Ugrás a tartalomra

Megjelent az Irodalmi Magazin Mészöly Miklós száma

Az Irodalmi Magazin összeállításával a száz esztendeje született és húsz éve elhunyt Mészöly Miklósra emlékezik. A szerző rendkívül rétegzett életművét gyakran egymással ellentétes tendenciák jellemzik, valódi kihívás elé állítva ezzel mindenkori értelmezőjét; a lapszám a megközelítés irányainak, fogalmi lehetőségeinek feltérképezésére vállalkozik.

A Szörényi László, Szkárosi Endre és Urbanik Tímea irodalomtörténészekkel készült beszélgetések a szerző helyét keresik a 20. századi magyar prózairodalomban az életmű eredői és hatása, valamint az alkotásmód sokrétűségének tükrében, figyelemmel a Mészöly-hagyaték kutatásának eredményeire.

Mészöly fegyelmezett, szikár prózájának vizsgálata megköveteli, hogy műveihez közelebb hajoljunk, írásait szorosan olvasva elbeszéléselméleti szempontok mentén értelmezzük. A közölt elemzések a tér, az idő, az atmoszféra, valamint az elbeszélés és beszédmód kulcsfogalmainak segítségével mutatják be egyes Mészöly-szövegek szerveződési gyakorlatát, illetve Az atléta halála és a Saulus című regények narrációjának meghatározó erőterét.

A további írások Mészöly lírai, drámai, meseirodalmi dimenzióit tekintik át, a filmes adaptációk mellett az életmű 20. századi francia irodalommal való összefüggéseit vizsgálják, valamint a Mészöly-levelezés sajtó alá rendezésének eredményeit, továbbá a Petőfi Irodalmi Múzeum birtokában lévő kéziratos hagyatékot és a szekszárdi Mészöly Miklós Emlékházban őrzött anyagot mutatják be.

A lapszámot többek között archív fotók, a szerző által ihletett festmények és grafikák, hagyatékának képzőművészeti darabjai, valamint szekszárdi kötődésű kortárs alkotások illusztrálják.

Forrás: Magyar Napló