kozmosz éneke című szonettkoszorújának Lotz-féle elemzése lehetett.
    Lotz János 1947-től a New York-i Columbia Egyetem összehasonlító és általános nyelvészeti professzora volt, majd az egyetem az ural-altáji nyelvészeti intézetét is vezette; 1969-ben - Teller Edével együtt - George Washington-díjjal ismerték el munkásságát. A magyar állampolgárságától megfosztott nyelvtudóst halálának évében választotta tiszteletbeli tagjává a Magyar Tudományos Akadémia.
 A bonyhádi evangélikus gimnáziumban 2002 óta a legjobb végzős diákokat Lotz János-emlékéremmel jutalmazzák és a nyelvész nevét viselő anyanyelvi szakkör, valamint nyári diákegyetem is működik az iskolában.
    A centenárium alkalmából a versenyeken részt vevő iskolák képviselői már hagyományosan egy-egy nemzeti színű szalagot helyeznek el a tudós 2006-ban, a gimnázium épületében felavatott emléktáblájánál.
(MTI)