A város több szegletében rendezi meg a Színes Gyöngyök – Délvidéki Roma Nőkért Egyesület a cigányság kultúráját bemutató fesztivált. A június 7–11. között megvalósuló Színes Kavalkád – „Cigánynak születtem” rendezvényben az irodalomnak, a zenének és a táncnak, valamint a színháznak is teret engedtek.
Az eseménysorozatot a Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa program keretében rendezik meg, hiszen a fesztivál szellemisége jól illeszkedik Pécs A határtalan város című pályázatában megfogalmazott egyik alappillérhez, mely soknemzetiségű városként határozta meg a baranyai megyeszékhelyet.
A fesztiválnak többek között a Sétatéren, a Gandhi Gimnáziumban, és a Kolping Házban is lesz egy-egy eseménye. Kelemen Zoltánné, a programgazda egyesület elnöke szerint az volt a céljuk, hogy a rendezvénnyel átfogó képet adjanak a roma kultúráról, annak sokszínűségét felmutatva. Mindazonáltal egy, a köztudatban élő romakép megváltoztatására is kísérletet tesznek azzal, hogy megpróbálják az eseménnyel az előítéletektől mentes gondolkodást szorgalmazni.
A szegénység és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem részeként a Cigánynak születtem önéletrajzi könyv írója, Kalányos István tart előadást. A programban rövidfilmjeivel bemutatkozik az a különleges vándormozi is, amellyel a húsz esztendős Fény-Árnyék Művészeti Egyesület járja a vidéket, az elszigetelt aprófalvakat. A szervezet a településéken elkülönítetten élő cigányok életét rögzíti, majd a közösségnek le is vetítik az elkészült filmet. Az egyesület a filmfelvételekkel, a helyiekkel készített interjúkkal és vetítésekkel kíván a társadalmi különbségeken enyhíteni.
E programelem kapcsán Kelemen Zoltánné úgy fogalmazott, hogy szeretnének egy hosszabb távú kapcsolatot kiépíteni az egyesülettel, annak érdekében, hogy a vándormozi Pécset, illetve több baranyai települést is érintsen.
A Színes Kavalkád a Pécsi Országos Színházi Találkozó OFF-programjai közé is bekerült. Június 10-én a Sétatéren felállítandó nagyszínpad vendége lesz az európai hírű Ando Drom. A baranyai megyeszékhelyen utoljára majd' másfél évtizede fellépő együttes finom lélekkel muzsikálva egy varázslatos, mégis valós fájdalmakkal teli világot elevenít fel – mindezt az élet szeretetének elsődlegességével.
Aznap a Gandhi Gimnázium diákjainak csoportja is táncol és énekel majd, Csonka Anna és Csonka Sándor cigány népdalénekesek is zenélnek, a Kanizsa Csillagai, valamint a Parno Graszt – az est zárásaként – autentikus romamuzsikát ad majd elő. Az utóbbi zenekar nívóját jelzi, hogy hazánkból egyedüliként kerültek fel zenéjükkel a World Music Chart Europe listájára. Az együttes a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szűkebb térségükből, Paszab környékéről gyűjt dalokat, s a tagok pedig ma is szabolcsi faluban élnek.
A zenei csemegének ígérkezik a magukat belvárosi nomád cigány etnopunk zenekarnak nevező – a Fény-Árnyék Művészeti Egyesület tagjaiból álló – Orkesztra Bohemika koncertje is.
A romarendezvény keretében mindezek mellett felidézik az 1985-ben készült balladisztikus, a cigányság babonáit és szokásait is megörökítő Átok és szerelem című filmet: azonos címmel „emberközeli játékot” mutatnak be az Üres Tér társulat előadásában a Roma Csillagok táncosainak közreműködésével. Színes kavalkádban fiatal roma költők felolvasóestje és kézműves foglalkozás, valamint fotókiállítás is szerepel.
