Ugrás a tartalomra

Múzeum+ Fétis a Nemzeti Galériában

A fétis témájára épülnek a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) idei első Múzeum+ tematikus estjének programjai: csütörtökön többek között divatbemutatót rendeznek a most futó El Kazovszkij-kiállításban, előadást tart Szegedi Kata divattervező és Lakatos Márk stylist, de lesz talizmánkészítés, táncbemutató, valamint beszélgetés a modern plakátművészetről is.

    A Múzeum+ programsorozat egy évtizeddel ezelőtt a Szépművészeti Múzeumban indult, majd az utóbbi években felváltva, két helyszínen, a Szépművészeti bezárása óta pedig csak a Nemzeti Galériában rendezik meg. A Múzeum+ esteken mindig egy-egy téma köré szervezve, újszerű és izgalmas megközelítésben mutatkozik be a múzeum gyűjteménye, workshoppal, tárlatvezetésekkel és különböző társművészeti programok bevonásával gazdagítva a látogatói élményt – idézte fel az MTI-hez eljuttatott közleményében a Nemzeti Galéria.
    Mint jelezték, az MNG idén is kéthavonta csütörtökön a mindig változó tematikus programokhoz igazított nyitva tartással, 22 óráig várja a látogatókat.
    Az idei év első Múzeum+ estjének témája a fétis lesz: azaz "minden, aminek szokásaink, kultúránk, hagyományaink, vagy éppen egyéni választásunk alapján varázserőt tulajdonítunk. Fétis lehet egy gyűrű, egy jelvény, egy fénykép, egy ruhadarab, vagyis szinte minden" áll a program ajánlójában.
    A ruhák fétisszerű erejéről szólnak a meghívott vendégek Szegedi Kata divattervező és Lakatos Márk stylist előadásai is, és egy látványos divatbemutató, a The Art I Live In fashion show a fétist művészetének központi helyére állító El Kazovszkij kiállításában.
    Jelvények, hiedelmek és csábítás címmel az MNG 19. századi gyűjteményében Földváry Piroska, Bálványimádás címmel pedig a Remekművek a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből című kiállításban Varga Viola tart tematikus tárlatvezetést.
    Mitől és/vagy mire jó egy jó plakát? – teszi fel a kérdést az Élő MúzeumCafé legújabb beszélgetése, melynek során Bakos Katalin művészettörténész, Tóth József Füles fotóművész, plakáttervező és Valuch Tibor történész Martos Gáborral, a MúzeumCafé leköszönő főszerkesztőjével együtt idézi fel a magyar reklámgrafika és a humor kapcsolatát a harmincastól a hatvanas évekig.
    Gergye Krisztián Hattyú címmel mutat be táncperformanszt, míg az este zenei felhozataláért a ManaMana Records két lemezlovasa, NoirYork és Savages Y Suefo felel majd, a témakörbe passzoló triphop, downtempo, chillout és lounge dallamokkal. A Múzeum+ workshopjában talizmánokat és kabalákat, zsebben lapuló szerencsehozó tárgyakat készíthetnek az alkotni vágyók.  (MTI)