A Magyar Kultúra Napja tiszteletére höveji csipkékből nyílik kiállítás hétfőn a Rábaköz központjában, Csornán. A tárlat Szigethy Istvánné Kis Jankó Bori-díjas hímző életművét mutatja be.
A tárlat a A pólyától a szemfedélig címet kapta, amely arra utal, hogy a höveji születésű alkotó döntően az emberélet fordulóihoz, a születéshez, a házasságkötéshez, a temetéshez kapcsolódó ünnepi textileket vonultat fel – mondta V. Szalontay Judit, a térség népi textilművészetével foglalkozó néprajzkutató az MTI-nek.
Ismertetése szerint az asztalterítőket, a viseleti és lakástextileket részben a mintakincs archaikus elemei, részben ezek modernizált változatai díszítik. A szakember rámutatott: ahogy a mai kor igénye megkívánja, úgy alkalmazzák ezeket a mintaelemeket a hímzők. Egyúttal arra is figyelmeztetett, hogy óvni kell a höveji mintakincs jellegzetes kompozícióját, szerkezetét, mert ha ez felbomlik, akkor a höveji hímzés elveszíti sajátos karakterét.
A rábaközi község hímzésvilágának fő jellemzője, hogy a fehér kelmét fehér-barnással díszítik, s a virágminták közepén lévő lyukakat pókhálószerű, áttetsző beszövéssel töltik ki.
A kiállítás anyagát több egyházi textil, köztük oltárterítő és papi karing egészíti ki. A tárlat január végéig tekinthető meg a csornai művelődési központban. (MTI)
Kép: hovej.hu