Pécs2010 Sajtóiroda
Színes Kavalkád – „Cigánynak születtem”
Pécs2010 EKF programja
A Színes Gyöngyök Egyesület annak érdekében dolgozik, hogy a magyar kultúra be- és elfogadja a roma kultúra értékeit. Missziójuk értelmében az idei évben is különböző kulturális eseményekkel színesítik a Pécs2010 EKF rendezvénysorozatot, melynek csúcspontjaként – a június 7–11 közötti időszakban – POSZT OFF programjukban koncentráltan mutatják be a roma kultúra sokszínűségét. A Chachipe Diák fotókiállításon találkozhat a közönség a Nyílt Társadalom Intézet és az OSA Archivum pályázatára beérkezett legjobb fotókkal, melyek a „Roma Évtized” cselekvési programban megjelölt témákat dolgozzák fel, szakítva a roma emberek hagyományosan előítéletes bemutatásával, a társadalmi környezetben cselekvő, aktív és egyenrangú szereplőkre hívva fel a figyelmet. A Gandhi Gimnáziumban fiatal roma költők verseiből felolvasó estet rendeznek, valamint első alkalommal biztosítanak lehetőséget a pécsi közönségnek, hogy betekintést nyerjen a Fény-Árnyék Művészeti Egyesület Vándormozi programjába. A Szent István téri POSZT-OFF színpad ad teret a nemzetközileg is méltán híres roma előadó és táncművészek fellépésének, valamint az Átok és Szerelem – cigány ballada átértelmező emberközeli színjátékának. A gyermekek számára a Vadrózsa Gyermekházban szerveznek kézműves foglalkozásokat az Amaro Trajo „Életünk” Roma Kultúráért Alapítvány Glinda Vándor Tanodája Programjának meghívásával. A Színes Kavalkád záró-eseményeként interaktív előadáson vehetnek részt az érdeklődők a szegénység és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem jegyében. Meghívott előadó Kalányos István Iraki – roma jogvédő, a Cigánynak születtem c. könyv írója.
Június 7., hétfő – 14 óra – Chachipe Diák Fotókiállítás (2010. 06. 07.– 2010. 06. 27.) Megnyitó
Helyszín: Árkád Pécs
A Chachipe (Valóság, Igazság) Diák pályázat 12 és 25 év közötti fiatalokhoz szólt, arra ösztönözve őket, hogy használják a fényképezőgépet és mutassák be, hogyan látják ők a romákat és életüket. Három kategóriában pályázhattak:
Az utcám, a városom, ahol élek;
Az én színes világom;
Mi a baj?
A versenyre olyan képeket vártak, melyek 2005 után készültek a Roma Integráció Évtizede valamely országában: Albániában, Bulgáriában, Bosznia-Hercegovinában, Horvátországban, a Cseh Köztársaságban, Macedóniában, Magyarországon, Montenegróban, Romániában, Szerbiában, Szlovákiában vagy Spanyolországban.
A Chachipe elsődleges célja az volt, hogy szakítson a roma közösségek és a roma kultúra sztereotip bemutatásával és azokat új, érzékeny, művészileg is értékes formában ábrázolja.
A beérkező 1439 fotó közül a nemzetközi szakemberekből álló zsűri 8 kategóriában osztott ki díjakat, továbbá két ifjú fotóst különdíjjal jutalmazott. A pécsi kiállításon a nyertes műveket tekintheti meg a közönség.
A mintegy 100 fotóból álló teljes anyagot Budapesten először a Centrális Galériában láthatta a közönség, de járt a Bánki Fesztiválon, Banán, a Millenárison, a Rendőrpalotában, Enyingen, Alsózsolcán, Gyöngyösön, Monokon és még számos helyen az országban.
A Chachipe Diák az idén látható lesz az OSI Moving Walls programjának keretén belül New York-ban és Washingtonban is.
Június 8., kedd –18–20 Cigánynak születtem – Fiatal roma költők felolvasó estje
Tóth Olivér – költő
Páva Zsolt fénytörés – költő
Moderátor: Standovár Ágota – költő
Helyszín: Gandhi Gimnázium
Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa Program PMJV Civil keretének támogatásával a Színes Gyöngyök Egyesület Láttatni a láthatatlant címmel meghirdetett rajz- és videoinstallációs pályázatának ajánlott versei közt találkozhatott már a közönség a két tehetséges fiatal roma költővel. A felolvasó est keretében megismerhetik eddigi életútjukat, terveiket, műveiken keresztül betekintést nyerhetnek alkotói munkájukba.
