Nagy érdeklődés mellett nyílt meg csütörtökön Ungváron Boldogasszony címmel a huszonhat kortárs magyar képzőművész alkotásait és ismert kárpátaljai alkotók szakrális témájú munkáit bemutató vándorkiállítás.
A Boksay József Kárpátaljai Megyei Szépművészeti Múzeumban szervezett kiállítást megnyitó beszédében Molnár János katolikus plébános, püspöki helynök hangsúlyozta, hogy az ungvári tárlat azért is fontos, mert Kárpátalján is él a Boldogasszony-kultusz, aminek a fenntartásához és erősítéséhez ez a képzőművészeti esemény is hozzájárul.
A tárlatról Erfán Ferenc, a Boksay József Múzeum igazgatója az MTI-nek elmondta: nagyon fontos, hogy szakrális jellegű kiállításokat is bemutassanak a kárpátaljai közönségnek, mert ez nem csak hitükben erősíti az embereket, hanem az alkotások – a kisugárzásuk révén – a nem vallásos emberek erkölcsi tartását is szilárdítják. Hozzátette: képzőművészeti szempontból is jelentős esemény a tárlat, mivel egyfelől tágítja a kárpátaljai művészek látókörét, másfelől megtudhatják, hol tart ma a magyar kortárs művészet.
Erfán Ferenc szerint jó ötlet volt, hogy a magyar művészek alkotásaival párhuzamosan magyar és nem magyar kárpátaljai alkotók szakrális témájú munkáival is megismerkedhetnek a kiállítás látogatói. Ezekből mintegy hatvan festményt, szobrot és kisplasztikát állítottak ki a múzeumban.
A vándorkiállítás először Budapesten, a Forrás Galériában volt látható tavaly márciusban. Ezután tavaly augusztus 15-én, Székelyudvarhelyen, Nagyboldogasszony napján Szőcs Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős államtitkára indította útjára a tárlatot Erdélyben, ahol látható volt Marosvásárhelyen és Kolozsváron is.
A Forrás Galéria terve szerint a vándorkiállítást a Kárpát-medence hét országának húsz helyszínére viszik el két év alatt.
Kárpátalja után a Boldogasszony tárlatnak a Felvidék, az Őrvidék, a Muravidék, a Délvidék lesznek a helyszínei és 2012 áprilisában a Vajdaságban, Szabadkán ér véget a kiállítás sorozat.
A tárlatot nyolcnyelvű – román, ukrán, szlovák, német, szlovén, horvát, szerb, magyar – művészeti album kíséri, bevezetőjét Makovecz Imre építész, előszavát Tóth Norbert, a Forrás Galéria igazgatója írta.
Az ungvári Boldogasszony vándorkiállítás július 30-ig tekinthető meg. (MTI)
Kép: Párkányi Raab Péter szobra