Ugrás a tartalomra

A negyedik nemzedék és ami utána következik

 

 

UJVÁRY Gábor (szerk.)
A negyedik nemzedék és ami utána következik
Szekfű Gyula és a magyar történetírás a 20. század első felében
című kötete bemutatójára 2011. december 8-án 17 órára
a Közép-európai Kulturális Intézetbe várják az érdeklődőket (1088 Budapest, Rákóczi ú. 15.).
A kötetet bemutatja és szerkesztőjével beszélget, PRITZ Pál történész. A bemutatón a kötet mellékleteként megjelenő DVD-t, HANÁK Gábor Szekfű Gyuláról készített dokumentumfilmjét is levetítjük.
A helyszínen a kiadvány kedvezményesen megvásárolható.
Minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk!
www.racio.hu

 

UJVÁRY GÁBOR (SZERK.)
A negyedik nemzedék és ami utána következik
Szekfű Gyula és a magyar történetírás
a 20. század első felében
2011; 304 oldal; 3250 Ft
„Vajon ki és hol, mely nyilvánosság előtt beszélt Rákóczi-könyvem óta barátságosan írásműveimről? […] Senki sem tartja érdemesnek komolyan foglalkozni azzal, amit mégis én hoztam ki: a barokk-korral, a rendi nacionalizmussal, a törökkorbeli és azt követő nemzetiségi viszonyokkal, – mindenkinek elég az, hogy ez vagy az nem tetszik könyveimben.”
(Szekfű Gyula, 1933)
A fenti sorokat Szekfű Gyula a legbefolyásosabb magyar történészként vetette papírra. Angyal Dávidnak írt soraiból mégis elkeseredettség hangzik. Megítélése – hasonlóképp – mindmáig szélsőséges: hangosan dicsőítik vagy éppen súlyos kifogásokkal illetik termékeny munkásságát. Ugyanakkor a 16–20. század közötti magyar múltat kutató historikusok kikerülhetetlenül kénytelenek szembesülni műveivel. Rendkívüli hatása tehát napjainkig él. Jelen tanulmánygyűjtemény szerzőinek többsége úgy véli: Szekfű Gyulának a legkiválóbb, legmeghatározóbb magyar történetírók között a helye (ha nem ő „a” legnagyobb). Rendkívüli tudását, forrásismeretét, írásművészetét és formaalkotó képességét ma is vitathatatlanul el kell ismerni. Vitatkozni, beszélni, írni kell róla – és ez még sokáig feladatunk marad.
A kötet megrendelhető vagy kedvezményesen megvásárolható a kiadó szerkesztőségében: 1072 Budapest, Akácfa utca 20. · tel.: (1) 321-8023 · fax: (1) 402-1293 e-mail: racio@racio.hu · www.racio.hu