Ugrás a tartalomra

Magvető Napok címmel irodalmi programsorozat indul április 11-én

Hagyomány, hogy a Magvető az új versesköteteket a költészet napján mutatja be. Az is hagyomány, hogy a magyar széppróza napján Esterházy Péterre emlékezik. Idén a kiadó összekötötte a hagyományokat és az évfordulókat: április 11. és 14. között először tartja meg a Magvető Napokat, bízva abban, hogy ezzel új hagyományt teremt.

Április 11-én 17 órakor az Időmérték sorozatban megjelenő két új kötet szerzőjével, Pál Sándor Attilával és Kellerwessel Klausszal beszélget Turi Tímea.

Kellerwessel Klaus: Hátam mögött a hulló porcelán

A fiatal költőnemzedék egyik legtehetségesebb képviselője Kellerwessel Klaus, aki egyaránt otthonosan mozog a klasszikus verselésben, a rendhagyó kísérletekben és a slam poetryben. Mégis szuverén alkotó: minden hatást sajátjává csiszol. A Magvető Időmérték sorozatában debütáló Hátam mögött a hulló porcelán című kötete lendületes tempót diktál, miközben hol humoros, hol megejtő módon mutatja be azt a torokszorítóan várakozásteli érzést, hogy milyen ma huszonévesnek lenni.

Pál Sándor Attila: Daloskönyv

Pál Sándor Attila Daloskönyv című kötete egy énekes-dalszerző szólólemezéhez hasonlít: különböző stílusokat és hangnemeket próbálva szólalnak meg a hol melankolikus, hol fanyar dalok, vagy éppen a monumentális hosszúversek. A Balladáskönyvhöz hasonlóan az újabb kötet a dal mint műfaj megszólalási lehetőségeit keresi egy jellegzetesen közép-európai térben, ahol az irodalmi hagyományok olyanok, mint a ritkán látott rokonok: akikre nem tudunk nem hasonlítani, és akiktől nem tudunk nem különbözni.

Április 12-én 17 órakor Puskás Panni Megmenteni bárkit című regényének bemutatóján a szerzővel Szegő János beszélget. A könyvből Rainer-Micsinyei Nóra olvas fel részleteket.

Puskás Panni: Megmenteni bárkit

Puskás Panni első regényének három nő a főszereplője. Ők beszélnek hozzánk, és talán egymáshoz is. A fiatal lány egy budapesti multinál dolgozik, és szabad idejében a forradalom lehetőségeit tervezi. Egy másik hősnő Magyarországról költözött Szicíliába, gyönyörű környezetben él a szerelmével, a végtelennek tűnő tenger azonban nemcsak csodálatos, hanem iszonyatos is: a menekültek hajói a part mellett vesztegelnek. A regény harmadik hősnője visszatekint az életére, lányának írt leveleiben egészen kamaszkorától követhetjük végig, mi történt vele, hogyan élt egy másik életet. A regény hősei – átutazók és menekülők – a boldogulásért küzdenek. Van, aki a határokat keresi, és van, aki az otthon lehetőségét. Vajon ugyanott? Van, aki mindenáron hinni akar, és van, aki csupáncsak látni.

Idén lenne 90 éves Konrád György. Április 13-án Dragomán György és Szegő János emlékezik rá, az Elutazás és hazatérés című könyvből Máté Gábor olvas fel.

Konrád György: Elutazás és hazatérés

„Az életben maradás gyerekkori kalandjáról szól ez a könyv” – ezzel a mondattal foglalta össze önéletrajzi regényét a szerző. A kaland 1944-ben indul Berettyóújfalun. Itt él a tizenegy éves Konrád György a családjával. A gyerekkor kivételes szigetét fokozatosan árasztja el a történelmi valóság, aztán május közepén a nyilas cukrász feljelentése után szüleit letartóztatja a Gestapo, a magukra maradt gyerekeknek pedig dönteniük kell: maradnak otthon, vagy útra kelnek Budapestre.

Esterházy Péter

Április 14-én Esterházy Péterről tart rendhagyó irodalomórát gimnazistáknak Fehér Renátó, Szegő János és Turi Tímea. A program zártkörű.

A Magvető Kiadó vár mindenkit a Magvető Caféban, aki szívesen hallgat költőket és verseket, kíváncsi egy fiatal prózaíró első regényére, és szereti a már klasszikussá vált kortársakat.

A Magvető Napokat az NKA támogatta.