Tóth Olivér, költő
1982. január 4-én született, Miskolcon. Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyermekekért Alapítvány munkatársa. Egy Miskolc melletti kis falu nádfedeles vályogházából indult, tanult bányásznak, dolgozott pedagógus asszisztensként, parkolóőrként és a hajléktalanellátásban, szociálpedagógus diplomát szerzett, közben költő lett, fest és tanít. Rangos irodalmi lapokban publikál, verseit antológiákba válogatták. Első önálló kötete 2002-ben jelent meg, Fekete tűzben címmel.
Páva Zsolt fénytörés
1982. október 17-én született, Törökszentmiklóson. 4 évesen került állami gondozásba, Fótra. A Gyermekvárosban nőtt fel, lakójaként szerzett szakmát, majd érettségit. Továbbtanulását az intézetből kikerülve már nem tudta finanszírozni. 2006-tól él albérletben, postásként dolgozik és ír. 9 évesen aratott először sikert nevelői körében, akit lelkesítették, támogatták költői ambícióit. Több pályázatot nyert, internetes folyóiratokban, antológiákban publikál. Keresi helyét a kortárs irodalomban.
Június 9., szerda – 17–20 – Fény-Árnyék Művészeti Egyesület – Vándormozi
Helyszín: Gandhi Gimnázium
A Színes Gyöngyök Egyesület szervezésében az érdeklődők betekintést nyerhetnek a Vándormozi programba.
A Fény-Árnyék Művészeti Egyesület tíz éve járja Magyarország romák lakta falvait Vidéki programjain eddig közel 5000-en vettek részt. Budapesten az elmúlt években számos vetítést tartottak, illetve kiállítást rendeztek. 2005-ben ott voltak a Nemzetközi Ifjúsági Találkozón Berlinben.
Kővári Borz József – A Fény-Árnyék Művészeti Egyesület vezetője az egyesület tevékenységét mutatja be az elmúlt tíz év során készült rövidfilmek segítségével.
Június 10., csütörtök: Színes Kavalkád „Cigánynak születtem” – POSzT- OFF rendezvény
14:00 Orkesztra Bohemika (Fény Árnyék Művészeti Egyesület Bp.)
15:30 Csonka Anna és Csonka Sándor cigány népdalénekes
16:00 a Gandhi Közalapítványi Gimnázium Hagyományőrző Csoportja
16:30 Kanizsa Csillagai Együttes
18:30 Ando Drom
19:30 Átok és szerelem – Beszélgetés az 1985-ben készült film kapcsán Lakatos Menyhért emlékét felidézik pályatársai
20:00 Átok és szerelem – emberközeli játék az Üres Tér társulat előadásában, a Roma Csillagok táncosai és a Parno Graszt zenekar közreműködésével
21:00 Parno Graszt zenekar
Helyszín: Sétatér – POSZT Színpad
Orkestra Bohemika
Belvárosi nomád cigány etno punk zenekar. Vezetője Simonovits Péter, zeneszerző, hivatásos utcazenész cigány. Tagok: Liptai Réka ének, Balázs Dávid gitáros-zeneszerző, Kővári Borz József tilinkó, ének, Horváth Ricsi ütősök, Lorenz Huber jazz klarinétos, Virág Petya jazz dobos, Müller Peti dob
Kanizsa Csillagai
1993-ban alakult nagykanizsai oláh és beás cigány fiatalokból. Műsorain a Magyarországon élő cigányok kultúrájából beás, lovári és romungro dalokat ad elő hagyományőrző népi viseletben. Jelenleg egyedülállóak az országban akik a beás népcsoport dalait, táncait ápolják, és megismertetik a világgal.
Ando Drom
„Fájdalomdalok, sóvárgásénekek az Ando Drom profán imái. Lélekpercek embereknek emberekről... Az Ando Drom zenéje igazi érzelmekkel teli harmónia, és mindenkié, aki szeretetre sóvárog ebben a muzsika nélküli világban” Lukács Csaba – Esti Hírlap
Parno Graszt
1987-ben alakult. Magyarul és romani nyelven énekelnek egyszerre, vagy egy-egy dalon belül cserélik a nyelvet. A zenekar zenei gyökereit közvetlen környezetben gyűjtötte. Az első lemezük felkapaszkodott a World Music Chart Europe hetedik helyére, ez más magyar együttesnek azóta sem sikerült.
