Pablo Picasso Guernica című festményének szentel külön kiállítást a madridi Zsófia Királyné Múzeum (Museo Reina Sofía), a kép születésének 80. évfordulója alkalmából. A tárlat keddtől várja a látogatókat egészen szeptember elejéig.
Az 1937-ban készült, a háborús borzalmak egyetemes szimbólumává vált festmény 25 évvel ezelőtt került a madridi múzeumba, ahol azóta állandó kiállításon látható.
A kerek évforduló alkalmából a festmény köré egy egész kiállítást szerveztek, azzal a céllal, hogy bemutassák: milyen alkotói folyamat előzte meg a kiemelkedő kép megalkotását, az első világháborút követően hogyan jelent meg fokozatosan a borzalmak ábrázolása Picasso művészetében – hangzott el a megnyitót beharangozó sajtótájékoztatón.
A kiállítási anyag az 1920-as évektől kezdve egészen a 40-es évek közepéig vonultat fel Picasso-műveket, összesen 180-at, amelyek jórészét a világ 30 különböző kulturális intézménye kölcsönözte az alkalomra. Többek közt a párizsi Pompidou Központból, a New York-i Modern Művészetek Múzeumából (MoMA), és a londoni Tate Múzeumból érkeztek műalkotások Madridba.
A Guernica című festmény sokak szerint háborúellenes kiáltvány. Annak állít emléket, hogy az észak-spanyolországi, baszk Guernica városát 1937. április 26-án a német légierő lebombázta. A történelem során először pusztítottak el a levegőből egy várost. 1654-en vesztették életüket, és 889-en megsebesültek.
A hírhedt Condor-légió akciójával a hitleri Németország támogatta a jobboldali francoistákat az 1936-ban kitört spanyol polgárháborúban.
Picasso néhány hónappal a támadás után, az 1937-es párizsi világkiállítás spanyol pavilonja számára festette meg a Guernicát az akkori spanyol köztársasági kormány felkérésére.
A most nyíló tárlaton a festményhez készült vázlatok, előtanulmányok is megtekinthetők, csakúgy mint az 1937-es spanyol pavilon makettje. (MTI)