Ugrás a tartalomra

A Manifesta 8 biennále kurátorainak és magyar résztvevőinek előadása a Ludwig Múzeumban

Az egyik legrangosabb európai kortárs művészeti biennále, a Manifesta megrendezésére felkért tranzit.org kurátori csoport osztotta meg tapasztalatait a jelenlévőkkel kedden a Ludwig Múzeumban a nemrég zárult kiállításról. A nomád biennále szervezésében immáron második alkalommal vett részt magyar kurátor. Az előadás után a biennáléra meghívott magyar művészek alkotását is bemutatták.

A Manifesta, amelyet 2010-ben nyolcadik alkalommal rendeztek meg – ezúttal a spanyolországi Murciában és Cartagenában – azzal a céllal jött létre, hogy a nemzetközi kortárs művészeti élet legújabb tendenciáit mutassa be, változó helyszíneken, más-más kurátori vezetéssel.

A megrendezésre felkért tranzit.org kurátori csapatának tagjai Vít Havránek, Zbynek Baladrán, Hegyi Dóra, Boris Ondreicka és Georg Schöllhammer voltak. Hegyi Dóra, aki a második magyar kurátor a biennále történetében – az első Manifesta kurátori csapatába a Ludwig Múzeum akkori igazgatóját, az azóta elhunyt Néray Katalint hívták meg – a budapesti tranzit.hu kortárs képzőművészeti program igazgatója. A Manifesta 8 megszervezésére a tranzit.org mellett az Alexandria Contemporary Arts Forum (ACAF) és a Chamber of Public Secrets (CPS) kapott meghívást. A kurátori kollektívák által megvalósított három különböző kiállításon mintegy száz nemzetközi művész szerepelt 2010. október 9 és 2011.január 9. között.

A keddi előadáson a tranzit.org tagjai bemutatták azt a folyamatot, amely a Manifesta 8 keretében általuk rendezett kiállítás megszületéséhez vezetett. A Manifesta 8 mottója, Párbeszéd Észak-Afrikával a tranzit.org csoportban a kelet-európai rendszerváltások és az azokat követő geopolitikai átrendeződés tapasztalatait idézte fel. Ez lett a kurátori csoport projektjének kiindulópontja, amely ugyanakkor azzal kísérletezett, hogy a résztvevő művészek bevonásával újraírja a csoportos kiállításokra jellemző kurátorok és művészek közötti együttműködési szabályokat. Erre az alkotmányozási kísérletre utalt az általuk megvalósított kiállítás címe: Alkotmány időszaki kiállításhoz.
A kurátorok beszéltek a Manifesta 8 kapcsán Észak-Afrikában és a Közel-Keleten tett utazásaik tapasztalatairól is, amelyeknek az utóbbi hetek eseményei különös jelentőséget adtak.

Az előadást követően bemutatatták a Manifesta 8 magyar résztvevőinek, Igor és Ivan Buharovnak (Szilágyi Kornél és Hevesi Nándor) a biennáléra készült Kormányeltörésben című filmjét, amelyet Domonkos István azonos című 1971-es verse inspirált.

A program a tranzit.hu és az ACAX | Nemzetközi Kortárs Képzőművészeti Iroda szervezésében valósul meg.
    Kiadó: Tranzit Hungary Közhasznú Egyesület