Üres Tér Társulat
Pécsi alkotó fiatalok csoportja. 2004 – ben indultak, Ensemble néven. Ez a francia szó a kollektív alkotói folyamatra utal, amely munkájukat jellemzi.
A következő évadban a gimnáziumtól és a diákszínjátszástól elszakadtak. Nevünket megváltoztatták, Peter Brook, angol rendező alapműve után Üres Tér Társulatra. Még ugyanebben az évben létrehozták a társulat hátteréül szolgáló, annak működését biztosító egyesületüket, melynek drámapedagógusok, színházi emberek és színésznövendékek tagjai.
Június 11., péntek: 15:00–18:00 Glinda kézműves foglalkozás – Amaro Trajo „Életünk” Roma Kultúráért Alapítvány Glinda Vándor Tanodája Program
Helyszín: Vadrózsa Biztos Kezdet Gyermekház – Pécs, Szeptember 6. tér 4.
Június 11., péntek: 19–21 – interaktív előadás
Téma: A szegénység és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem – „Cigánynak születtem”
Előadó: Kalányos István (Iraki)
Helyszín: Kolping Ház, Pécs, Szent István tér 9.
Hogyan döbben rá a petróci kisfiú cigány voltára annak minden hátrányával együtt? Miért nem szeretheti egy cigánygyerek büntetlenül a párttitkár és a tanárnő lányát? Hogyan lehet a hatalommal visszaélve egy gyerek sorsa felett dönteni? Létezik szeretet, emberség egy cigánygyerekkel szemben, vagy származása miatt mindezt meg sem ismerheti? Egyáltalán milyen cigánynak lenni?
A Színes Gyöngyök Egyesület szervezésében megrendezésre kerülő interaktív előadáson ezekre és számos más kérdésre ad választ Kalányos István Iraki – roma jogvédő, a Cigánynak születtem c. könyv írója.
A Színes Kavalkád támogatói: Pécs2010 EKF, MNEKK, POSzT, OSA Arhívum, OSI, ÁRKÁD Pécs, Gandhi Közalapítványi Gimnázium és Kollégium
A Színes Gyöngyök Egyesület Pécs2010 EKF programsorozathoz kapcsolódó további rendezvényei:
„Láttatni a láthatatlant” – rajz- és videoinstallációs pályázat és kiállítás – Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa Programja
A program hátrányos helyzetű gyermekek, fiatalok roma költők verseit illusztráló rajzait, illetve a versekhez készített videóinstallációit tárja a nagyközönség elé Pécs város megújult közterein. A kortárs művészet eszközeivel olyan társadalmi és művészeti párbeszéd megteremtésére törekszenek, melyek lehetővé teszik a társadalmi helyzetük miatt "láthatatlan" csoportok önkifejezését, valamint az előítéletek csökkentését.
Helyszínek:
– 2010. július17. Apáczai Csere János Körtér,
– 2010. július 24. Hősök tere
– 2010. szeptember 18. Dóm Múzeum – Ünnepélyes Díjkiosztó
Pályázati kiírás, adatlap valamint az ajánlott versek elérhetőek az egyesület pályázati tárhelyén:
www.szinesgyongyok.hu/palyazat
Roma hagyományok, hiedelmek és hitvilág konferenciasorozat
A Színes Gyöngyök Egyesület tovább folytatja a Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa Program 2009-es felvezető évének programjaként megkezdett roma szokásokról, hiedelmekről, hitvilágról szóló konferenciasorozatát. A konferenciák célja a roma kulturális sajátosságok megismertetése a napi munkájuk során romákkal is foglalkozó szakemberekkel, ezáltal az előítéletek csökkentése, a kulturális különbségek hatékony kezelése.
"Egyenlő Eséllyel a Rák Ellen" – CSALÁD ÉS AZ EGÉSZSÉG A ROMA KULTÚRÁBAN
A Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa Program 2008-as felvezető évének programjaként megrendezett Család és egészség a roma kultúrában című konferencia, illetve a 2009-ben a pécsi kistérségben útjára indított szűrő- és felvilágosító program szellemében 2010-ben is tovább folytatja az egyesület egészségprogramjait.
Bővebb információkért látogasson el a Színes Gyöngyök Egyesület honlapjára:
www.szinesgyongyok.hu